Dalies:

Austrālijas bijušā premjerministra Boba Hoka saites ar Latviju

Austrālijas bijušā premjerministra Boba Hoka saites ar Latviju
  • 03. Jun. 2019

Bobs Hoks (Bob Hawke) (9.12.1929 – 16.5.2019) bija Aus-trālijas premjerministrs no 1983. līdz 1991. gadam. Sakarā ar viņa aiziešanu mūžībā šā gada 16. maijā, pēdējās dienās Austrālijas presē ir sniegta plaša informācija par viņa valdības laika sasniegumiem, tomēr nav minēti divi latviešiem un viņu Baltijas kaimiņiem nozīmīgi notikumi.

1989. gada nogalē Sidnejā notika Baltiešu padomes rīkots simpozijs, kurā piedalījās neatkarībaskustību pārstāvji no visām trim Baltijas valstīm. Latviju pārstāvēja Latvijas Tautas frontes (LTF) līderis, vēlāk jaunās neatkarīgās Latvijas viceprezidents 1991. gadā, Dainis Īvāns un LTF Nacionālo attiecību un demografijas komitejas priekšsēdis un Revīzijas komisijas loceklis, filozofs Elmārs Vēbers. Lietuvu pārstāvēja Algimantis Čekolis (Algimantis Čekuolis) un Kazimiers Antanavičius (Kazimieras Antanavičius), un Igauniju – Tunne Kelams(Tunne Kelam).

Šīs pašas vizītes laikā,1989.gada 22. novembrī, Bobs Hoks pieņēma Baltijas valstu neatkarības kustību pārstāvjus savā kabinetā, jaunajā, nesen atklātajā Parlamenta ēkā Austrālijas galvaspilsētā Kanberā.

Lasītākās ziņas valstī

Šajā sanāksmē piedalījās Austrālijas latvieši Eduards Voitkūns, Aivars Mednis un Anita Andersone, kā arī Greiems Andersons. 1989. gada 4. decembrī LTF laikraksta Atmoda pirmajā lappusē publicēja rakstu par šo vizīti ar fotoattēlu no vēsturiskās tikšanās reizes.

Rakstā uzsvērts, ka “Tautas frontes vēsturē tā ir līdz šim augstākā pieņemšana, jo ir notikusi valdības galvas līmenī”. Austrālijas vizītes laikā Īvāns un Vēbers viesojās vairākos latviešu centros pie tautiešiem, tostarp arī Melburnā. 1989. gada 3. decembrī viņi uzrunāja vairāk par 300 latviešu pārpildītā Latviešu nama zālē, kam sekoja LTF Austrālijas atbalsta grupas dibināšana (vēlāk nodaļa).

1990. gada 23. maijā Austrālijas premjerministra vietnieks Pols Kītings (Paul Keating), Hoka kunga vārdā, atbildēja uz Daiņa Īvana vēstuli „Par Latvijas neatkarību”. Vēstulē tika izteiktas Austrālijas valdības vēlmes, ka „piepildīsies Latvijas tautas likumīgi pamatotie centieni” un norādīts, ka „Mēs ar lielām bažām esam vērojuši nesenos notikumus Baltijas valstīs, un Hoka kungs ir aizrakstījis prezidentam Gorbačovam, mudinot padomju valdību savlaicīgi spert soļus, lai panāktu vienošanos”.

1991. gada 27. augustā Hoks publicēja preses paziņojumu, vēstot ka „valdība šodien ir nolēmusi nodibināt pilnīgas diplomātiskās attiecības ar Baltijas valstīm – Igauniju, Latviju un Lietuvu. Austrālija ir lepna būt starp pirmajām valstīm, kas veic šo soli”.

1991. gada 29. oktobrī Ārlietu ministrs Garets Evanss (Gareth Evans) rakstīja: „Nesenā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas uzņemšana Apvienoto Nāciju Organizācijā ir atbilstošs iznākums Baltijas valstu ilgajai un apņēmīgajai cīņai atgūt neatkarību, un Austrālija ir lepna, ka ir atbalstījusi ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju par šo jautājumu ”

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti