Dalies:

Astronoms: Latvija var lepoties ar savu zvaigzni un planētu

Astronoms: Latvija var lepoties ar savu zvaigzni un planētu
Ekrānšāviņš
  • 29. Dec. 2019

Nebijis gadījums Latvijas vēsturē -  valsts ir tikusi pie savas zvaigznes un savas planētas - zvaigzni dēvēs par “Liesmu”, savukārt planētu dēvēs par “Staburagu”, un ar to var lepoties, LTV raidījumam “4. studija” atzina astronoms Ilgmārs Eglītis. 

“Var, protams, lepoties, ka ir piešķirts šāds nosaukums, mēs esam ievēroti arī šajā jomā. Ne jau visām valstīm pasaulē tika piešķirts šāds godpilns pasākums, bet gan valstīm, kuras reāli iespaido astronomijas attīstību. Līdz ar to mēs esam atzīti šādā jomā pasaulē, un, protams, tas ir liels notikums,” norādīja Eglītis.

Starptautiskā Astronomijas savienība savā 100 gadu jubilejā dalībvalstīm, tai skaitā Latvijai, devusi iespēju izvēlēties valstij svarīgu un nozīmīgu nosaukumu zvaigznei un tās pavadonei – planētai.

Lasītākās ziņas valstī

Lai turpmāk tā būtu atpazīstama ar vārdu, nevis pamatkatalogā esošo numuru HD118203, visas vasaras garumā sabiedrība varēja iesniegt savus variantus.

Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs Mārtiņš Gills atklāja, ka “ļoti daudzos variantos tika piedāvāti vārdi Laima, Laimdota, Laima, Māra, bija Ūsiņi”.

“Mēs saņēmām vairāk nekā 100 priekšlikumu. Vārdi nedrīkstēja būt saistīti ne ar politiku, ne ar komercdarbību, ne ar dzīvām personām. Diemžēl arī ar personām, kuras ir dzīvojušas pēc 1919. gada, jo ir tāds 100 gadu embargo, lai saprastu, vai šis cilvēks bija labs vai nebija labs,” stāstīja GIlls.

No piedāvātajiem variantiem izvēlēti 10, un par tiem arī noticis Astronomijas biedrības rīkotais balsojums, kurā piedalījušies 2040 cilvēku. Absolūtais vairākums atbalstījis ideju, ka zvaigzne jānodēvē “Liesmas” vārdā, bet pavadošā planēta jeb astronomu vārdiem “citplanēta” - par “Staburagu”.

Latvijas zvaigzne debesīs izvietojusies tā, lai ikkatram Latvijas iedzīvotājiem vai viesim būtu apskatāma visa gada garumā.   Tomēr Liesmu un Staburagu ar neapbruņotu aci nemaz nevarēs redzēt, jo zvaigznei ir 8. zvaigžņu lielums, tas nozīmē, ka tā ir nedaudz par vāju, lai labos, tumšos apstākļos varētu saskatīt ar neapbruņotu aci. Cilvēka acs var saskatīt līdz 6.  zvaigžņu lielumam.

Vairāk lsm.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti