Dalies:

Brīvo darbvietu skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par 23%

Brīvo darbvietu skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par 23%
  • 16. Sep. 2019

2019. gada 2. ceturksnī Latvijā bija 30,5 tūkstoši brīvo darbvietu un, salīdzinot ar šo pašu laika periodu pērn, to skaits ir pieaudzis par 5,9 tūkstošiem jeb 23,8 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. 

Sabiedriskajā sektorā bija 8,6 tūkst. brīvo darbvietu, privātajā - 21,9 tūkst. Gada laikā privātajā sektorā brīvo darbvietu skaits palielinājies par 25,6 %, bet sabiedriskajā - par 19,3 %.

Visaugstākais brīvo darbvietu īpatsvars bija kvalificētu strādnieku un amatnieku profesijā. Gada laikā straujāk audzis pieprasījums pēc kvalificētiem lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības darbiniekiem, kalpotājiem, vienkāršu profesiju darbiniekiem, iekārtu un mašīnu operatoriem un izstrādājumu montieriem un vecākajiem speciālistiem.

Lasītākās ziņas valstī

2019. gada 2. ceturksnī visaugstākais brīvo darbvietu īpatsvars kopējā darbvietu skaitā bija valsts pārvaldē - 6,1 %, būvniecības nozarē - 4,9 %, ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes nozarē - 4,3 %, apstrādes rūpniecības nozarē - 3,9 %, vairumtirdzniecības, mazumtirdzniecības, automobiļu un motociklu remonta nozarē, kā arī izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē - 3,5 % un transporta un uzglabāšanas nozarē - 3,4 %.

2019. gada 2. ceturkšņa beigās augstākais brīvo darbvietu īpatsvars bija Rīgā - 3,7 % no visām darbvietām galvaspilsētā jeb 19,4 tūkst., savukārt zemākais - Vidzemes reģionā (2,0 % jeb 1,2 tūkst.).

Salīdzinot ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju, Latvijā bija visaugstākais brīvo darbvietu īpatsvars - 3,2 %, Igaunijā - 1,8 %, bet Lietuvā viszemākais - 1,4 %. Eiropas Savienības vidējais rādītājs 2. ceturksnī bija 2,3 %.

Par brīvu darbvietu tiek uzskatīta no jauna radīta vai esošā algota darbvieta, kas ir atbrīvojusies vai atbrīvosies tuvākajā laikā, un darba devējs veic aktīvus soļus, lai atrastu piemērotu kandidātu ārpus sava uzņēmuma, un gatavs to aizpildīt nekavējoties vai tuvākajā laikā. Aizņemto un brīvo darbvietu aprēķiniem CSP izmanto uzņēmumu iesniegtos statistikas pārskatus un Valsts ieņēmumu dienesta datus.

Lai aprēķinātu brīvo darbvietu īpatsvaru, brīvās darbvietas tiek dalītas ar kopējo darbvietu skaitu (aizņemto darbvietu un brīvo darbvietu skaita summa).

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti