Dalies:

Arodslimības Vācijā un kādos gadījumos piešķir pabalstus par nelaimes gadījumiem darbā?

Arodslimības Vācijā un kādos gadījumos piešķir pabalstus par nelaimes gadījumiem darbā?
CC0
  • 18. Jan. 2020

Liene Šteinberga (vārds mainīts) piekto gadu ir ārste rezidente arodslimībās Vācijā un strādā kā darba aizsardzības speciāliste. Viņa nevēlas publicēt savu vārdu, jo aizņemtība darbā neļauj atbildēt uz neskaitāmajiem interesentu jautājumiem Facebook. Tomēr viņa zina, cik svarīgi ir īstajā brīdī pareizi rīkoties: “Es ieteiktu ziņot darba devējam pat par zilumu, jo nevar zināt, vai tas neizvēršas par ko nopietnāku. Piemēram, iespiests pirksts durvīs var vēlāk būt pirksta lūzums ar darba nespējas lapu uz vairākām nedēļām. Ja par to nepaziņos, tas neskaitīsies kā nelaimes gadījums darbā. Kādu laiku esmu strādājusi arī klīnikā, kur rehabilitējas cilvēki ar darba traumām un pārliecinājusies, ka labāk piefiksēt arī nelielas traumas.” 

Arodslimības ir tādas slimības, ar kurām apdrošinātās personas saslimušas, veicot darbu. Par  tādām Vācijā atzītas 73 slimības,, taču ik gadu sarakstu papildina. Par aizdomām uz arodslimību jāaizpilda šāds iesniegums. To dara darba ņēmējs vai jebkurš ārsts, kā arī arodārsts.

Par darbā gūtām nelielām traumām, kaut vai zilumu, jāziņo darba devējam tajā pat dienā un jāieraksta Verbandbuch. “Ja kļūst sliktāk, jādodas pie Durchgangsarzt, kurš dod slēdzienu par veselības stāvokli un iesaka turpmāko medicīnisko aprūpi,” skaidro arodārste Liene. Ja arodslimības dēļ ir darba spējas ilglaicīgs zudums, tiek piešķirta kaitējuma atlīdzība vai pensija, kas ir atkarīga no cik % no darba spējām ir zudums - Minderung der Erwerbsfähigkeit (MdE). Piemēram, ja ir amputēts īkšķis rokai, tie ir 20 %, ja rādītājpirksts 10 % un kāds cits no pirkstiem 5%. Atkarībā no tā tad arī tiek lēsts kāds būs pabalsts, aprēķinos tiks ņemta vērā arī alga. Ja izdodas iegūt arodslimības pensiju, to maksā līdz mūža beigām, kā arī atlabšana: medicīniskā aprūpe, rehabilitācija. Vairāk par to latviski šeit. Šteinberga novērojusi, ka Vācijā bieži vien kā arodslimību piesaka muguras sāpes, taču retais iegūst mediķu apstiprinājumu, kas tās radušās darba dēļ.  

Lasītākās ziņas valstī

Smaga nelaimē jāzvana policijai un mediķiem, kuri tālāk par notikušo ziņos apdrošinātājam un, protams, parūpēsies par cietušo. Ja nelaimes vai arodslimības dēļ pelnīšanas spējas vairāk nekā 26 nedēļas ir samazinātas par vismaz par 20 %, tiek piešķirta pensija. Slimības naudu nelaimes gadījumā piešķir uz visu darbnespējas laiku, tās apjoms ir 80 % no algas pirms darbnespējas sākuma pirms nodokļu nomaksas neto algas robežās. Pabalstu par nelaimes gadījumiem maksā tik ilgi, kamēr turpinās aprūpe stacionārā. Slimības naudu pārtrauc maksāt brīdī, kad tiek piešķirta pensija nelaimes gadījumu darbā vai arodslimības dēļ. Darba ņēmējam pienāksies pagaidu pabalsts, kas veicinās atgriezties darba un sociālajā dzīvē. Ilgtermiņa aprūpes pabalsti ir iespēja saņemt aprūpes pakalpojumus vai slimības naudu aprūpes nodrošināšanai un arī tādā gadījumā, ja jau tiek saņemta pensija. 

Darba ņēmējam vēlams zināt, pie kuras  Berufgenossenschaften (BG) pieder darba devējs. BG sākumā apmaksā visu ārstēšanu un, ja vēlāk neapstiprināsies nelaimes gadījums darbā, ārstēšanu būs valsts slimokases pārziņā. Vācijā darbojas duālā apmaksa - kad nelaime ir valsts atbildība, maksā Unfallkasse, kad darba devēja vaina - BG. Par sava veida (Wegunfall) tiek skaitīti nelaimes gadījumi, kas notiek uz un no darba, kā arī darba vietas organizēti pasākumi, piemēram, futbola turnīri skaitās kā nelaimes gadījumi darbā. Pašnodarbinātiem pašiem jāpiesakās BG.

Šo publikāciju portālā Latviesi.com līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild portāls Latviesi.com.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti