Dalies:

Ārzemju studentiem plāno atļaut strādāt 40 stundas nedēļā

Ārzemju studentiem plāno atļaut strādāt 40 stundas nedēļā
Foto: CC0 licence
  • 25. Apr. 2019

No nākamā mācību gada sākuma ārzemniekiem, kam piešķirta termiņuzturēšanās atļauja vai vīza sakarā ar studijām vai studiju apmaiņu Latvijā akreditētā izglītības iestādē, būs tiesības strādāt 40 stundas nedēļā. To paredz Saeimas deputātu konceptuāli atbalstītie grozījumi Imigrācijas likumā.

Saeimas Preses dienests informē - pašlaik noteikts, ka ārzemju studenti var strādāt līdz 20 stundām nedēļā. Likumprojekta autori norādījuši, ka izmaiņas nepieciešamas, lai sakārtotu ārvalstu studentu nodarbinātības jautājumus, jo faktiski viņi jau pašlaik strādā vairāk, nekā paredz likums.

Iecerētās izmaiņas palīdzēs mazināt ēnu ekonomiku, kā arī novērst pārkāpumus nodarbinātības jomā, skaidrots likumprojekta anotācijā.

Lasītākās ziņas valstī

Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica norāda, ka šādas izmaiņas nav atbalstāmas. “Jau tagad ir ļoti, ļoti daudzi “viltus studenti”, kam tiek atteiktas vīzas. Tad šādu ne-studentu skaits gāzīsies pār Latviju lielā vilnī. Diemžēl, liels ir to studētgribētāju skaits, kuru galvenais mērķis ir tapt uzņemtam Latvijas augstskolā, lai varētu pārcelties uz dzīvi ES, nevis lai studētu un iegūtu izglītību,” uzskata Z.Kalniņa-Lukaševica.

Viņa norāda - jau 2016. gadā tika saņemti 242 vīzu pieteikumi un atteikumu procents bija 3%, tad 2018. gadā tika saņemti jau 2314 pieteikumi un atteikti tika 34%. Šogad vien jau saņemti ap 900 vīzu pieteikumu un atteikumu procents ir 42%.

“Tas nozīmē, ka gandrīz katrs otrais studētgribētājs patiesībā nezina, kur atrodas Latvija, ko īsti viņš taisās studēt un kāda ir studiju programma, iesniedz viltotus dokumentus vai ir saņēmis citu ES valstu vīzu atteikumus. Priekšlikums radīs vēl lielāku spiedienu gan uz augstskolām (gan valsts, gan privātajām augstskolām), gan uz valsts pārvaldi, no vēl lielāka interesentu loka atlasot tos, kam ir interese studēt Latvijā, nevis tikai nonākt ES,” uzskata Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre, piebilstot, ka trūkstošais darbaspēks jāatlasa mērķtiecīgi, atbilstoši darba tirgus vajadzībām un darbinieku kvalifikācijai, nevis nodarbinot tos, kas ieradušies Latvijā, uzrādot citu, patiesībai neatbilstošu ieceļošanas mērķi.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sociālajā tīklā "Twitter" paudis, ka neatbalsta šos grozījumus .

Iepriekš šie KPV LV deputātu iesniegtie likuma grozījumi  atbildīgajā Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā  netika atbalstīti. Pret šādas normas virzīšanu iebilda Izglītības un zinātnes, Ekonomikas, Iekšlietu un arī Finanšu ministrija, savukārt Labklājības ministrija  pret rosināto stundu skaita palielinājumu neiebilst.

Šodien grozījumi atbalstīti konceptuāli, lai stātos spēka, tie vēl divos lasījumos jāatbalsta Saeimā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti