Dalies:

Baltic-Ireland.ie: Jaunā konservatīvā partija diasporai

Baltic-Ireland.ie: Jaunā konservatīvā partija diasporai
  • 21. Aug. 2018

Pirmo reizi Saeimas vēlēšanās startēs Jaunā konservatīvā partija (JKP), kuras īsajā 400 zīmju programmā diaspora minēta trīs reizes – Latvietības saglabāšana diasporā, Nacionālo interešu nostiprināšana sadarbībā ar diasporu un Darbaspēka problēmu risināšana, veidojot aktīvu politiku repatriācijai, dialogu ar diasporu.
Šos trīs punktus konkretizē JKP pārstāvis Reinis Znotiņš:

1. Latvietības saglabāšana diasporā
· Jāatbalsta latviskas izglītības un kultūras apgūšanas iespējas ārpus valsts robežām. Šobrīd valsts atvēl mazāk kā 0,01% no valsts budžeta komunikācijai un sadarbībai ar diasporu. Citiem vārdiem sakot, 0,01 % no budžeta, lai komunicētu un saglabātu saikni ar 1/5 daļu no valstspiederīgajiem, JKP skatījumā ir absurdi. JKP grib finansējumu palielināt un iekļaut valsts pamatbudžetā. Šis finansējums tiktu novirzīts latviešu skolu, kultūras un saviesīgo centru uzturēšanā un tautiešu informēšanai par darba un dzīves apstākļiem Latvijā.
2. Nacionālo interešu nostiprināšana sadarbībā ar diasporu
· Jaunās konservatīvās partijas ieskatos nacionālo interešu saglabāšana nozīmē saglabāt komunikāciju un savstarpējo atbalstu abos virzienos. Tos, kas dzīvo ārpus Latvijas, aktīvāk jāiesaista Latvijas valsts interešu aizstāvībā – jāpalīdz Latvijas uzņēmējiem apgūt jaunus tirgus un valsts publiskajā sektorā strādājošajiem jāpalīdz veicināt Latvijas tēla atpazīstamību ārpus valsts robežām.
· Gribam aktīvi iesaistīt diasporu valsts sociālpolitiskajā dzīvē. JKP jau šobrīd ir pievienojušies desmitiem cilvēku, kas ir atgriezušies Latvijā uz dzīvi un cīnas par to, lai lietas Latvijā mainītos uz labo pusi, lai iedvesmotu arī citus tautiešus atgriezties un cīnīties par citiem noteikumiem Latvijas valstī! Šo JKP darīs, veidojot partijas nodaļas lielākajos Latvijas apdzīvotajos centros ārpus Latvijas. Vēlamies, lai komunikācija ar diasporu nenotiktu tikai vēlēšanu laikā, bet būtu pastāvīga, ar iespēju arī attālināti iesaistīties valsts jautājumu izlemšanā.
· No Rīgas JKP deputātu kandidātu saraksta, par ko būs iespējams balsot valstspiederīgajiem ārpus Latvijas, Gatis Eglītis un Reinis Znotiņš ir jauni profesionāļi, kas atgriezušies uz dzīvi Latvijā pēc ārzemēs pavadīta laika. Abi nolēmuši cīnīties par tautas interesēm, aktīvi iesaistoties valsts sociālajā un nu arī politiskajā dzīvē. Gatis Eglītis ir 10 gadus strādājis Eiropas komisijā. Reinis Znotiņš ir viens no veidotājiem “Ar pasaules pieredzi Latvijā” kustībai un līdzdibinātājs Your Move – kompānijai, kas palīdz atrast darbu latviešiem, kas grib atgriezties uz dzīvi mājās.

3. Darbaspēka problēmu risināšana, veidojot aktīvu politiku repatriācijai, dialogu ar diasporu
· Nepieciešams veicināt valsts komunikāciju ar diasporu. Ar likumu jānosaka, ka valsts aparātā strādājošajiem jāatbild “cilvēku valodā” uz jautājumiem par darba iespējām, māmiņu pabalstu piešķiršanu, pensiju pārnesi vai citiem jautājumiem. Šobrīd, uzdodot šādus jautājumus, ārpus Latvijas dzīvojošie nereti saskaras ar atsaucēm uz dažādiem likumiem un Ministru kabineta noteikumiem. Šī nav pretimnākoša attieksme, un tā reti palīdz atrisināt uzdotos jautājumus.
· Pensijas, kas uzkrātas, strādājot ārpus Latvijas, nav jāapliek ar dubulto nodokli. Ieguvēji būs abi – cilvēki, kas vēlas atgriezties, un Latvijas valsts, kas iegūs papildus cilvēkus, kuri tērēs savus iekrājumus Latvijā un veicinās ģimenes saikņu noturību ar Latvijas valsti.
· Latvijas valstij jāveido aktīvs dialogs ar uzņēmējiem, lai tie veido kopējas iniciatīvas un darba piedāvājumus ārpus Latvijas dzīvojošajiem tautiešiem. Darba vakanču piedāvājums tiktu regulāri nosūtīts galvenajām latviešu organizācijām, publicēts FB lapās un citur, kur cilvēki reāli atrodas.
· Jāveido apskati un stāsti par darba tirgu Latvijā – reti kurš zina, ka Latvijā šobrīd ir 14 000 darba vakanču, vai to, ka darba algas ir cēlušās pēdējos 8 gadus pēc kārtas. Cilvēki, kas dzīvo ārpus valsts, būtu regulāri jāinformē par dzīves un darba iespējām Latvijā!”

Raksta autore: Sandra Bondarevska

Foto: JKP

Raksts publicēts sadarbībā ar portālu baltic-ireland

Lasītākās ziņas

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti