Dalies:

Dace Melbārde Pasaules latviešu jaunatnes semināra "2x2" dalībniekiem novēl sajust, saredzēt, ieelpot un piedzīvot Latviju

Dace Melbārde Pasaules latviešu jaunatnes semināra "2x2" dalībniekiem novēl sajust, saredzēt, ieelpot un piedzīvot Latviju
  • 05. Jun. 2020
  • 13.06

Latviju baudīt nekad nevar būt par daudz, tādēļ būtiski sajust, saredzēt, ieelpot, piedzīvot un ieraudzīt Latvijas skaistumu un daudzveidību, Pasaules latviešu jaunatnes semināra "2x2" dalībniekiem novēlēja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

"Mūsdienās piederības izjūta Latvijai, tās valodai un kultūras telpai, kļūst īpaši būtiska, veidojot šodienas globālā cilvēka daudzšķautņainās identitātes. Ir vērtības, kuras nav iespējams sajust nekur citur pasaulē, bet tikai Latvijā. Nometne ir brīnišķīgs instruments, lai stiprinātu savu latvisko identitāti, gan ar zināšanām, gan emocijām," uzrunā jauniešiem skaidro kultūra ministre.

Melbārde vēstījumā semināra dalībniekiem norāda, ka latviskās vērtības iespējams iepazīt un apgūt arī internetā, piemēram, aplūkojot Latvijas kultūras kanonu ar tā 99 vērtībām septiņās dažādās jomās, ko iespējams iepazīt mājaslapā "kulturaskanons.lv". Tāpat ļoti būtiska paliekoša simtgades vērtība ir Latvijas nacionālā enciklopēdija, kas jau rudenī būs pieejama tiešsaistē. Arī tā varēs kalpot kā būtisks rīks, kur iegūt jaunas zināšanas par Latviju arī pēc nometnes noslēguma, uzsver ministre.

Lasītākās ziņas valstī

Savukārt "Latvijas Dzelzceļš" prezidents Edvīns Bērziņš klātesošajiem novēlēja, lai nometnes dalībniekiem nākošo nedēļu garumā emocijas sit augstu vilni un jaunieši atrod daudz jaunu kontaktu, kas var noderēt nākotnē.

Nometnes atklāšanas laikā notika arī pirmizrāde dokumentālajai īsfilmai par "2x2" vēsturi un šīs kustības nozīmi latviskās identitātes stiprināšanā ārpus Latvijas.

Seminārā, kura norises vieta ir Zaļenieku muiža Jelgavas novadā, piedalīsies vairāk nekā 100 latviešu jauniešu no 11 pasaules valstīm. Uz semināru tā dalībnieki dosies īpašā vilcienā, ar kuru "Latvijas Dzelzceļš" eksperti ik gadu izbraukā katru dzelzceļa kilometru, lai pārliecinātos par dzelzceļa infrastruktūras stāvokli. Jauniešiem būs iespēja iejusties mašīnista profesijā, daļu ceļa mērojot mašīnista kabīnē, kas pavērs citādāku skatu uz dzelzceļu un radīs priekšstatu par vilciena vadīšanu.

Pasaules latviešu jaunatnes semināra "2x2" vadītājs Andris Grafs norādīja, ka šī ir piektā reize, kad "2x2" seminārs notiek Latvijā un vienuviet pulcē latviešu jauniešus no Latvijas un dažādām pasaules valstīm. Šogad pieteikušies vairāk nekā 100 jaunieši no Latvijas, ASV, Beļģijas, Lielbritānijas, Igaunijas, Francijas, Vācijas, Zviedrijas, Kanādas, Austrālijas un Korejas.

Semināra mērķis ir stiprināt latvietību, diskutēt par mūsdienu Latviju, latviešu valodas un kultūras nākotni un jauniešu lomu tajā, kā arī "veidot dedzīgu, apzinīgu latviešu jaunatnes darbinieku saimi". Pēc Grafa teiktā, jauniešiem tā būs vērienīga un iedvesmojoša pieredze, kas atstās dziļāku izpratni par latvietību, jaunas zināšanas un intereses, draugus un domubiedrus.

Paredzēts, ka semināru laikā jaunieši iegūs zināšanas par latviešu kultūru un mākslu, kritisko domāšanu un argumentāciju, sevis un citu vadīšanu, latviešu valodu, politiku un sabiedrības līdzdalību, uzņēmējdarbību, kā arī sevis iepazīšanu un savu spēju attīstīšanu.

"2x2" kustību trimdā 1964.gadā uzsāka Brunis un Biruta Rubesi kā semināru trimdas latviešu jauniešiem augstskolas vecumā. Toreiz jauniešu pulcēšanās tika rīkotas, lai otrās paaudzes trimdas latvieši iemācītos pamatzināšanas par Latviju, tās vēsturi un latviešu kultūru, kas ir "jāzina kā tas, kas ir divi reiz divi".

Rīkošanā piedalījās aktīva sabiedriska grupa, kuri motivēja jauno paaudzi turpināt cienīt savu latvisko identitāti - Vaira Vīķe Freiberga, Baiba un Baņuta Rubesas, Solveiga un Zigis Miezīši, Pauls Raudseps, Krišjānis Kariņš, Aivars Osvalds, Lolita Ritmane, Uldis Grava, Nils Muižnieks, Lorija Vuda un citi. No "2x2" semināriem astoņdesmitajos gados radušās arī ģimeņu nometnes "3x3".

Autors: LETA

Foto: LETA

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti