Dalies:

Brangās vācu pensijas ir mīts

Brangās vācu pensijas ir mīts
CC0
  • 24. Jan. 2020

Baiba Noriņa, patlaban priekšlaicīgi pensionējas, Vācijā dzīvo 20 gadus. “Pensiju te var iegūt no 67 gadiem, taču man, sakarā ar veselības stāvokli, tas ir iespējams ātrāk. Pensiju rēķina punktos un pēc nostrādātajiem gadiem, sievietēm pierēķina vēl papildus punktus par katru bērnu (Muterrente). "

"Pensijas kārtošana ir ilgs process. Esmu pieprasījusi no Latvijas dokumentus, ko sūtīt uz Rentenversicherung un tad, sarēķinot abās valstīs nostrādāto, būs zināma galīgā pensijas summa. Pensijas šeit nav lielas, taču ikdienā ļoti daudz ko sedz apdrošināšana. Noteikti ļoti jāseko līdzi likumiem, jo tie bieži mainās. Vācu bagātie pensionāri ir tie, kuri strādājuši labi atmaksātos darbos, taču es strādāju uzkopšanā. Tomēr par algu nesūdzos.” 

Visi, uz kuriem attiecas obligātā pensijas apdrošināšana (arī pašnodarbinātie, kuru ienākumi pārsniedz minimālo algu), tiek iekļauti vecuma apdrošināšanā (Rentversicherung). Pensija tiek piešķirta par darba dzīves laikā veikto darbu. Lai to saņemtu, jāatbilst apdrošināšanas minimālā laikposma nosacījumiem. Katrs kalendārais mēnesis par kuru cilvēks maksājis sociālās iemaksas, un bērna (līdz trīs gadu vecumam) kopšanas periods tiek ieskaitīts 5, 15 un 25 gadu apdrošināšanas stāžā. Piemēram, 35 gadu stāžā tiek ieskaitīti arī mācību un bērnu (līdz desmit gadu vecumam) kopšanas periodi. Ja, sasniedzot pensijas vecumu, gribas vēl strādāt, var pieprasīt arī daļēju pensiju. Protams, var arī nepieprasīt pensiju. Aprēķināt savu iespējamo pensiju var šeit.

Lasītākās ziņas valstī

Pensijas tiek piešķirtas tikai pēc pieprasījuma un tas jāiesniedz vietējā sociālās apdrošināšanas iestādē. Pensionēšanās vecums (Regelaltersrente) no 2012. gada līdz 2029. gadam tiek pakāpeniski palielināts līdz 67 gadiem – sākot no personām, kas dzimušas 1947. gadā. Personām, kuras dzimušas pēc 1963. gada, standarta pensionēšanās vecums būs 67 gadi. Tomēr apdrošinātas personas, kuras 45 gadus veikušas obligātās iemaksas no darba ienākumiem, aprūpes pabalstiem un bērnu, kuri nav sasnieguši 10 gadu vecumu, pabalstiem, drīkstēs pensionēties 65 gadu vecumā un saņemt pensiju pilnā apmērā. Papildus vecuma pamatpensijai persona drīkst saņemt citus ienākumus neierobežotā apmērā.

Priekšlaicīgās pensionēšanās standarta vecums paliek nemainīgs tiem pensiju veidiem, kas pakāpeniski zaudē spēku, un tas ir 65 gadi. Persona drīkst pieprasīt, lai no 63 gadu vecuma tai sāktu maksāt priekšlaicīgu pensiju (ar samazinātu likmi), ja vien uz to attiecas 35 gadus ilgi pensijas apdrošināšanas periodi. 

Renteversicherung (pensijas nodrošinājums) aprēķina formulā: viens nostrādāts gads ir 1 punkts (Entgelt), un tas patlaban ir 32 eiro vērtībā. Pie viena punkta var tikt, ja cilvēks pelna mēnesī brutto vismaz 2600 eiro. “Latvieši lielākoties strādā darbus, kur saņem mazāk, tāpēc spēj to vienu punktu savākt divu trīs gadu laikā,” saka Iveta Kaufmane, labklājības konsultante Vācijā. Ar algu zem 2600 eiro uzkrājas 0,50-0,80 no viena punkta un attiecīgi 25 eiro par vienu nostrādātu gadu. Un, jo mazāk punktu, jo mazāka pensija. Nesen kāds Ivetas klients pensionējies Vācijā un parēķināts, cik viņš par tiem saņems pensiju Latvijā. Lai arī Vācijā bija labs santehnikas meistars un pelnīja virs 2600 eiro mēnesī, vācu pensija tagad Latvijā ir 150 eiro mēnesī, protams, tai klāt pieskaita arī Latvijā nostrādāto laiku, kas izveido kopīgo pensijas summu.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti