Dalies:

Bergenā, Norvēģijā, aizvadītas Starptautiskās Teātra dienas “LAIPA 2017”

Bergenā, Norvēģijā, aizvadītas Starptautiskās Teātra dienas “LAIPA 2017”
  • 18. Oct. 2017

13. un 14. oktobrī Bergenā norisinājās ikgadējās Starptautiskās teātra dienas "Laipa 2017". Šogad uz teātra dienām pulcējās latvieši no piecām valstīm: pavisam 85 dalībnieki, kuri pārstāvēja septiņus azartiskus, pozitīvus un radošus kolektīvus: Bergenas latviešu amatierteātris LATiBergen, Reykjavikas Latviešu skolas vecāku teātris „Klikucis”, Bradfordas teātra trupa „Saulespuķe”, sirsnīgais Briseles latviešu teātris, Birzgales tautas nama amatierteātris “Laipa”, Burtonas latviešu amatieru teātris "Strops" un Oslo latviešu teātris „O’Latte”. Tik dažādi un tajā pat laikā tik līdzīgi, jo visus mūs vieno mīlestība uz teātri.

Piektdien, 13. oktobrī diena sākās ar skaistās Hardanger iepazīšanu. Lai arī diena bija lietaina, tas nebūt netraucēja izbaudīt Norvēģijas skarbo skaistumu. Dienas turpinājumā kolektīvu vadītāji un Bergenas latviešu organizāciju pārstāvji devās uz tikšanos ar Latvijas Republikas vēstnieci Norvēģijas karalistē Judīti Dobeli un Kultūras ministrijas pārstāvi Guntu Robežnieci. Tika spriests par latvietības uzturēšanu un saglabāšanu diasporā, par sadarbības iespējām starp latviešu (un ne tikai latviešu) organizācijām, par kopīgiem projektiem, par Latvijas 100gades atzīmēšanu Norvēģijā.

Vakarā, "Laipa 2017" atklāšanā, īpaši tika akcentēta sadarbošanās nozīme, kā arī teātra nozīme jaunās paaudzes izglītošanā, cilvēku saliedēšanā un latviešu kultūras, tradīciju popularizēšanā.
Teātra izrāžu maratonu atklāja LATiBergen ar dzīvespriecīgo R.Blaumaņa izrādi "Brīnumzālīte", bet diena noslēdzās ar aktiermākslas meistarklasi Latvijas aktieru Daces Makovskas un Leona Leščinska vadībā.

Sestdiena 14, oktobris pagāja pilnībā zem teātra zvaigznes. Sešas dažādas, lieliskas izrādes - gan izrāde bērniem, gan asprātīgas komēdijas, gan Čaka strēlnieku tēma, gan dvēseliska monoizrāde - katrs varēja atrast savam dvēseles noskaņojumam ko piemērotu. Pilns emociju spektrs - no smiekliem līdz aizkustinājuma asarām. Pēc izrādēm katru kolektīvu uz sarunu aicināja profesionāļi - Leons un Dace. Kāds labs padoms, ideja, uzslava, īpaši no cilvēkiem, kuri "pazīst drēbi", vienmēr ir noderīgs.
Un noslēgumā - jestra ballīte nepārspējamās grupas "Miggla" vadībā.

Lasītākās ziņas valstī

Divas piepildītas, neaizmirstamas dienas, kas kādu laiciņu liks pārvietoties kādu gabaliņu virs zemes, mazliet citā dimensijā, jauni draugi, jaunas idejas, jaunas atklāsmes un pāri visam apziņa, ka latvieši var. Latvieši ir fantastiska, talantīga tauta. Kā teica mūsu skaņu tehniķis Thorolf Thuestad,pēc tautības norvēģis: "Es gandrīz katru nedēļas nogali esmu kādā pasākumā, bet tādu enerģiju un azartu es redzu pirmoreiz!"
Milzīgs PALDIES ikvienam dalībniekam, īpaši kolektīvu vadītājiem Ingridai Indusei, Gitai Robaldei, Andrai Baltmanei, Ritai Reinsonei, Aivitai Skābarniecei, Ievai Melbardei, Liārai Ozolai, grupai ”Miggla” no Aglonas, Latvisk kulturskole Bergausis, Antrai Sundei, Dacei Makovskai, Leonam Leščinskim, Cornerteateret, Embassy of Latvia in Norway, Frifond teater, PBLA, Biznesa Vadības Koledža, personiski Janim Stabiņam un Ilzei Līdumniecei, SIA Karlsberg Saldū, Reklāmdruka Liepājā.

Vislielākā pateicība LATiBergen kolektīvam par ieguldīto, nenovērtējamo darbu, draudzību un komandas garu.

Un, protams, paldies skatītājiem, kuri atrada laiku un iespēju, lai atnāktu paskatīties un vienkārši būt kopā un atbalstīt savējos.

Starptautiskās teātra dienas „LAIPA” ir pasākums jau ar savu vēsturi. Pirmo reizi „Laipa” norisinājās 2014. gadā Lielbritānijas pilsētā Bradford, tad 2015. gadā Latvijā, Birzgalē. Abās minētajās „Laipās” piedalījās 4 kolektīvi – divi no Lielbritānijas, viens no Īrijas un Birzgales amatierteātris Latvijā. 2016. gadā „Laipu” pie sevis uzņēma Skatuves mākslas studija „Dzintars dzintarā” Carlow, Īrijā. Šoreiz „Laipa” jau pulcēja 6 kolektīvus no 5 valstīm – Īrijas, Lielbritānijas, Latvijas, Īslandes un Norvēģijas. Īrijā ceļojošo kausu un tiesības organizēt „Laipa 2017” saņēma Bergenas Latviešu amatierteātris „LATiBergen”. 14. Oktobrī ceļojošais „Laipas” kauss nonāca sirsnīgā Briseles latviešu teātra rokās.

Uz tikšanos pēc gada "Laipa 2018" Briselē.

Informāciju sagatavoja: Liāra Ozola

Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti