Dalies:

Briselē mākslas centrā BOZAR izstāda Voldemāra Johansona mākslas darbu "Oscillations"

Briselē mākslas centrā BOZAR izstāda Voldemāra Johansona mākslas darbu "Oscillations"
  • 21. Sep. 2018

19. septembrī Beļģijas galvaspilsētas mākslas centrā BOZAR atklāja izstādi "Tendencies", kurā piedalās mākslinieks Voldemārs Johansons. "Tendencies" norisinās jau trešo gadu un akcentē mākslas, tehnoloģiju un zinātnes mijiedarbi. Šogad izstāde veltīta skaņas izpētei mākslā, un tajā, līdztekus māksliniekam Voldemāram Johansonam, piedalās trīs beļģu mākslinieki Christoph de Boeck, Aernoudt Jacobs, un Kurt d’Haeseleer, kā arī Pascal Broccolichi (Francija) un Katerina Undo (Lielbritānija). Voldemāra Johansona dalība izstādē ir Latvijas Simtgades programmas notikums.

Izstādes kuratori uzsver, ka tieši skaņas pasaule ir krēslas zona, kurā jau izsenis ir satikusies māksla, mūzika un tehnoloģija, veidojot redzamas skaņas un dzirdamus attēlus. 20. gadsimta sākumā daudzi mākslinieki sāka uztvert skaņu kā izejmateriālu mākslas darbiem, līdz tā kļuva par vienu no nozīmīgākajām instalāciju un skulptūru veidošanas sastāvdaļām. Tāpēc izstādē "Tendencies", kas norisināsies vienā no nozīmīgākiem Eiropas mākslas centriem

BOZAR, tiek aicināti seši mākslinieki radīt jaunus vai izrādīt esošus darbus, izceļot skaņas nozīmību mūsdienu laikmetīgajā mākslā.

Lasītākās ziņas valstī

Izstādē, kas skatāma no 19. līdz 30. septembrim, mākslinieks Voldemārs Johansons izstāda jaundarbu "Oscillations". Tas radīts Latvijas simtgades starptautiskās programmas ietvaros un mākslas valodā runā par zemes virsmas svārstībām. "Oscillations" uztver šībrīža planētas virsmas kustības datus GEOFON globālajā seismoloģiskajā tīklā un padara tos dzirdamus. Darba centrā redzama magnetohidrodinamiska (MHD) šūna, kas līdzīgi kā zemes karstais kodols, atrodas šķidrā agregātstāvoklī. Darbā uztvertās zemes svārstības ierosina deformācijas uz šķidra metāla spoguļvirsmas un ar koncentrētu gaismas staru palīdzību atspoguļo planētas zeme vibrācijas.

Jaundarbs tika radīts, māksliniekam sadarbojoties ar Latvijas Universitātes Fizikas institūta MHD tehnoloģiju laboratorijas zinātniekiem. "Oscillations" producē nodibinājums "Vizionārās kultūras fonds" un tas ir Latvijas Simtagdes starptautiskās programmas notikums. Izstādes norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Latvijas Kultūras ministrija.

Paralēli Latvijas simtgades notikumam - izstādei Briselē - mākslinieka Voldemāra Johansona darbus septembrī var apskatīt arī citā Beļģijas pilsētā. No 23.-29. septembrim Gentē norisinās kuratores Gundegas Laiviņas veidota programma "Trešā auss" (The Third ear). Programmas ietvaros apskatāma starptautisku popularitāti ieguvušais video darbs "Slāpes". "Slāpes" no 24. septembra skatāmas arī Sanktpēterburgā, Krievijā, XII Starptautiskā festivāla ietvaros "Alexandrinsky" teātrī.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti