Dalies:

Bēgļu nometnes Grieķijā - koronavīrusa izplatības problēmzonas

Bēgļu nometnes Grieķijā - koronavīrusa izplatības problēmzonas
CC0 licence
  • 03. Apr. 2020

Grieķijas varas iestāžu reakcija, sākoties koronavīrusa pandēmijai, bija ātra un samērā barga. Šobrīd karantīna ir spēkā visā valstī, bet tās pārkāpēji tiek sodīti ar lieliem naudas sodiem un var nonākt pat aiz restēm. Bažas rada bēgļu nometnes, kurās atrodas desmitiem tūkstoši cilvēku. Bēgļi nometnēs dzīvo lielā saspiestībā un nesaņem pienācīgu medicīnisko aprūpi. Šī situācija var izjaukt Grieķijas varas iestāžu plānus veiksmīgi apturēt epidēmiju, ziņo LSM.LV.

Grieķijā piektdienas, 3.aprīļa, rītā ir fiksēti vairāk nekā 1500 jaunā koronavīrusa infekcijas gadījumu. Portāls "Worldometer" uzrāda 91 smagus gadījumus, miris ir 53 inficētie. 1430 cilvēki turpina slimot, izveseļojies ir 61 cilvēks.

Šobrīd bēgļu nometnēs - Hiosas, Samosas, Kosas, Lesbas un Leras - kopā atrodas 37 000 bēgļu, liecina dati, kas fiksēti 22. martā. Atbilstoši spēkā esošajām normām vietu skaits šajās nometnēs ir tikai 6000, ziņu portāls Neos Kosmos. Pēc Business Insider rīcībā esošajiem datiem, kopējais Grieķijā esošo bēgļu skaits var pārsniegt pat 150 000 cilvēku.

Lasītākās ziņas valstī

Nometnēs izvietotajiem cilvēkiem ir apgrūtināta pieeja dzeramajam ūdenim, tualetēm un dušām. Bēgļi ir spiesti stundām ilgi stāvēt rindā pēc ēdiena. Daudzi no viņiem, ieskaitot vecus cilvēkus, sirgst ar dažādām hroniskām kaitēm. Cilvēki, tai skaitā grūtnieces, spiesti dzīvot teltīs un dzīvojamos konteineros bez apkures. Tiek nodrošināta tikai minimāla medicīniskā aprūpe, Covid-19 testēšana notiek tikai retos gadījumos, tādēļ neviens nezina, cik plaši infekcija ir izplatījusies šajās nometnēs.

Marta vidū Grieķijas varas iestādes ierobežoja bēgļu nometnēs mītošo cilvēku pārvietošanos. Tā rezultātā 24. martā vairākas tiesībsargu organizācijas, tai skaitā Amnesty International, Human Rights Watch un ActionAid aicināja Grieķijas valdību nekavējoties rīkoties, lai novērstu epidēmijas izplatīšanās draudus bēgļu nometnēs. Tiesībsargi pazņoja, ka apstākļi, kuros dzīvo šie cilvēki, ir bīstami ne tikai viņiem pašiem, bet arī visas sabiedrības veselībai.

Aģentūra LETA ziņo, ka 2. aprīlī nelegālo imigrantu nometnē netālu no Atēnām, kurā dzīvo 3000 bēgļu, ir noteikta 14 dienu karantīna. Šajā nometnē veikti 63 vīrusa testi un fiksēti 20 inficētie, tiesa gan, nevienam no viņiem nav Covid-19 raksturīgo simptomu. Pirmais nometnes pacients ir kāda grūtniece, kurai Covid-19 fiksēts dzemdību namā.

Tāpat tiek ziņots par pirmo inficēšanās gadījumu bēgļu nometnē Ritsonā - tests izrādījies pozitīvs kādam ģimenes pārim no Āfrikas.

Visā Grieķijā no 22. marta, lai izietu no mājas, nepieciešams būtisks iemesls – brauciens uz darbu, produktu vai zāļu iegāde, ārsta apmeklējums. Izejot uz ielas, cilvēkam jābūt personas apliecībai un kādam dokumentam, kas attaisno atrašanos ārpus mājas. Ierobežojumi skar arī bēres – tajās var piedalīties tikai tuvākie radinieki.

Nodarboties brīvā dabā ar sportu netiek aizliegts, bet tikai vienatnē vai pārī ar kādu. Doties pastaigā ar mājdzīvniekiem drīkst tikai netālu no mājām un ne ilgāk par 15 minūtēm.

Papildus tam visam vairākās Grieķijas pilsētās no 31. marta ieviesta komandantstunda no astoņiem vakarā līdz astoņiem rītā. Kopš 18. marta Grieķijā ir spēkā aizliegums iebraukt valstī cilvēkiem bez Eiropas Savienības valstu pilsonības. Tāpat ir slēgtas arī robežas ar tādām kaimiņvalstīm kā Albāniju, Ziemeļmaķedoniju un Turciju, slēgta prāmju satiksme ar Itāliju un atcelti avioreisi uz Spāniju.

Avots: LSM.LV

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti