Dalies:

Atvaļinājumu laiks tuvojas! Atceries - Latvijā par ārvalstīs reģistrētu auto jāmaksā nodoklis!

Atvaļinājumu laiks tuvojas! Atceries - Latvijā par ārvalstīs reģistrētu auto jāmaksā nodoklis!
  • 16. Apr. 2019

Tuvojoties atvaļinājumu sezonai, portāls “Latviesi.com” atgādina, ka jau vairāk nekā divus gadus par ārvalstīs reģistrētas automašīnas izmantošanu Latvijā jāmaksā ekspluatācijas nodoklis - desmit eiro dienā, - ja auto vadītāja deklarētā dzīvesvieta ir Latvijā. Maksājums jāveic arī tiem tautiešiem, kuri ir deklarējušies citā valstī, bet aizvien nav izdeklarējušies no Latvijas Iedzīvotāju reģistra. Par nesamaksāto nodokli var tikt piemērots naudas sods līdz pat 400 eiro.

Latvijā deklerātām personām par ārvalstīs reģistrētu auto vadīšanu Latvijas teritorijā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis jāmaksā kopš 2017. gada. Tas attiecas arī uz ārvalstī reģistrētām nomā ņemtām automašīnām un transportlīdzekļiem, kuri piedalās ceļu satiksmē, līdz to reģistrācijai Latvijā, ja to vada Latvijā deklarēta persona.

Nodokli ieviest ierosināja Latvijas Satiksmes un Finanšu ministrijas, paredzot, ka Latvijas valstspiederīgajiem par ārvalstīs reģistrētas automašīnas izmantošanu Latvijā jāmaksā. “Tikai ar Eiropas Latviešu apvienības striktu protestu izdevās panākt izņēmumu diasporai - Latvijas cilvēkiem ārvalstīs, - kuri uz Latviju ar saviem auto dodas saiknes uzturēšanai ar mūsu zemi, saviem tuviniekiem, sadarbībai ar Latvijas uzņēmējiem vai, iespējams, lai gatavotos atgriezties. Kā kritērijs, lai policija atpazītu, kurš cilvēks pieder diasporai, ir Iedzīvotāju reģistrā ietvertās  ziņas par dzīvesvietu. Tātad, ja Latvijas pilsonis vai nepilsonis ir deklarēts Latvijā, šis nodoklis ir jāmaksā. Citu valstu pilsoņiem šāds nodoklis nav jāmaksā,” portālam “Latviesi.com” skaidro Eiropas Latviešu apvienības (ELA) priekšsēde Elīna Pinto.

ELA Diasporas likuma ietvaros  ir panākusi iespēju cilvēkiem, kuri ir oficiāli izdeklarējušies no Latvijas, norādīt arī vienu administratīviem nolūkiem derīgu Latvijas adresi. Pagaidām papildus adreses pieteikšana dažādu iebildumu dēļ vēl nav ieviesta. Taču, kā norāda ELA priekšsēde, pat ja tiktu pieņemtas šīs izmaiņas, tas vēl neparedzētu adreses automātisku sasaisti ar Latvijas nodokļu sistēmu: “Diasporas likums nosaka, ka tā nebūs automātiski saistīta ar nodokļu lietām, lai VID nevarētu tikai uz tās pamata vien ārvalstīs pelnošam un nodokļus maksājošam cilvēkam piemērot Latvijas nodokļus, bet arī tāpēc, lai diaspora nezaudētu šo atbrīvojumu no ārvalstu autoiebraucēju nodokļa.”

Par automobiļa izmantošanu Latvijā par vienu dienu jāmaksā 10 eiro, par 30 dienām -  250 eiro, par pusgadu maksājuma summa ir 600 eiro, savukārt par gadu tie ir 1000 eiro. Kopš likuma ieviešanas nodokli par ārvalstīs reģistrētu auto samaksājušas 14 695 personas no 81 valsts, tostarp, Ekvadoras, Britu Indijas okeāna teriorijas, Etiopijas, Svazilendas, Fidži un citām valstīm.

Tāpat E. Pinto portālam “Latviesi.com” norāda, ka ārvalstu autoiebraucēju nodoklis ir apstrīdams no Eiropas Savienības tiesību viedokļa. “Tas apgrūtina cilvēka iespējas strādāt citā Eiropas Savienības valstī tikai viņa pilsonības dēļ. Tas nozīmē, ka Igaunijas uzņēmumam, kam ir biznesa sakari arī Latvijā, jārēķinās ar papildu komandējuma izdevumiem, ja darbinieks ir Latvijas pilsonis. Ar ELA jau sazinājusies arī, piemēram, Lietuvā strādājošā basketbola trenera Uvja Helmaņa ģimene, kuram, ik nedēļu atgriežoties pie ģimenes ar kluba atvēlēto Lietuvā reģistrēto auto, ir jāmaksā 10 eur nodoklis par katru pavadīto dienu Latvijā,” stāsta E. Pinto.

Kā skaidro ELA priekšsdēde, pret līdzīgiem ceļu nodokļiem, kas ir īpaši labvēlīgi vai - šajā gadījumā  nelabvēlīgi - pašas valsts pilsoņiem, piemēram, Vācijā, jau ir asi iestājusies Eiropas Komisija. Tas varot notikt arī Latvijas gadījumā, īpaši, ja kāds cilvēks, kura darbu šis nodoklis apgrūtina, būtu gatavs to apstrīdēt.

Tā kā likums Latvijā aizvien ir spēkā, par nesamaksātu ārvalstīs reģistrētas automašīnas nodokli transportlīdzekļa vadītājam Valsts policija, Robežsardze un citas instances, kam ir šādas tiesības, var piemērot naudas sodu 150-400 eiro apmērā. Ja nodoklis ir samaksāts, automašīnu drīkst vadīt arī cits vadītājs. Jāņem vērā, ka atbildība par transportlīdzekļa izmantošanu, piemēram, sods par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, tiks piemērots maksājumā norādītajam vadītājam.

Nodokli var samaksāt ar bankas norēķinu karti, elektroniskajā norēķinu sistēmā e-CSDD, CSDD klientu apkalpošanas centros skaidrā naudā vai ar bankas norēķinu karti.  

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti