Dalies:

Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!

  • 31. Mar. 2020
  • 22.24
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!
Balsis skan skaidri un skaļi Adelaidē!

Vienmēr ir jauki, kad Latvijas viesi atrod laiku savā ļoti aizņemtajā Rīgas dzīvē un veic tālo ceļu uz Austrāliju, lai mūs iepriecinātu ar dziesmām. Šoreiz klausījāmies Latvijas jauniešu kori Balsis, ko vada pazīstamais, talantīgais diriģents Ints Teterovskis. 

Pirms Adelaides koncerta koris dziedāja Sidnejā un Melburnā.  Svētdienas koncerts Adelaidē bija īpašs, jo bija pēdējais kora Austrālijas ceļojumā. Iepriekšējo reizi Balsis apciemoja Adelaidi 51. Kultūras dienās, ko vadīja Dace Dārziņa OAM (Order of Australia Medal - Dace ir saņēmusi godalgu no Austrālijas valdības par viņas darbību latviešu sabiedrībā). Kora sastāvs ir mainījies, bet diriģents Ints vēl joprojām ir dziedātāju priekšā ar savu neizsmeļamo enerģiju un prasmi. Koncerta programma bija plaša. Dziesmu izvēle liela. Dažas pazīstamas dziesmas kā Saule. Pērkons. Daugava, Manai Dzimtenei un Dziesma, ar ko tu sācies izraisīja publikas nedalītu sajūsmu. Kā saprotu, tiek plānots pacelt KD dienu programmas latiņu uz augšu un ļaut tām pašām pēc saviem ieskatiem rīkot Austrālijas vislielākos latviešu svētkus. Mēs ceram, ka izmaiņas būs iepriecinošas KD apmeklētājiem, nešaubos, ka programma būs sekmīga ar vairākiem sagaidītiem jaunumiem.

Koncerta sākums neparasts, Ādolfa Ābeles Lūgšana tiek dziedāta Tālavas fojērā. Apmulsušie klausītāji iesākumā nemanīja, ka Balsis skanēja no telpas aizmugures un bija jāpagriež galva uz otru pusi vai vienkārši jāatver plašāk ausis un jāklausās mierīgo skaņu plūdumu. Dziesmas noslēgumā koristi lēnam ienāca lielajā zālē, kur katrs dziedātājs sasveicinājās ar Intu tāpat kā sportisti - 'dod pieci'. Šajā brīdī varēja redzēt īpašo diriģenta sasaisti ar dziedātājiem, jo bez tās Balsīm šī augstā dziedāšanas līmeņa laikam nebūtu.

Lasītākās ziņas valstī

Koncerta pirmā daļa piederēja korim Balsis ar 7 zēnu un 19 meiteņu sastāvu, kas viegli izpildīja arī grūtas balsu partijas. Klausītāji bija pagodināti ar vairākām ļoti skaistām dziesmām - Lūcijas Garūtas Mūsu Tēvs debesīs, Raimonda Paula Venta un Māte saule.

Ints mūs arī iepazīstināja ar Valta Pūces Gadalaiku dziesmu ciklu un izstāstīja, ka silto laiku vārdi nāk no vīriešu kārtas dzejniekiem Pētera Brūvera un Aivara Neibarta, savukārt aukstākos laikus ataino dzejnieces Inese Zandere un Amanda Aizpuriete. Katra dziesma ir mierīga un aizkustinoša. Tikām iepazīstināti ar solisti Alisi Baumani. Alisei attieksme pret Austrāliju ir īpaša, jo nesen Adelaides Kultūras dienās piedalījās Alises tēvs, nelaiķis horeografs Gints Baumanis ar TDA Rotaļu. Alisei bija gods iepazīties ar Austrālijas latviešiem,  kam bija tā laime satikt viņa tēvu Gintu. 

Pēc īsa starpbrīža iesākās koncerta otrā daļa ar Barisona un Skalbes Dziesmai šodien liela diena. Klausītājiem radās iespaids, ka dzied ļoti liels koris, jo skanējums bija ļoti spēcīgs. Pat zāles aizmugurē skaidri izskanēja katra skaņa tāpat kā pirmajās rindās. Koristu dikcija perfekta katram vārdam. Tāpat vareni skanēja Mazs bij’ tēva novadiņis un Ik rudeni valodiņa

Pievienojās koristi no Adelaides jauktā kora Dziesmu laiva un Adelaides Daugavas Vanagu vīru kora Daugava. Tagad koris bija lielā sastāvā un piepildīja visu skatuvi. No publikas varēja ļoti maigi dzirdēt pārsteiguma skaņas “uuu”, it kā publika  nebūtu sagaidījusi tik plašu un lielu kori. Dzirdējām Dārziņa un Jēkabsona Birzēm rotāts. Intam bija pamatīgs darbs vadīt lielo kori un sagatavot šādu programmu tikai dažās dienās, bet nebija šaubu par diriģenta prasmi, jo koris vareni skanēja. Intam ir ļoti īpašs talants pārvērst cilvēkus, kuri ikdienā daudz nedzied, par gandrīz vai profesionāliem dziedātājiem, un to mēs esam jau pieredzējuši, kad diriģents vadīja  AZVV kori un citus KD dziedātāju ansambļus. 

Ints diriģē, it kā gleznojot miljonu dolāru gleznu. Viņa izteiksmīgā ķermeņa valoda ļoti palīdz dziedātājiem saprast, ko, kā un kad jādzied. Inta ķermeņa kustības ir tik plastiskas, ka līdzinās baleta valodai, kas harmonizē kopā ar dziedātāju balsīm un sanāk brīnišķīgs līdzsvars starp diriģentu un dziedātājiem. Rezultāts pieder klausītājiem, kuri ir liecinieki varenam un aizkustinošam skanējumam.

Koncerta turpinājumā skanēja Kālabadi galdiņami un Barons, ko publika sveica ar ilgiem aplausiem.

Laikam koris vēl nebija pilnā sastāvā, jo uz beidzamām dziesmām pievienojās Adelaides latviešu skolas bērni. Klausītāji jutās kā vinnējuši svētdienas loterijā, to apstiprināja apvienotais koris, dziedot Imanta Kalniņa Fināla dziesmu, kas nav tā vieglākā. Skolas jaunieši bija iemācījušies šo dziesmu, kopā ar Intu dienu iepriekš gatavojoties šim koncertam, un izskatījās, ka bērniem nebija iebildumu palīdzēt ar koncerta noslēgumu. Taču publika negribēja tā vienkārši kori laist projām. Bija vēl jānodzied Krauklīt's sēž ozolā. Šajā dziesmā koris izpildīja arī vienotus palēcienus publikai par prieku un pārsteigumu.

Koncerts bija daļa no Ilonas Brūveres vīzijas paaugstināt Kultūras dienu profilu. Koncerts bija labs ievads Adelaides koristiem, kas plāno piedalīties Kultūras dienās ar dziesmām, kas tiks dziedātas KD kora koncertā. Vienalga kā, bet koncerts Tālavā pacēla apmeklētāju emocijas un daudzi palika vēl pēc koncerta, lai iepazītos ar koristiem. Tā ir pazīme, ka dziedāšana bija augstākā kvalitātē. 

Adelaides lidostā pirms izlidošanas iedzīvotājiem un ceļotājiem bija iespēja atkal baudīt Balsu skaņu. Ceļotāji bija liecinieki dziesmai Rīga dimd un angļu valodā dziedātajam Irish Blessing. Pēc dziesmām bija dzirdami aplausi visā  lidostā. 

Baudījām patiešām izcilu muzikālu un omulības apdvestu sniegumu. Pateicība Intam Teterovskim un korim Balsis kopā ar KD Rīcības komitejas līdzpriekšsēdi Ilonu Brūveri par kora Balsis viesošanos Adelaidē. Adelaidiešiem ir tagad pozitīvs nākotnes skats uz Kultūras dienām Sidnejā!

Lielisks KD ieskandināšanas noslēgums - zāle pilna klausītāju, uz skatuves apmēram 70 dziedātāju un svētdienas skolas bērni kopkorī... BALSĪM šī bija neaizmirstama atgriešanās (pirmo reizi koncertējām 2006. gadā) - spilgts koncerts un emocionāli mirkļi, kas ilgi paliks atmiņā. Milzīgs paldies visiem, kas deva mums iespēju un palīdzēja īstenot sapni - atkal uzstāties Adelaidē. Ilona, Aldi, Rūdi, Lilita un visas mūsu mīļās ģimenes, paldies jums un uz tikšanos Sidnejā! – tā teic Ints Teterovskis.

Autors: Rūdis Dancis

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti