Dalies:

Brazīlijas latviešu jaunajai paaudzei senču dzimtene šķiet kā laimes zeme

Brazīlijas latviešu jaunajai paaudzei senču dzimtene šķiet kā laimes zeme
  • 30. Jan. 2015

"Ja ne mūsu trakā ziema, Latvija viņiem būtu ideāla valsts," par Brazīlijas jauniešu pozitīvo attieksmi pret senču dzimteni stāsta viens no televīzijas raidījuma "Būt latvietim. Brazīlija" filmēšanas grupas dalībniekiem Edvīns Inkēns pēc atgriešanās no ceļojuma. Sajūtas, ka tālajā Dienvidamerikas valstī vai katru sastapto tautieti kā arheologiem nāksies "izrakt" un dokumentēt, bijušas stipri pārspīlētas. Brazīlijā latvieši ar uguni nav jāmeklē, dzīve norit pilnasinīgi, bet kopienas vadības stafeti no vecākās paaudzes ar lielāku jaudu pārņem jaunie, raksta Latvijas Avīze.

Mazapdzīvotā valsts ar plašiem mežiem un iespēju tikt pie sava līduma latviešus vilinājusi jau 19.gadsimta 90.gados. Kā uz apsolīto zemi 1922.gada 1.novembrī Brazīlijā ieradās pirmās baptistu draudzes misionāru ģimenes. 450 ieceļotāji devās ar vilcienu līdz tagadējai Sapezāles dzelzceļa stacijai un uzsāka 35 kilometru garo ceļu pa meža biezokni uz vietu, kas mūsdienās pazīstama kā latviešu kopienas ciemats "Vārpa". Kolonija izauga līdz divarpus tūkstošiem iemītnieku - romānā "Mūža meža maldi" to aprakstījis Jūlijs Lācis. Dieva misija maksāja bargu cenu - apbedījumi ciemata senākajā kapsētā liecina, ka pirmajos gados no nepiemērotajiem dzīves apstākļiem un slimībām nomira arī 150 bērni. Lai gan nav precīzu ziņu, rēķina, ka Brazīlijā ieceļojuši 22 tūkstoši latviešu.

Kolonistu vēsturei var izsekot līdzi fotogrāfa Jāņa Erdberga izveidotajā muzejā, kas atrodas "Vārpā". Edvīns to novērtē kā ciemata izcilāko objektu. Ekspozīcija liecina par smagajiem dzīves un darba apstākļiem pirmajos gados, kā arī vēlāko uzplaukumu - pamazām mežam atkarotā zeme sākusi nest augļus, ļaudis kļuvuši turīgāki. Ģimene pēc ģimenes atdalījās no komūnas, kurā sākotnēji bija apvienojušies ieceļotāji, un par diezgan lētu naudu no Brazīlijas valdības izpirka savus zemes gabalus. Latviešu īpašumā nonāca lielas platības, ar laiku tām pieauga vērtība, piemēram, Novaodesas apkārtnē, kas mūsdienās kļuvusi par kuplāko tautiešu kopienas vietu.

Lasītākās ziņas valstī

Visu rakstu par latviešiem Brazīlijā lasiet Latvijas Avīzes portālā www.la.lv - http://www.la.lv/iemilejusies-latvija/.

Foto: Eduardo Dantas

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti