Dalies:

Bergauša latviešu skolas bērni un skolotāji Bergenā izaicina Zoom platformu

  • 14. Apr. 2020
Bergauša latviešu skolas bērni un skolotāji Bergenā izaicina Zoom platformu
Bergauša latviešu skolas bērni un skolotāji Bergenā izaicina Zoom platformu
Bergauša latviešu skolas bērni un skolotāji Bergenā izaicina Zoom platformu
Bergauša latviešu skolas bērni un skolotāji Bergenā izaicina Zoom platformu
Bergauša latviešu skolas bērni un skolotāji Bergenā izaicina Zoom platformu

Brīdī, kad pasaule noslēdzas un gan pulcēšanās, gan pārvietošanās ir ierobežota, jāmeklē jauni risinājumi un jāpielāgojas apstākļiem. Norvēģijā skolas un bērnudārzus uz nenoteiktu laiku slēdza piektdien, 13. martā. Arī Bergenas latviešu skola Bergausis tajā pašā nedēļas nogalē pārtrauca savu klātienes darbību. Tiklīdz bija skaidrs, ka aizliegums pulcēties ilgs krietnu laiku, Bergauša skolotājas sāka plānot, kā turpināt mācību darbu attālināti. 

Mūsu mācību diena ir savādāka, mācoties attālināti. Šobrīd turpinām latviešu valodas nodarbības visām vecuma grupām, sākot no viengadniekiem līdz pusaudžiem. Nodarbībās izmantojam Zoom platformu. Katra nodarbība ir īsāka nekā klātienē tiekoties, toties  koncentrētāka; iekļaujam gan runāšanu, gan lasīšanu, gan rakstīšanu, gan savā veidā arī dziedāšanu. Bija nepieciešams izveidot jaunu stundu sarakstu, lai ģimenēm būtu iespējams pie datora pielaist visus bērnus, kas mācās dažādās grupās. Trīs un piecgadnieku grupu, kurā parasti ir 20 bērni, nācās sadalīt trīs mazākās grupās, lai visus bērnus izdotos aktīvi iesaistīt nodarbībā. Bērnudārzniekiem tas ir īpašs piedzīvojums šādā veidā mācīties latviešu valodu un tikties ar draugiem. Viņi pēkšņi sajūtas ļoti lieli, jo mācās tāpat kā lielie brāļi un māsas – pie datora. Arī lielākajiem bērniem attālinātais mācību process tīri labi patīk. Īpaši bērni novērtē ietaupīto laiku, kas parasti jāpavada ceļā uz un no nodarbībām. Bērni tik ļoti novērtē, ka šādas nodarbības notiek un jautā, vai arī šonedēļ mums būs latviešu valoda!? Prieks, ka varam rast kopības sajūtu arī šajos, tik ļoti sarežģītos dzīves brīžos!

No 6. līdz 8. martam Bergenas bērniem bija Dziesmu svētku skate, kad folkloras grupa filmēja savu skates video un zēnu koris dziedāja skates koncertu žūrijai no Latvijas. Gatavošanās svētkiem šobrīd zēnu korim turpinās mājās, klausoties dziesmas, mācoties tekstus un dziedot kopā ar vecākiem. 

Lasītākās ziņas valstī

Arī folkloras nodarbības notiek attālināti caur Zoom. Šobrīd tapis arī Lieldienu projekts, bērnu dziesmotais apsveikums svētkos.

Šī brīža situācijai ir arī savi izaicinājumi: skolotājiem pēkšņi nākas apgūt jaunas platformas un veidot mācību materiālus elektroniski pieejamā un darāmā veidā. Ne vienmēr mums viss uzreiz izdodas, katrā nodarbībā sanāk tehniskie pārsteigumi. Lielais paldies visiem bērniem un vecākiem, kas šo visu jaunrades procesu pieņem mierīgi un pacietīgi. Skolotājiem ir īpaši jāpiedomā pie tā, kā saņemt atgriezenisko saiti no bērniem, un kā nodarbībā veiksmīgāk iesaistīt it visus. Viena no mūsu skolotājām – Anda Ramsoja - jau rudenī caur Latviešu valodas aģentūru apguva Classflow mācību platformu, un šajā situācijā to uzreiz lika lietā,  strādājot ar savu latviešu valodas grupu Bergausī. Skatoties, cik ļoti bērniem patika darboties caur šo platformu, citas skolotājas arī sajuta vajadzību šo platformu apgūt. Ātri sakontaktējāmies ar Latviešu valodas aģentūru par jaunu kursu iespēju, un viņi ārkārtīgi īsā laikā atrada iespēju veidot jaunus kursus Clasflow platformas lietošanā. Jauna skolotāju grupa jau tuvākajās dienās sāks kursus, kur apgūto jau uzreiz varēs likt lietā. 

Mums ir liels prieks arī par aktīviem vecākiem, kas ierosina jaunas lietas un dalās ar savām zināšanām. Piemēram, viens tētis, Dāvids Jukonis, visiem Bergauša skolas interesentiem – bērniem, vecākiem, skolotājiem noorganizēja attālināto nodarbību Stop Motion filmiņu veidošanā. Bija jautri un mīļi, un sanāca gandrīz kino festivāls. 

Protams, ir arī aktivitātes, kas nav šobrīd īstenojamas, atcelts, piemēram, Bergauša ģimeņu pasākums Lieldienās, un šo laiku pavadām, svinot katrs savā ģimenē. Tomēr jauni apstākļi paver arī jaunas iespējas, un mums pašiem ir interesanti izmēģināt un izvērtēt, ko mēs šajā laikā labu varam iemācīties, un kā to turpmāk izmantot. Mēs esam dzīvotspējīgi un pielāgojamies apstākļiem - dzīve neapstājas un mācību process turpinās. 

Autores: Antra Sunde un Ilga Švāne, Latviešu kultūras skola Bergausis, Bergena, Norvēģija

Latviesi.com sadarbībā ar Latvijas Institūtu veido kalendāru-platformu "Ar Latvijas vārdu pasaulē". Ārkārtas stāvokļa laikā mēs daudz vairāk informēsim par to, kā latvieši visā pasaulē turpina savas aktivitātes interneta vidē.

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti