Dalies:

Ārzemju latvieši: lūdzu, runājiet ar mums latviski!

Ārzemju latvieši: lūdzu, runājiet ar mums latviski!
CC0 licence
  • 23. Nov. 2019

Daugavas Vanagu fonda Londonas namā notiekušajā diasporas Sieviešu konferencē īpaša diskusija raisījās par to, kā jūtas ārzemēs dzimušie latvieši, kuriem nereti ir akcents un ierobežots latviešu valodas vārdu krājums. Latvijas latvieši, labu gribot, šādās situācijās pāriet uz angļu valodu, vēsta LTV Dienas ziņas.

Pasākuma apmeklētāja Anna Sinka: "Ļoti bieži tas ir laipnības pēc, viņi dzird, ka tā nav mana pirmā, stiprākā valoda, un viņi domā – es pāriešu un angļu valodu, jo tas viņai būs vieglāk. Un saku – nē, es esmu latviete, es ar jums mēģinu runāt... Man nav grūtību saprast latviešu valodu, kaut ja kādreiz izklausās, ka man ir grūtāk. Bet es tur sēžu un es gribu runāt latviski! Un, ja es jums ko prasu latviešu valodā, tad es sagaidu latviešu valodu atpakaļ."

Lasītākās ziņas

Diskusijas vadītāja Karolīne Zobens – Īsta:  "Jauniešiem tas ir grūti tādā ziņa, jo viņi kautrējas dēļ tā. Ka cilvēks varbūt ieminēsies par to akcentu vai pasmiesies par to akcentu. (Ilze – vai smejās kāds par akcentu?) Man ir bijis, ka smejas par akcentu. Latvijā. Un tur ir tā lieta, ka tu vairs negribi runāt tajā valodā, ja par tavu akcentu smejas."

Daudziem trimdas latviešiem nav saprotams, kādēļ Latvijā, runājot ar cittautiešiem, pierasts pāriet uz citu valodu, norādīja pasākuma apmeklētāja Inese Auziņa-Smita: "Bija viens krievs, man viena pazīstama no Latvijas un es. Viņam tikai vienreiz pietrūka vārds, viņš runāja latviski, tā kā es ar savu draudzeni runāju latviski. Mana draudzene tūlīt pārslēdzās uz krievu valodu, un viņi abi turpināja runāt krievu valodā savā starpā. Un viņš izgāja no lifta, un mēs abas izgājām. Un es teicu – kāpēc tu to darīji? Kā tu domā, kā es jutos? Viņš saprata latviešu valodu, viņš runāja latviešu valodā, bet tu pārslēdzies uz krievu valodu. Un pilnīgi izslēdzi mani no tās sarunas! Un viņa nebija apjēgusies, ka tas bija tas, kas bija noticis."

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti