Dalies:

Brīvā Latvija: Franks Gordons - Putins draud Ukrainai, vēstnieks citē Bībeli…

Brīvā Latvija: Franks Gordons - Putins draud Ukrainai, vēstnieks citē Bībeli…
  • 14. Jun. 2018

“Nācijas līderis” – Krievijas prezidents Vladimirs Putins nu jau 16. reizi sarīkoja savu kārtē­jo “sazināšanos ar tautu”, četrarpus stundu laikā atbildot uz 73 lielākoties iepriekš atsijātiem jautājumiem. Atšķirībā no iepriekšējām t. s. “taisnajām līnijām”, šoreiz zālē netika ielaista publika, kas runātājam vaicātu “no vietas”: viss “dzīvais kontakts” notika video formātā Neatkarīgajā portālā newsru.com, komentējot šo formāta maiņu, tika pausts viedoklis, ka Putins arvien vai­rāk baidās no cilvēkiem, retāk parādās ļaudīs.

Ļoti draudīga, var pat teikt – baisa bija atbilde uz jautājumu, kā rīkotos Krievija, ja pasaules futbola čempionāta laikā ukraiņu kaŗaspēks uzbruktu Donbasa Putins draud Ukrainai, vēstnieks citē Bībeli… VĒROJUMI UN PĀRDOMAS separātistu veidojumiem: “Tam būtu smagas sekas Ukrainas valstiskumam (!) kopumā.” Kā to saprast – Ukrainas okupācija, iznīcināšana, likvidācija?

Vladimirs Putins solīja sava – pēc konstitūcijas pēdējā – termiņa laikā panākt “izrāvienu”: Krievijai jākļūst par vienu no pasaules vadošajām lielvalstīm itin visās ekonomikas un technoloģijas jomās. Šajos Putina izteikumos sadzirdamas gandrīz vai pāniskas notis: “Mēs nekādā ziņā nedrīkstam atpalikt!” Viņš labi apzinās, ka augsto technoloģiju jomā Krievijai vēl daudz kas jāapgūst. It kā mieri­not tautu, Putins solīja, ka, tērējot triljonus (!) šim izrāvienam, netikšot pielietotas Staļina metodes drudžainās industrializācijas gados. Labi vēl, ka tā…

Kā jau bija sagaidāms, Putins plašāk pakavējās pie tā sauktā krievvalodīgo stāvokļa Baltijā, īpaši Latvijā: tas, kas notiekot ar “nepilsoņiem”, esot diskriminācija, un Krievija aizstāvēšot krievvalodīgo tiesības “ar diplomātiskām metodēm”, un šīm metodēm jābūt tādām, lai vēl vairāk nepasliktinātu viņu (krievvalodīgo) stāvokli. Šajā jautājumā viņš meklēšot “dialogu ar Eiropas Savienību”. Re, kur Putinam tā ES noderēs – alianse, kuŗu viņš, kā zināms, tiecas vājināt.

Ne tik ilgi kā Putins, bet tomēr gaŗi un plaši izrunājas Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgeņijs Lukjanovs preses konferencē, kas tika sasaukta sakarā ar ikgadējo “Puškina dienu”. Viņš neatturējās no rupjībām, kas adresētas Lielbritanijai, un vispār nebija pārāk diplomātisks: viņš teica, ka Ziemeļkorejas vadonis Kims III esot “cilvēks-raķete”, kuŗš “eleganti – piedodot terminu – izdarījās ar Trampu kā ar puišeli”. (Nu, Vašingtonā spriests, ka Kims III kritis vai uz ceļiem, izlūgdamies Trampam tikšanos. F. G.).

Runājot par īstenojamo izglītības reformu Latvijā, vēstnieks teica, ka 2029. gadā abiturientslatvietis pratīšot tikai latviešu un angļu valodu, bet krievam būs vēl trešā – krievu. Latviski runā­-jot pusotra miljona, bet krieviski ‒ 300 (?) miljoni. Biedrs Lukjanovs atsakās saprast, ka tieši tādēļ mazajai latviešu tautai par katru cenu jāsaglabā un jākopj sava valoda un identitāte.

Vēstnieks atļāvās arī citēt Bībeli, kur “stāv rakstīts”, ka “sadalīta valsts ies bojā”. No kurienes tas ņemts – no “Daniela grāmatas”, no Praviešiem, no “Jāņa Atklāsmes grāmatas”? Man slinkums meklēt... Pieminot šo citātu, vēstnieks teica, ka runa esot par “cilvēku dalīšanu pēc etniskiem mitekļiem”.

Bībelnieks neesmu, bet vēstnieks, citējot dievvārdus, maldās: tieši viņš, tāpat kā, teiksim, Ždanoka, vēlas iemūžināt stāvokli, kad krievvalodīgie tiecas nošķirties no Latvijas pamattautas, paši sevi “segregēt” Latvijā, padarot to par iekšēji sašķeltu divkopienu valsti, kamēr īstenojamās izglītības reformas nolūks ir panākt, lai krievvalodīgais nejustos svešs “iedzimto” vidū, bet justos kā šai zemei piederīgs.

Raksta autors: Franks Gordons

Foto: Timurs Subhankulovs

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Brīvā Latvija"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti