Dalies:

Baltic-Ireland.ie: Jaunā VIENOTĪBA diasporai

Baltic-Ireland.ie: Jaunā VIENOTĪBA diasporai
  • 14. Aug. 2018

13. Saeimas vēlēšanām reģistrētas 16 partijas vai to apvienības, tostarp arī partiju apvienība Jaunā VIENOTĪBA.
Partiju apvienības Jaunā VIENOTĪBAprogrammas īsajā versijā diaspora ir minēta divas reizes – Atbalsts diasporai latviešu valodas un kultūras apguvē, sadarbība ekonomikā, zinātnē, sportā un pētniecībā un Atbalsts diasporai, atgriežoties Latvijā, t.sk. bērnu integrācijai izglītības sistēmā.


Plašāku komentāru par programmā pausto sniedz partiju apvienības Jaunā VIENOTĪBApreses sekretārs Sandris Sabajevs:
“Mums rūp tautieši, kas aizbraukuši no Latvijas un kurus ceram reiz sagaidīt atpakaļ mājās, ar jaunām zināšanām, jaunu pieredzi, kas palīdzēs spēcināt mūsu valsts izaugsmi. Tādēļ Edgara Rinkēviča vadītā Ārlietu ministrija cieši sadarbojās ar diasporas organizācijām, lai Saeimas izveidotā Diasporas likuma izstrādes darba grupā jau šopavasar varētu tikt panākta vienošanās par Diasporas likuma projektu. Esam aktīvi iesaistījušies Diasporas likuma izstrādē un ceram, ka Saeima to pieņems vēl šoruden. Jaunā Vienotība uzskata, ka ikviens mūsu tautietis ir Latvijas vērtība, un mūsdienu globalizācijas laikmetā ir svarīgi saglabāt saikni ar katru vienu, kas sirdī sevi uzskata par latvieti.
Te var iezīmēt divus galvenos virzienus – viens ir atbalsts diasporai latviešu valodas un kultūras apguvē, kā arī sadarbības veidošana ar diasporu. Mums ir svarīgi, lai daudzie tūkstoši mūsu pilsoņu ne tikai nezaudētu saiti ar Latviju, bet arī saglabātu mūsu dzimto valodu, tautas tradīcijas un dzimtenes sajūtu, arī esot svešumā.
Otrs ir atbalsts, kas tiek sniegts mūsu tautiešiem, kuri nolēmuši atgriezties mājās – mēs tiešām gaidām jūs Latvijā. Ekonomika aug un attīstās, aug arī algas, trūkst darba roku. Latvijai nepieciešama arī jūsu pieredze, kas iegūta citās valstīs – atvedot mājās labāko, mēs arī kopā būvēsim labāku valsti. Diasporas likums paredz īpašu atbalstu ģimenēm ar bērniem, kas nolēmuši atgriezties Latvijā – bērnudārzu, skolu atrašana, valodas zināšanu uzlabošana. Tāpat paredzēti mehānismi, kas palīdzēs iejusties sabiedrībā arī tiem ģimenes locekļiem, kuru dzimtā valsts nav Latvija.

Atbalstu diasporai nesniedzam pēkšņi, bet gan īstajā brīdī. Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs jau septiņus gadus ir šajā amatā, un saiknes ar diasporu stiprināšana vienmēr bijusi viena no viņa un Ārlietu ministrijas prioritātēm. Jau līdz šim panākts daudz – ir finansējums latviešu valodas apguvei un nedēļas nogales skoliņām, finansējums diasporas organizāciju projektiem, ar ĀM atbalstu 2014.gadā izveidots LU Diasporas un migrācijas pētījumu centrs, kas katru gadu ir sagatavojuši pētījumus, kas kalpo par pamatu Diasporas likumam un politikai.

Pie izdarītā neapstāsimies, jo ir jāturpina strādāt vēl vairākos virzienos, rodot valsts atbalstu latviskās identitātes stiprināšanai, sadarbības ar diasporu ekonomikā un zinātnē veidošanai, diasporas iesaistei lēmumu pieņemšanas procesos, kā arī procesiem, ar ko sastopas tie, kuri vēlas atgriezties Latvijā.
Vēlamies arī uzsvērt, ka Jaunā Vienotība šobrīd ir pievērsusi īpašu uzmanību, kā saņemt pensijas Latvijā pēc darba ārvalstīs, priekšlikums, kā aprēķināt iedzīvotāju ienākuma nodokli pensijām pēc mītnes zemes likumiem, jau iesniegts Saeimā otrajā lasījumā. Jaunā Vienotība ir apņēmusies sakārtot šo jomu, lai mūsu aizbraucēji varētu mierīgi pavadīt nodrošinātas vecumdienas dzimtajā zemē.”

Raksta autore: Laima Ozola

Raksts publicēts sadarbībā ar portālu baltic-ireland

Lasītākās ziņas

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti