Dalies:

Britu parlaments mēģina novērst bezvienošanās "Brexit"

Britu parlaments mēģina novērst bezvienošanās "Brexit"
  • 09. Apr. 2019
Lielbritānijas parlamenta deputāti pieņēmuši likumu, kura mērķis ir novērst valsts izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) bez noslēgtas vienošanās. Tas palielina iespēju, ka maijā Apvienotajā Karalistē tomēr būs jārīko Eiropas Parlamenta vēlēšanas.
 
Saskaņā ar atbalstīto likumu valdībai otrdien, 9. aprīlī, būs jāiesniedz parlamentā priekšlikums par “Brexit” atlikšanu, ko tā trešdien, 10. aprīlī, gatavojas rosināt Eiropas Savienības dalībvalstu līderu samitā. Tas arī ļauj valdībai lūgt izstāšanos atlikt uz jebkuru laiku.

Tomēr Terēzas Mejas kabineta pārstāvji kritizē šo iniciatīvu, jo tā varētu ierobežot manevru iespējas gaidāmajās sarunās ar bloka dalībvalstu pārstāvjiem. Britu premjere jau iepriekš vēstulē Briselei lūdza atlikt valsts izstāšanos no savienības līdz 30. jūnijam, bet pēc diskusijām varētu noteikt arī vēlāku datumu.

Valdība arī noteica 23. maiju par iespējamo Eiropas Parlamenta vēlēšanu datumu, bet vienlaikus uzsvēra, ka vēlas izstāties no bloka ātrāk, lai tās nebūtu jārīko.

KONTEKSTS:

Lasītākās ziņas valstī

2016. gada Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no ES. Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments.

2019. gada 29. marts bija datums, kad sākotnēji bija paredzēta Lielbritānijas izstāšanās no bloka. ES līderi gan piekrita "Brexit" pagarinājumam, tam nosakot divus termiņus:

  • Viens no termiņiem ir 22. maijs – šajā datumā Lielbritānija no ES varētu izstāties gadījumā, ja Lielbritānijas parlaments nobalsos par izstāšanās vienošanos.
  • Savukārt gadījumā, ja parlaments tomēr nenobalsos par vienošanos, tad tai 12. aprīlī nāksies izstāties bez vienošanās vai lūgt vēl vienu "Brexit" pagarinājumu.

Lielbritānijas parlamenta apakšpalāta atbalstīja iniciatīvu uzdot premjerministrei Mejai lūgt atlikt valsts izstāšanos no ES. Lēmuma mērķis ir novērst bezvienošanās "Brexit". Izredzes novērst šādu notikumu attīstības scenāriju vairo arī Mejas un leiboristu līdera Korbina sarunas. Abas puses paudušas gatavību turpināt diskusijas un risināt problēmjautājumus. Tomēr "Brexit" atlikšana iespējama vienīgi tad, ja tam piekrīt Brisele un ES dalībvalstis. 

Autors: LSM.lv
Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti