Dalies:

Brīvā Latvija: Franks Gordons - Pirms 40 gadiem Rietumi zaudēja Irānu

Brīvā Latvija: Franks Gordons - Pirms 40 gadiem Rietumi zaudēja Irānu
Foto: Timurs Subhankulovs
  • 05. Feb. 2019

Islama revolūcija Irānā, kuŗas gaitā 1979. gada 16. janvārī Irānas kronētais valdnieks – šahs Mohmeds Reza Pehlevi bija spiests doties trimdā, 1. februārī no 15 gadu trimdas Irānā atgriežas harizmātiskais ajatolla (šiītu islama ga­­rīdzniecības “virsgans”) Homeini, 11. februārī armija pasludināja savu neitralitāti un revolūcija faktiski uzvarēja, kamēr 1. aprīlī Irāna tika pasludināta per Islama republiku – tas kopumā bija lūzums pasaules ģeopolītiskajā izkārtoju­mā, notika paradigmu maiņa, kuŗu  savas nozīmes un ietekmes ziņā pārspēja, šķiet, tikai PSRS sabrukums un komūnistisko režīmu gals Vidus- un Austrumeiropā.

Lasītākās ziņas valstī

Īsi un nesaudzīgi: pirms 40 gadiem Rietumi zaudēja Irānu. Šahs Mohameds Reza Pehlevi bija pārliecināts antikomūnists un lūkoja, var teikt, konsekventi “vesternizēt” – rietumnieciskot savu valsti, vājināt šiītu garīdzniecī­- bas ietekmi (te viņš stipri pārrēķinājās) un kļūt par ASV ietekmes galveno sviru visā reģionā.
 
ASV vēstniecība Teheranā ap­gādāja šaha režīmu ar militāriem, ekonomiskiem, stratēģiskiem padomniekiem, un šai ziņā daudz neatpalika arī Izraēlas vēstniecība, jo jūdu valsts dibinātājs Ben-Gurions lūkoja sabiedroties ar reģiona “nearabu” valstīm – Irānu un Turciju (kur tai laikā noteikšana bija sekulārajiem Ataturka republikāņu partijas polītiķiem).
 
Šahs gribēja visnotaļ modernizēt savu valsti, modināt interesi par Eiropas civīlizāciju un kultūru. Retrospektīvi redzam, cik liktenīgs šaham bija viņa nolūks glorificēt seno, pirmsislama Persiju, “āriju” mantojumu (ne jau nacistu rasu teorijas ziņā, bet lingvistiski, indoeiropisko valodu sakne). Lielu nemieru tautas masās izraisīja  šaha galma un viņam pietuvināta virsslāņa izšķērdība. 1971. gada oktobrī tika organizētas grandiozas svinības, atzīmējot 2500 gadus kopš valdnieka Kira (Cyrus) Lielā Persu imperijas dibināšanas. Senās Persepoles  drupu pavēnī  pacēlās vesela greznu telšu pilsēta, un tika ielūgti karaļi, prezidenti, premjēri no visas pasaules. Šahs nebija  nekāds lielais demokrats, un viņa slepenpolicija SAVAK represēja un bieži vien spīdzināja disidentus. (Iekavās atzīmēsim, ka Islama republikas specdienesti ir vēl daudz nežēlīgāki.)
 
Kā jau teikts, šaha režīms tika gāzts, un nu jau 40 gadus ne tikai Rietumus, bet arī Ēģipti, Saudiju un tās  arabu valstis, kur vairākums islamticīgo pieder sunnītu virzienam, nopietni satrauc unikālā teokratija, kur vara un noteikšana ir augstākajai šiītu garīdzniecībai un faktiskais valsts vadītājs ir ajatolla Homeini “māceklis” ajatolla Hamenei, kuŗa norādījumi ir obligāti gan vēlētajam prezidentam Ruhani, gan citiem administrācijas darbiniekiem.. Šiītu virziena islamiskā ideoloģija ir šīs valsts polītikas pamats, un mērķis ir padarīt Irānu par noteicošo faktoru visā Tuvo Austrumu reģio­nā. Galvenie šīs savdabīgās teokratijas ienaidnieki ir “lielais sātans” – Savienotas Valstis un “mazais sātans” – nīstais “cionistiskais veidojumns” – Izraēla, kuŗai “jāpazūd no zemes virsas”.
 
Šiītu teologi visā nopietnībā tic, ka reiz pamodīsies (nez kur pazudušais) “slēptais imams” Mahdi, kuŗš tādā kā pastardienā spriedīs tiesu un pazudinās visus atkritējus, ķecerus un velna kalpus.. Līdz šim nezināmam brīdim esot jādara viss, lai šo brīdi tu­­vinātu, jātur gatavībā iespēja raidīt ballistiskās raķetes ar kodolgalviņām. Ar to nu ir jārēķinās...
 
Autors: Franks Gordons
Foto: Timurs Subhankulovs
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Brīvā Latvija"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti