Dalies:

Baltijas simtgades dievkalpojums Briselē izvēršas par lieliem svētkiem

Baltijas simtgades dievkalpojums Briselē izvēršas par lieliem svētkiem
  • 26. Apr. 2018

Pagājušās sestdienas pēcpusdienā Holy Trinity anglikāņu baznīcā Briselē notika visu triju Baltijas valstu simtgadēm veltīts ekumenisks dievkalpojums.

Tajā piedalījās aptuveni 200 latviešu, lietuviešu un igauņu. Uz šo dievkalpojumu bija ieradusies arī Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas arhibīskape Lauma Zušēvica, Igaunijas evaņģēliski luteriskās baznīcas bīskaps Tiit Salumae un Tallinas rektors Jaan Taamsalu, lietuviešu katoļu priesteris Linas Baltrušaitis. Dievkalpojumu kuplināja arī mūziķi un dziedātāji. Beļģijas latviešu koris diriģentes Gitas Pāvilas vadībā dziedāja Mārtiņa Brauna "Saule, Pērkons, Daugava". Raimonda Tigula "Lec, Saulīte" un latviešu tautasdziesmu Alfrēda Kalniņa apdarē "Dziedot dzimu, dziedot augu". Latviešu koklētājas Laima Španheimere un Dārta Spūle dievkalpojuma sākumā izpildīja tik pazīstamo tautasdziesmu "Pūt vējiņi" un "Iļģu" dziesmu ar Imanta Ziedoņa vārdiem "Mīl katrs baltu maizes riku". Igauņu koris "BEENE" diriģenta Denisa Ivanidzes vadībā dziedāja igauņu komponista Urmasa Sisaska dziesmu "Sanctus". Lietuviešu ansamblis "Rasos", ko vadīja diriģente Rasa Gražiene, lietuviski dziedāja dziesmu "Dievs, es tevi mīlu". Muzicēja arī igauņu ģitārists Roberts Jurjendals. Noslēgumā baltiešu dziedātāji vienojās kopīgā dziesmā, dziedot "Mūsu tēvs debesīs" no Lūcijas Garūtas kantātes "Dievs, Tava zeme deg!". Skanējis ļoti skaisti.

Beļģijas latviešu evanģēliski luteriskā draudzes mācītājs Rinalds Gulbis vērtē, ka dievkalpojums noritējis ļoti labi. Sprediķus teica L. Zušēvica, J. Taamsalu un L. Baltrušaitis. Tie bija angliski, lai saprastu visi klātesošie. Sprediķotāji runāja par Baltijas tautu vēsturi, okupācijas laikā pārciesto, kā arī uzsvēra, ka Baltijas valstīm būtu jābūt vienotām, diemžēl ne vienmēr tas izdodas. L. Zušēvica uzsvēra, ka valsts un baznīca ir šķirtas, tomēr baznīca gatava nākt valstij talkā, dot savu artavu Latvijas attīstībā. Lūgšanas gan izskanēja katras valsts nacionālajā valodā.

Dievkalpojuma laikā, baznīca bijusi pilna. Bija atnākuši ne tikai Briselē dzīvojošie latvieši, bet arī tautieši no Vācijas, Francijas un Nīderlandes.

Ideja par kopīgu valstu simtgadēm veltītu pasākumu radās tāpēc, ka Briselē ir gana daudz baltiešu, bet kopīgu saietu viņiem tikpat kā nav. Tālab nolemts baltiešus sapulcināt ekumeniskā svētku dievkalpojumā. "Dievkalpojums ilga 2,5 stundas. Baidījāmies, ka tas ir par ilgu un cilvēki būs noguruši, taču patiesībā arī pēc tā noslēguma cilvēki vēl nesteidzās prom, palika, sapazinās savā starpā, bija priecīgi un smaidīgi. Bijām iecerējuši mazus svētkus, bet tie izvērtās par par lieliem svētkiem. Tas ir kā pamudinājums rīkot kopīgas svinības un citus pasākumus arī turpmāk. Cik zinu, arī kori sprieduši, kā varētu tālāk sadarboties," stāsta mācītājs.

Lasītākās ziņas valstī

Raksts tapis projekta "Latvijas Diasporas LV100 notikumu atspoguļošana plašsaziņas līdzekļos" ietvaros ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Foto: Priesteris Linas Baltrušaitis (no kreisās), arhibīskape Lauma Zušēvica, bīskaps Tīts Salumē, mācītājs Rinalds Gulbis

Foto autors: Baiba Rēdmane

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti