Dalies:

Demogrāfijas politikai atvēl papildus 6 miljonus eiro, bet lielas cerības nelolo

Demogrāfijas politikai atvēl papildus 6 miljonus eiro, bet lielas cerības nelolo
  • 18. Sep. 2019

Nākamā gada budžetā vairāki miljoni eiro atvēlēti demogrāfijas veicināšanai. Plānots vairāk atbalstīt daudzbērnu ģimenes, kas vēlas iegādāties mājokli, kā arī veidot ģimenēm draudzīgāku pabalstu sistēmu. Ar šādiem un citiem pasākumiem kopumā vairāk nekā sešu miljonu eiro vērtībā iecerēts veicināt dabisko ataudzi. Tiesa, gan valdība, gan eksperti apzinās, ka ar šo naudu būs stipri par maz un drīzus rezultātus nesagaidīsim.

Lai veicinātu dabisko ataudzi un mudinātu ģimenes izšķirties ne vien par pirmo, bet arī otro un trešo bērnu, kopumā nākamā gada budžetā demogrāfijai atvēlēti 6,2 miljoni eiro. No tiem lielākā daļa – daudzbērnu ģimeņu mājokļiem.

Jau patlaban jaunās ģimenes, kurās aug kaut vai viens bērns un vecākiem ir stabili ienākumi, taču nav uzkrājumu mājokļa aizdevuma pirmajai iemaksai, atbalsta “Altum”. Ģimenei pirmajā iemaksā jāiemaksā vien 5% no īpašuma summas. Taču realitātē, īpaši daudzbērnu ģimenēm, ir grūtības sakrāt naudu arī šai iemaksai. No visām ģimenēm, kas izmanto atbalsta programmu, vien 6% aug trīs un vairāk bērnu.

Lasītākās ziņas valstī

“Tas, ko vajadzētu sasniegt, ir nevis 6%, bet, lai vismaz 12% ir tās ģimenes, kas mājokļu atbalsta programmā saņem šo atbalstu. Pateicoties grantam, daudzām ģimenēm būs iespēja veikt šo pirmo iemaksu, kas ir 5% apmērā,” sola Ministru prezidenta padomnieks demogrāfijas jautājumos Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība).

Un ģimenēm, kurās aug trīs un vairāk bērni, bet kas arī 5% uzkrāt nevar, valsts varētu dot naudu pirmajam aizdevumam – 8 000 līdz 12 000 eiro apmērā. Tam nauda nākamgad ir paredzēta, taču vēl nāksies diskutēt, kādā veidā to piešķirt un vai tāpēc jāmaina vēl citi normatīvie akti. 

Vēl vairāk nekā pusotru miljonu tērēs pabalstiem. “Māmiņalga” veidojas no pēdējā gada laikā saņemtās algas apmēra, un, piesakoties katram nākamajam bērnam, maternitātes pabalsts katru reizi rēķina no jauna. Pašlaik noteikts, ka vecāka pabalsts pilnā apmērā saglabājas tad, ja nākamais bērns piedzimst ar mazu vecuma starpību – līdz iepriekšējais bērns nav sasniedzis divu gadu vecumu. Premjera padomnieks rosina radīt finansiāli izdevīgākus nosacījumus un saglabāt esošo “māmiņalgu” līdz pat iepriekšējā bērna trīs gadu dzimšanas dienai.

To gan kritizēja finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”), norādot, ka mammām pēc iespējas ātrāk jāatgriež darba tirgū. Nauda izmaiņām pabalstu politikā ir iezīmēta, un par šo vēl diskutēšot.

Tāpat plānots atbalstīt mammas, kam grūtniecības laikā beidzas terminētie darba līgumi vai kas dažādu iemeslu dēļ pirms dzemdībām darbu zaudē. “Pieņemsim, ja viņa ir zaudējusi darbu divus mēnešus pirms došanās pirmsdzemdību atvaļinājumā, tad attiecīgi viņai tik un tā ir tiesības saņemt vecāku pabalstu, kuru šobrīd nav,” saka Parādnieks.

Atlikušo naudu plāno tērēt tādiem pasākumiem kā “3+ ģimenes kartes” pilnveidei, gandrīz pusmiljonu eiro sadalīs pašvaldībām ģimenēm draudzīgas politikas ieviešanai.

Būs arī citi atbalsta pasākumi. Taču vienlaikus jāuzsver, ka pati valdība un arī eksperti uz šiem pasākumiem pārlieku lielas cerības neliek. Vēl vairāk – Labklājības ministrija pat prognozē, ka bērnu kopšanas pabalstu saņēmēju skaits nākamgad samazināsies un sešu miljonu eiro lielie ieguldījumi ir kā piliens jūrā.

Vairāk lsm.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti