Dalies:

Berlīnē atklāj latviešu mākslinieces Diānas Tamanas izstādi "Asinsspiediens"

Berlīnē atklāj latviešu mākslinieces Diānas Tamanas izstādi  "Asinsspiediens"
  • 12. Apr. 2019

Šodien mākslas galerijā “pavlov's dog”, Berlīnē, atklās latviešu mākslinieces Diānas Tamanas izstādi “Asinsspiediens”, informē Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2019.

D. Tamanes darbu iedvesmas avots un būtisks atskaites punkts ir viņas personīgā pieredze un ģimene, kuras locekļi nereti kļūst par mākslinieces darbu galvenajiem varoņiem. Savos darbos viņa izmanto autobiogrāfiskus elementus – atmiņu, ikdienas rutīnu un personīgus notikumus. Lipinot kopā savas un tuvinieku pieredzes vienotā kolāžā, kas sastāv gan no D. Tamanes veidotiem, gan atrastiem attēliem un tekstiem, stāstniecības procesā atklājas ne tikai personīgais, bet arī daudz plašāks nesenās vēstures un mūsdienu sabiedrības spogulis.

Darbu sērija "Asinsspiediens" reprezentē D. Tamanes radošās darbības daļu, kuru veido darbs ar arhīvu materiāliem un atrastām memorabilijām. Izstādē ir redzama divdesmit viena fotogrāfija, kuras visas – ar vienu izņēmumu – ir pagrieztas pret skatītāju ar muguriņām, attēlu vietā izceļot ar lodīšu pildspalvu uz fotopapīra uzšņāptos asinsspiediena mērījumus. Tā ir attēlu kolekcija, ko māksliniece uzgāja jau mirušās vecvecmāmiņas ģimenes fotoalbumā. Viņai bija paradums katru dienu izmērīt savu pulsu un asinsspiedienu un pierakstīt mērījumus kladītē, un to vecvecmamma turpināja darīt līdz pat mūža beigām. Ja klade bija noklīdusi, viņa rakstīja uz tā, kas pagadījās pa rokai. D. Tamanes secina, ka šis dienišķais rituāls viņas vecvecmammai bijis nozīmīgāks par fotogrāfijām – viņas atmiņām.

Kā informē izstādes kuratore Šelda Puķīte, video darbs "Ģimenes portrets" dokumentē D. Tamanes ģimenes sievietes: vecvecmammu, vecmammu, mammu un mazmeitu. Šajos video ir redzamas četru paaudžu sievietes, kas ir sasēdušās cieši vienā rindā uz vecvecmāmiņas dīvāna un stīvi lūkojas kamerā. 2016. gadā, vecvecmammai aizejot no šīs dzīves, mainīta video filmēšanas lokācijas vieta uz vecmammas dzīvokli. Kamerai pozē atlikušās trīs ģimenes sievietes.

2018. gadā māksliniece uzvarēja Rīgas Fotogrāfijas biennāles balvas “Meklējam jauno fotogrāfijā! “ konkursā un ieguva iespēju sarīkot izstādi Berlīnē. Turpmāk šāda iespēja būs katram balvas uzvarētājam.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle ir starptautisks mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju, aptverot dažādas jomas un vērienīgus notikumus, sniedzot iespēju satikties ar daudziem starptautiski atpazīstamiem mākslas profesionāļiem. Starpgada pasākumu nosaukumā ievertais "next" (no ang. val. nākamais) apzīmē ideju par kustību. Nākamais ir pāreja, kas nekad nav droša, paredzama vai iepriekš zināma.

Foto: Publicitātes attēls /  Diāna Tamane. “Ģimenes portrets”, 2013 - turpinās. Kadrs no HD video

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti