Dalies:

Brīvā Latvija: Sallija Benfelde - Vai populāritāte glābs no soda?

Brīvā Latvija: Sallija Benfelde - Vai populāritāte glābs no soda?
  • 15. Feb. 2019

Kopš Rīgas domi vada Nils Ušakovs un viņa partija Saskaņa (agrāk “Saskaņas centrs”), šo de­viņarpus gadu laikā korupcijas skandali domi tricina ik pa laikam. Pēdējā – visskaļākā – lieta ir Korupcijas novēršanas un apkaŗošanas biroja (KNAB) sāktais kriminālprocess saistībā ar kukuļošanu iepirkumos pašvaldības uzņēmumā “Rīgas satiksme”.

Lasītākās ziņas valstī

Pagājušā gada novembrī KNAB sāka kriminālprocesu saistībā ar pašvaldības uzņēmuma “Rīgas satiksme” iepirkumiem. KNAB izmeklēšana saistīta ar Polijas un Čechijas uzņēmumu vienošanos ar Rīgas domes un pašvaldības transporta uzņēmuma pārstāvjiem par kukuļu nodošanu un personu piesaistīšanu naudas atmazgāšanai. Lietā figurē trīs iepirkumi  un noslēgtie  līgumi – par tramvaju, trolejbusu un autobusu piegādi kopsummā par vairāk nekā 270 miljoniem eiro. Saistībā ar šo lietu tika aizturētas sešas personas Latvijā un vēl di­ vas Polijā. Daļai aizturēto personu ir piemērots drošības līdzek­- lis – apcietinājums, arī “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdim Leonam Bemhenam. Kratīšana un dokumentu izņemšana notikusi arī pie Rīgas vicemēra Andŗa Amerika (koalicijas partneris Saskaņai – partija “Gods kalpot Rīgai”). Pēc kratīšanas Ameriks atkāpās no amata, bet nenolika deputāta mandātu. Saistībā ar sākto kriminālprocesu par trim “Rīgas satiksmes” veiktajiem iepirkumiem atkāpās visa “Rīgas satiksmes” valde, bet pašlaik uzņēmumam iecelta pagaidu vadība. 31. janvārī kratīšana notika arī Rīgas mēra Nila Ušakova darbavietā domē un arī viņa dzīvesvietā. Ušakovs negrasās atkāpties no amata un, protams, pat nedomā nolikt deputāta mandātu. 
 
Kā jau minēju, šīs nav vienīgās korupcijas lietas – 12 skaļākās deviņarpus gados ir bijušas:
 
‒ Cenšas ietekmēt ziņas Baltijas Pirmajā kanālā;
‒ Kukuļošana Mājokļu departamentā un Ārijas Stabiņas aizturēšana;
‒ Rīgas brīvostā nelietderīgi un nelikumīgi iztērēts vairāk nekā 41 miljons latu; 
‒ Rīgas nami pazaudē miljonu;
‒ Maksājumi ar Saskaņu saistītai arodbiedrībai;
‒ 50 latu kukulis par katru mikroautobusu;
‒ Nanoūdens skandāls;
‒ Fiktīvi darbinieki “Rīgas namu pārvaldniekā”;
‒ KNAB kratīšana Rīgas Centrāltirgū;
‒ Dokumentu viltošana Barona ielas remontdarbos;
‒ Administrātīvo resursu iz­ mantošana pašreklāmai.
 
Par ziņu ietekmēšanu jāpiebilst, ka gan kā 9.  Saeimas deputāts, gan vēlāk kā Rīgas domes priekšsēdis Ušakovs rakstiski norādījis Pirmā Baltijas kanāla (PBK) žurnālistiem, kādi ziņu sižeti gatavojami, pat sūtījis intervijās uzdodamos jautājumus. Pirms ievēlēšanas Saeimā Ušakovs pats bija PBK žurnālists. Savukārt Andri Ameriku jau sen Latvijā mēdz dēvēt par “misteru 20%” – proti, sabiedrībā tiek uzskatīts, ka katra iepirkuma un pasūtījuma konkursa uzvarētājam no tam paredzētās summas 20 procenti jāmaksā Amerikam. Ja runājam par “tautas folkloru” un leģendām, kas klīst Rīgā, tad viena no tām vēsta, ka par pašvaldības uzņēmuma vadītāju var kļūt, ja piekrīt katru mēnesi zināmu summu maksāt partijas “melnajā kasē” un noteikumi esot, ka uzņēmuma vadītājs varot darīt, ko grib, bet visam jāizskatās “smuki”. Jāda­ lās esot arī ar Eiropas fondu nau­ du, bet grāmatvedībai ir jābūt kārtībā. Ja vadītāju pieķers, tad viņam pašam jākuļas, kā nu prot, jo domes vadība palīgā nenāks un neaizstāvēs. Tāpat arī ar lielajām prēmijām, kas tiek maksātas pašvaldības uzņēmumu vadītājiem – gan ziedojumi, gan “melnā nauda” esot obligāta. Esot izveidojies tāds kā tīkls, kuŗā cits no cita ir atkarīgi, tādēļ visi klusē.
 
Protams, tās ir tikai leģendas, kas tiesībsargājošajām iestādēm jāpierāda. Pagaidām Ušakova un Amerika līdzdalību pierādīt nav izdevies, un šajos deviņos gados vairākas Rīgas domes amatpersonas tikušas notiesātas, bet vienmēr Ušakova un arī Amerika skaidrojums ir bijis, ka viņi pat nav nojautuši par nelikumībām un ir sarūgtināti par notikušo. Pēdējā – Rīgas satiksmes kukuļošanas – lieta, gan neizskatās tik bezcerīga, tomēr jautājums ir, vai kriminālprocesu un kriminālvajāšanu izdosies sākt arī pret Ušakovu un Ameriku. Ir skaidrs, ka paši no domes viņi neaizies. Jau pagājušajā gadā sākās runas par Rīgas domes vai vismaz Nila Ušakova atlaišanu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) šefs bija Kaspars Gerhards no Nacionālās apvienības, kurš abas do­ mes amatpersonas ne pārāk uz­ manīja, bet partijas kongress pa­ gājušā gada decembrī uzdeva Gerhardam atlaist Rīgas domi. Likumprojekts par Rīgas domes atlaišanu tika uzrakstīts, iesniegts vēl Kučinska valdībai, premjērs paziņoja, ka par to nelems, jo likumprojektam esot jābūt tik precīzam, lai nebūtu iemesla lēmumu pārsūdzēt tiesā, tādēļ par to lai lemjot jaunā valdība. Tagad likumprojekts esot saskaņots un precīzēts, Ušakovs sola tiesāties un iet kaut līdz Eiropas cilvēktiesību tiesai, jaunā valdība vēl savu vārdu nav teikusi.
 
Tas, kas pārsteidz un šajā lietā pat šokē, ir aizvien biežāk no dažādiem ekspertiem, bijušajiem un esošajiem polītiķiem dzirdamais, ka Ušakovu un Rīgas domi nevajagot atlaist, jo viņam esot ļoti daudz atbalstītāju, kas savas domas nemainīšot, neapmierinātība sabiedrībā augšot un ārkārtas vēlēšanās Ušakovs un viņa partija saņemšot vēl vairāk balsu. Var piekrist tam, ka Ušakova un Saskaņas kvēlākos atbalstītājus nekas šajā pasaulē nepārliecinās, ka viņu elks pārkāpj likumus, un arī pat tas viņiem nebūtu svarīgi. Tomēr tik vienkārši nav. Pēdējā socioloģiskā aptauja lie­cina, ka Saskaņa kopš iepriekšējā mēneša zaudējusi 3,2 procentus atbalstītāju.
 
Turklāt jautājums, manuprāt, ir, vai populāri cilvēki var pār­- kāpt jebkuŗas ētikas un morāles un arī likuma normas? Vai tas nozīmē, ka neko nevar pasākt pret nevienu populāru cilvēku, pat ja viņš kļūtu par slepkavu vai acīmredzamu zagli? Tāda nostāja ir absurda un bīstama, jo, augot tiesiskajam nihilismam, Latvijas valsts pastāvēšana tiek apdraudēta. 
 
Autore: Sallija Benfelde
Foto: Publicitātes attēls
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Brīvā Latvija" 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti