Dalies:

ĀM vēlreiz lūdz neizdot Misāni; atbalstītāji Kopenhāgenā rīkos protestu

ĀM vēlreiz lūdz neizdot Misāni; atbalstītāji Kopenhāgenā rīkos protestu
CC0 licence
  • 10. Feb. 2020

Latvijas Ārlietu ministrija šodien, 10.februārī, izsaukusi pie valsts sekretāra Andra Pelša Dānijas vēstnieku Flemmingu Stenderu, lai “veiktu demaršu saistībā ar plānoto Kristīnes misānes izdošanu Dienvidāfrikas republikai pirms ir pabeigtas visas tiesiskās procedūras”, mikroblogošanas vietnē “Twitter” ziņo ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Piektdien, 14.februārī, Dānijā bija plānota tiesas sēde, kurā tiktu lemts, vai par savu bērnu nolaupīšanu apsūdzētā Kristīne Misāne nebūtu atbrīvojama, jo, vairāk nekā gadu atrodoties apcietinājumā, viņa savu sodu jau izcietusi. Tikmēr Dānijas prokuratūra nolēmusi trešdien, divas dienas pirms plānotās tiesas sēdes, izdot Misāni Dienvidāfrikai. Ņemot vērā lietas apstākļus, ministrs Rinkēvičs atkārtoti aicinās Misāni tomēr neizdot.

Tikmēr Misānes atbalstītāji rīt, 11. februārī, plkst. 12.00 pēc vietējā laika pie Dānijas Karalistes Ģenerālprokuratūras rīkos protestu.

Lasītākās ziņas

Lai pievērstu Eiropas Savienības uzmanību savu pilsoņu tiesībām, Kristīne Misāne sestdien apcietinājumā sākusi badastreiku. Paužot atbalstu sievietei, nosodot Dānijas rīcību, kā arī pieprasot tai ļaut Kristīnei piedalīties apgabaltiesas sēdē un aizstāvēt sevi, šodien badastreikam pievienojušās vēl citas Dānijas cietumā ieslodzītās sievietes, šodien informē Misānes pārstāvji.

Respektējot Dānijas tieslietu sistēmu, Latvija pauž neizpratni par Dānijas mērķtiecību, ar kādu Eiropas Savienības pilsone tiek izdota tiesāšanai trešajai valstij, jo sevišķi neizprotami tas ir tādēļ, ka Latvija vairākkārtīgi ir vērsusies pie Dānijas gan diplomātiskā, gan politiskā līmenī ar lūgumu neizdot Misāni, teiks Ārlietu ministrijas paziņojumā.

"Šobrīd, kad viņa ir uzsākusi badastreiku, aicinām Dāniju pievērst īpašu uzmanību viņas veselības stāvoklim, lai izvairītos no būtiska veselības apdraudējuma," pausts paziņojumā. ĀM aicina Dāniju rīkoties saskaņā ar augstajiem cilvēktiesību standartiem, kas ir vienlīdz svarīgi gan Latvijai, gan Dānijai.

Arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Ikstena pirmdien, 10.februārī, nosūtījusi vēstuli Ziemeļu un Baltijas valstu (NB8) delegāciju vadītājiem, aicinot sniegt atbalstu Kristīnes Misānes lietā un mudinot rast risinājumu, lai Latvijas pilsone netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai kriminālvajāšanai.

"Tā ir absurda situācija, ka Eiropas Savienības pilsoni izdod trešajām valstīm tiesāšanai un soda izciešanai par nodarījumu, ko Latvijas tiesas atzinušas kā atbilstošu, lai glābtu bērnu no apdraudējuma," sacīja I.Ikstena.

Misānes māsa Mārīte Batraka pauda neizpratni par Dānijas prokuratūras rīcību, norādot, ka Dānija varēja sadarboties ar Latviju un novērst ES pilsones izdošanu Dienvidāfrikai, ievērojot sievietes tiesības.

"Tomēr tiek atrasti mērķtiecīgi veidi, kā gaidāmo tiesu padarīt par formālu. Tas, kas notiks 14.februārī, ir likumīga iespēja Kristīni atbrīvot, bet tiek darīts viss, lai to nepieļautu," norādīja Batraka.

Misānes pārstāvji uzsvēra, ka Dienvidāfrikā par bērnu nolaupīšanu, neskatoties uz to, ka "tas tika darīts glābjot viņus no vardarbības", Misānei draud 15 gadi cietumā.

Jau šodien Dānijas karalieni Margarēti II varētu sasniegt pirmie Latvijas bērnu zīmējumi, kuros lūgts neizdot apsūdēto sievieti Dienvidāfrikai. Šos zīmējumus karalienei ir sagatavojuši bērni no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas nodaļas un Lapmežciema dienas centra, kā arī bērni, kuri no dažādām vietām Latvijā savus darbus iesūtījuši paši. Starp zīmējumiem ir arī Misānes bērnu zīmējumi, norāda idejas autori – organizācija “Bērnu draugi”. Akcijas rīkotāji cer, ka Latvijas bērnu zīmējumi aizkustinās Dānijas karalieni un veicinās Misānei un viņas bērniem labvēlīga lēmuma pieņemšanu par viņas neizdošanu Dienvidāfrikas Republikai.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti