Dalies:

Černobiļietis par HBO seriālu: Cilvēkiem ir jāzina, kas notika

Černobiļietis par HBO seriālu: Cilvēkiem ir jāzina, kas notika
Ivars Bogdanovs
  • 04. Aug. 2019

"Šis tas nav izstāstīts, vēl kas – piepušķots, bet kopumā – labi, ka šāds seriāls tapis, jo cilvēkiem ir jāzina," par HBO seriālu "Černobiļa" saka viens no pirmajiem Latvijas černobiļiešiem Ivars Kalada.

Viņš bija starp pirmajiem tūkstoš vīriem no Latvijas, kurus uz Černobiļas katastrofas seku likvidāciju nosūtīja pusotru nedēļu pēc avārijas.

Domāju, uz Jāņiem būšu mājās, baigi labi. Un tas viss pasākums izvērtās 155 dienu garumā. Man personīgi. Beigās izrādījās, ka mūs tur apšmauca kapitāli ar radiācijas devām," stāsta Kalada.

Lasītākās ziņas valstī

Viņš tika ieskaitīts mediķu rotā kopā ar eksprezidentu Valdi Zatleru. Iespējams, tieši tas viņu pasargājis no smagākām sekām, jo mediķi redzēja un zināja vismaz nedaudz vairāk kā pārējie.

"Bija viens zinātnieks, viņu ātri pavāca nost, ar armijas pakāpi. Zināja, ka ir katru dienu jādzer 100 grami alkohola un vīnogu sula, kas vada tos radikāļus ārā, kas, protams, mums tika liegts.

Savs stāsts Ivaram ir arī par vienu no nervus kutinošākajām seriāla epizodēm, kur, pakļauti nāvējošai radiācijas devai, jauni puiši un vīri attīrīja no radioaktīvā grafīta reaktora jumtu.

"Mans rotas komandieris, varētu teikt, nu jau zem zemes, Unga Andris, viņš mani izglāba. Mēs gribējām tikt mājās par katru cenu, jo sapratām, ka nenotiks, es teicu – uzkāpsim uz jumta brīvprātīgi, nometīsim tos grafīta stieņus, savāc devu un...

Tā i palika, un tas varbūt izglāba, jo atnāca no mana ciema cilvēks, divas nedēļas pabija, tai skaitā uzkāpa uz tā jumta pusotru minūti, un viss, ir jau n-tos gadus zem zemes," atceras Ivars.

Vairāk lsm.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti