Dalies:

Britu parlaments atkārtoti noraida alternatīvos "Brexit" scenārijus

Britu parlaments atkārtoti noraida alternatīvos "Brexit" scenārijus
  • 02. Apr. 2019
Lielbritānijas parlamenta deputāti atkārtoti noraidījuši četrus “Brexit” īstenošanas variantus. Tie bija izstrādāti kā alternatīva premjerministres Terēzas Mejas panāktajam vienošanās projektam ar Eiropas Savienības institūcijām un dalībvalstīm.
 
Par priekšlikumu aicināt valdību vienoties par pastāvīgu muitas ūniju ar Eiropas Savienību nobalsoja 273 deputāti, un pietrūka tikai trīs balsu, lai to pieņemtu. Mazāks atbalsts bija idejām par “Brexit” atcelšanu, jaunām sarunām par valsts dalību muitas savienībā un atkārtota referenduma sarīkošanu.

Vēl pirms balsojuma Meja aicināja sava kabineta locekļus ignorēt šo konsultatīvo balsojumu rezultātus. 

Tikmēr “Brexit” ministrs Stīvs Barklajs devis mājienu, ka valdība šonedēļ varētu sarīkot ceturto balsojumu par panākto vienošanos, lai novērstu nepieciešamību valstī rīkot Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Pretējā gadījumā Lielbritānijai vajadzēs izstāties no bloka jau 12. aprīlī bez vienošanās.

Savukārt Eiropas Parlamenta “Brexit” komitejas vadītājs Gijs Verhofstats norādīja, ka gandrīz nenovēršams kļuvis tā dēvētais cietais izstāšanās scenārijs. Britu deputātiem esot tikai dažas dienas, lai varētu mainīt notikumu gaitu.

Lasītākās ziņas valstī

KONTEKSTS:

2016. gada Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos jau trīs reizes noraidīja britu parlaments.

2019. gada 29. marts bija datums, kad sākotnēji bija paredzēta Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES).

Tuvojoties šim datumam un neesot skaidram rīcības plānam no Lielbritānijas puses, ES līderi martā piekrita "Brexit" pagarinājumam, tam nosakot divus termiņus:

  • Viens no termiņiem ir 22. maijs - šajā datumā Lielbritānija no ES varētu izstāties gadījumā, ja Lielbritānijas parlaments nobalsos par izstāšanās vienošanos.
  • Savukārt gadījumā, ja parlaments tomēr nenobalsos par vienošanos, tad tai 12. aprīlī nāksies izstāties bez vienošanās vai lūgt vēl vienu "Brexit" pagarinājumu.

"Brexit" atlikšana uz ilgāku laiku nozīmētu, ka Lielbritānijai jāpiedalās maijā gaidāmajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.

Britu premjere  Meja solīja atkāpties no amata, tiklīdz tiks apstiprināta "Brexit" vienošanās.

Tikmēr Eiropas Savienības līderi gatavojas 10. aprīlī sasaukt ārkārtas samitu.

Autors: LSM.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti