Dalies:

Attālināta mācīšanās Latvijā noris labi; ir arī problēmas

Attālināta mācīšanās Latvijā noris labi; ir arī problēmas
CC0
  • 02. Apr. 2020

Pagaidām attālinātās mācības Latvijas skolās noris veiksmīgi, taču situācijai ieilgstot, būs jādomā par vairāku problēmu risināšanu, TV3 ziņām atzinuši skolu direktori un Saeimas Izglītības komisijas vadītājs.

“Tā ir psiholoģiska noturība skolotājiem, jo darba stundas ir daudz garākas, ir daudz rūpīgāk un citādāk jāgatavojas. Ir jāsaprot, kāda būs atgriezeniskā saite. Notiek individuāls darbs ar bērnu.” norāda Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina, “Otra puse ir saprast, kā mēs varētu atbalstīt savus skolēnus un ģimenes šajā grūtajā laikā.”

Skolotāju viedokļus par attālināto mācību gaitu un izaicinājumiem uzklausījusi arī Saeimas izglītības komisija.

Lasītākās ziņas valstī

“Pāreja notiek ļoti labi. Es gribu teikt, ka mēs esam viena advancēta nācija,” pašreizējo situāciju vērtē Arvils Ašeradens (JV), Saeimas Izglītības komisijas vadītājs. “Lielāka slodze ir skolotājiem, vecākiem un bērniem, bet kopumā process notiek un nav tā, ka viss ir apstājies.”

Taču viena no būtiskām problēmām, kas atklājusies, ir atšķirīgās datorprasmes. Ašeradens informē, ka aptuveni trešdaļai sabiedrības šīs prasmes ir ļoti labas, trešdaļai – vidējas un vēl trešdaļai “bēdīgas”.

Plašāk skatieties TV3 ziņu sižetā:

Ja valstī tiktu pagarināta Covid-19 pandēmijas dēļ izsludinātā ārkārtējā situācija, tad pedagogi ieteiktu centralizētos eksāmenus skolēniem nerīkot, bet to vietā ņemt vērā skolotāju izlikto gada atzīmi, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Viņa norādīja, ka šajā situācijā prioritātei tomēr ir jābūt pedagogu, skolēnu, viņu ģimeņu un sabiedrības kopējai veselībai.

LIZDA vadītāja arī lūdza atbildīgo resoru nekavēties un "pēc iespējas ātrāk dot sektoram skaidru un nepārprotamu ziņu" par to, vai un kad šajā mācību gadā notiks centralizētie eksāmeni. "Nebūtu korekti turēt neziņā gan skolēnus, gan pedagogus, jo tā ir papildu slodze, tā ir sava darba prioritizēšana. Ir jāzina laicīgi," mudināja Vanaga.

Viņa informēja, ka attiecībā uz centralizēto eksāmenu norisi šogad Izglītības un zinātnes ministrija piedāvājusi divus variantus - rīkot centralizētos eksāmenus laikā no 15.jūnija līdz 7.jūlijam vai arī nerīkot tos vispār, bet ņemt vērā pedagoga izlikto gala vērtējumu.

"Mēs [ministrijai] norādījām, ka, ja tiek pagarināts ārkārtējās situācijas termiņš un ja tie ir trīs mēneši, tad, visticamāk, ārkārtējās situācijas laikā mūsu ieskatā nebūtu pareizi to darīt, un tad būtu jāpieturas pie gada atzīmes," rezumēja Vanaga.

Kā ziņots, izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) šonedēļ Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" atzina, ka attālinātās mācības Latvijas vispārizglītojošajās un profesionālajās skolās ieilgs, un, iespējams, klātienes mācību režīms šosezon nemaz netiks atjaunots, līdz ar to daļai skolēnu šogad varētu izpalikt arī centralizētie eksāmeni.

Viņa sacīja, ka pagaidām vēl ir diezgan grūti prognozēt centralizēto eksāmenu norises iespējas šim mācību gadam, tomēr nākamnedēļ Izglītības un zinātnes ministrija pievērsīsies šim jautājumam. "Mēs patiešām nākamnedēļ domājam jau precīzāk pieņemt aprises, kuriem būs centralizētie eksāmeni un kuriem mēs varbūt iztiksim ar gada vērtējumu," klāstīja ministre.

Šuplinska atzina, ka patlaban tiek vērtētas vairākas iespējas, kā risināt esošo problēmsituāciju ar mācību gada noslēgumu un centralizētajiem eksāmeniem. Maltā, piemēram, mācības šogad esot atceltas pilnībā un visi skolēni, kas mācās 6.klasē vai augstāk, atstāti "uz otru gadu", skaidroja Šuplinska, uzsverot, ka Latvija šādu risinājumu noteikti nevēlētos.

"Mēs ļoti ceram, ka attālinātais mācību process ļaus [mācību] gadu noslēgt, un tad mēs arī skatīsimies, vai tiem, kas stājas augstskolā, ir nepieciešams šis pārbaudījums, ko organizē skola, bet varbūt tas ir iespējams arī augstskolā. Varianti tiek meklēti, un es domāju, ka mums nedraud ne pagarinājumi, ne arī ļoti striktas sankcijas, kas būtu saistītas ar krīzes situāciju," sacīja Šuplinska.

Avots: Skaties.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti