Dalies:

Iespēju vēlēt Eiroparlamentu iecirkņos ārvalstīs izmantojuši 1655 vēlētāji; kā aktivitāti komentē eksperti?

Iespēju vēlēt  Eiroparlamentu iecirkņos ārvalstīs izmantojuši 1655 vēlētāji;  kā aktivitāti komentē eksperti?
Ieva Makare, LETA
  • 26. May. 2019

Ārvalstu iecirkņos Eiropas Parlamenta vēlēšanās nobalsojuši 1655 Latvijas pilsoņi jeb 52% no kopā 3191 balsstiesīgajiem. Kaut arī pirmo reizi bija iespēja vēlēt ārvalstīs vēlēt iecirkņos, diasporas eksperti un pārstāvji to vērtē kā salīdzinoši zemu aktivitāti. Vēl jāņem vērā, ka ir ļoti mazs arī to cilvēku skaits, kas vispār vēlēšanām reģistrējās.  Gan balsošanai vēlēšanu iecirknī ārvalstīs, gan balsošanai pa pastu bija jāreģistrējas iepriekš. 

Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotie dati liecina, ka visaktīvākie balsotāji bija Beļģijā, Apvienotajā Karalistē, Zviedrijā un Nīderlandē. No 409 vēlētājiem, kuri bija pieteikušies balsot Briselē, nobalsoja 91,20%. Londonā 80,60% no 134 Latvijas pilsoņiem, kas bija pieteikušies, Berlīnē - no 124 Latvijas pilsoņi nobalsojuši 85,48%. 110 vēlētāji bija pieteikušies Stokholmas iecirknī, tur nobalsoja 88,18%. Eiropas Parlamenta vēlēšanās 44 iecirkņos 38 valstīs ārpus Latvijas varēja balsot pirmo reizi, iepriekš bija iespējams nobalsot tikai pa pastu.

Eiropas Latviešu apvienības vadītāja Elīna Pinto uzskata, ka vēlētāju aktivitāte ārvalstīs ir atkarīga no izpratnes par vēlēšanu jēgu un balsošanas iespēju pieejamības. Viņasprāt, šoreiz zemā aktivitāte atspoguļo gan zināmu "pārmaiņu elektorāta" vilšanos Saeimas vēlēšanu rezultātos, gan Latvijas politiķu mazo interesi par diasporas elektorātam svarīgiem Eiropas jautājumiem, gan samērā sarežģīto kārtību, kā reģistrēties balsošanai no ārvalstīm. "Salīdzinājumā ar 2014.gada EP vēlēšanām tagad nobalsojuši vairāk diasporas vēlētāju, un vairāk nekā puse no tiem - vēlēšanu iecirkņos ārvalstīs; vēl daļa balsoja Latvijā, bet citi - par savu mītnes zemju, nevis Latvijas sarakstiem. Vēlēšanu iecirkņi ārvalstīs ir svarīgs apliecinājums tam, ka Latvijas diasporas vēlētāji tiek gaidīti līdzlemt par Latvijas interešu pārstāvību, nevis par savām mītnes zemēm; daudzi gan iecirkņos nenobalsoja, jo nebija informēti par reģistrēšanās termiņiem, bet paļāvās, ka varēs balsot, vienkārši ierodoties kā nesenajās Saeimas vēlēšanās. Te ir darbs diasporas organizācijām, medijiem un vēstniecībām," portālam "Latviesi.com" norāda E. Pinto.

Lasītākās ziņas

Viņa atgādina - kopumā Eiropā ir ap 17 miljoniem mobilo Eiropas pilsoņu, no kuriem EP vēlēšanās piedalās vidēji 8%. Latvijas 2,4% ir zems rādītājs arī iepretim šim atskaites punktam, un tas ir vēl viens apliecinājums, ka nepieciešama arī plašāka Eiropas mēroga iniciatīva, lai šos ap 4% ES pilsoņu labāk iesaistītu lemšanā par Eiropas Savienību, kuras sniegtās privilēģijas baudam ikdienā.

Biedrības "Eiropas Kustības Latvijā" prezidents Andris Gobiņš ”Latviesi.com” atzina, ka zemā aktivitāte galvenokārt skaidrojama ar ļoti sarežģīto vēlēšanu procesu. Viņaprāt, procedūrai būtu jābūt daudz vienkāršākai. Šobrīd iecirknis ir jāpiesaka vienu mēnesi iepriekš, taču ir cilvēki, kuriem pēkšņi jādodas komandējumā un viņiem iespēja balsot līdz ar to ir liegta. Arī pieteikšanās procedūra pa pastu viņam šķiet pārāk sarežģīta. Tāpat arī Gobiņam nešķiet racionāli tas, ka nevar nobalsot jebkurā iecirknī, kā to varēja vienu dienu Latvijā.

Vēl starp iemesliem viņš min gana pasīvo kampaņu - diasporu ir jāuzrunā mērķtiecīgi un tai ir jābūt viegli pieejamai informācijai par vēlēšanām. Tāpat arī izsaka pieņēmumu, ka daudzi izvēlas balsot pēc pieraksta, respektīvi, balso par tās valsts deputātiem, kurā dzīvo.

Kopumā šajā vēlēšanās Latvijā piedalījās 33,51% no kopējā vēlētāju skaita. Tas ir vairāk nekā iepriekšējās EP vēlēšanās, bet joprojām aktivitāte vērtējama kā zema.Pēc provizoriskajiem rezultātiem, pa diviem deputātu mandātiem varētu iegūt "Jaunā Vienotība", "Saskaņa" un nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK, savukārt pa vienai deputāta vietai, saskaņā ar neoficiālo informāciju, varētu iegūt apvienība "Attīstībai/Par!" un partija "Latvijas Krievu savienība", ziņo LETA. Oficiālie rezultāti tiks paziņoti svētdien tieši pusnaktī, kad EP vēlēšans būs noslēgušās visā Eiropā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti