Dalies:

Ārlietu ministrija negarantē, ka līdz 27.martam repatriēsies visi, kuri to vēlas

Ārlietu ministrija negarantē, ka līdz 27.martam repatriēsies visi, kuri to vēlas
CC0 licence
  • 24. Mar. 2020

Ārlietu ministrija nevar garantēt, ka līdz formālajam repatriācijas noslēgšanas datumam - 27.martam - atgriezties paspēs visi Latvijas valstspiederīgie, kuri to vēlas, šorīt intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" norādījis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV). Daudzas valstis pašreiz ieviesušas pārvietošanās ierobežojumus, turklāt - jo tālāk no Latvijas cilvēks devies, jo sarežģītāka šobrīd ir atgriešanās mājās, norāda ministrs.

Ministrijas rīcībā esoša informācija liecina, ka šobrīd visvairāk valstspiederīgo atrodas Eiropā, kam seko Āzija, Dienvidamerika un Ziemeļamerika.

"Tas nenozīmē, ka šie cilvēki paliek novārtā, mēs strādāsim arī tālāk, strādāsim ar šiem cilvēkiem un iespējām individuāli. Es nevaru šobrīd garantēt nevienu datumu,” sacīja ministrs.

Lasītākās ziņas

Viņš arī lūdza primāri censties atgriezties tiem, kuri uz ārzemēm bija plānojuši doties īslaicīgi - ceļojumā vai komandējumā, savukārt atlikt atgriešanās plānus tiem, kuri ārzemēs strādā un dzīvo pastāvīgi.

Aģentūra LETA, atsaucoties uz ministra teikto, ziņo ka Latvija, līdzīgi kā citas valstis, repatriē savus valstspiederīgos, lai arī sabiedrībā pastāv viedoklis, ka šiem cilvēkiem būtu jāpaliek tur, kur viņi "iestrēguši", jo tie ir ignorējuši ceļojumu brīdinājumus. Rinkēvičš uzsvēra, ka nevar visus vērtēt pēc vienas mērauklas, jo repatriantu vidū ir gan studenti, gan tie, kas bija izbraukuši vēl pirms brīdinājumiem. Daudzi nevarot nogaidīt līdz ārkārtējās situācijas beigām, jo pasaulē tiek ieviesti drastiski pasākumi - slēgta satiksme, viesnīcas, izglītības iestādes. Dažiem valstspiederīgajiem nav kur palikt, norādīja Rinkēvičs.

Ārlietu ministrs pavēstīja, ka neviens nezina, cik ilgi būs spēkā pandēmijas ierobežošanas pasākumi. "Tāpēc saprotu tos, kas vēlas nonākt mājās. Palīdzēsim šodien, skaidrosimies rīt," izteicies ārlietu ministrs.

Ministrs atsaucās arī uz Satversmes 98.pantu, kas nosaka, ka ikvienam ir tiesības brīvi izbraukt no Latvijas. Tāpat ikviens, kam ir Latvijas pase, ārpus Latvijas atrodas valsts aizsardzībā, un viņam ir tiesības brīvi atgriezties Latvijā.

"Mēs šobrīd cenšamies palīdzēt visiem, kas ir Latvijas valsts aizsardzībā," uzsvēra ministrs.

Rinkēvičs skaidroja, ka, cilvēkam atgriežoties Latvijā, atbildīgie dienesti anketē, informē un noņem analīzes tiem, kuriem nepieciešams, kā arī cenšas sekot līdzi repatriantu gaitām. Ļoti daudz nosaka arī pašu cilvēku apzinīgums un sabiedrības vērīgums, gan skaidrojot, gan arī informējot varasiestādes par pārkāpumiem.

"Valstij ir pienākums rūpēties par saviem piederīgajiem, bet mums visiem arī ir jārūpējas pašiem par savu un līdzcilvēku veselību," uzsvēra ārlietu ministrs.

Atbildot uz sabiedrībā bieži dzirdēto jautājumu, vai ir garantijas, ka ceļojumi notiks pēc pašlaik Latvijā noteiktās ārkārtas situācijas beigām aprīļa vidū, ministrs atbildēja noliedzoši, jo patlaban nevar zināt, cik sekmīgi noritēs vīrusa ierobežošana Latvijā, Eiropā un pasaulē.

Runājot par gadījumiem, kad cilvēks ceļo kopā ar ģimeni un laulātais ir ārvalsts pilsonis, kuram ir oficiāli noformēti dokumenti, bet viņam nav pastāvīgas uzturēšanās atļaujas, ministrs skaidroja, ka uz šādiem gadījumiem attiecas Ministru kabineta rīkojumā par ārkārtas situācijas izsludināšanu noteiktā atļauja personām, kas ierodas Latvijā humānu apsvērumu dēļ, ieceļot Latvijā un izceļot no Latvijas. Ministrs uzvēra, ka ģimenes netiks šķirtas, un neskaidrību gadījumā aicināja sazinieties ar kolēģiem Konsulārajā departamentā vai vēstniecībās.

Tāpat ministrs norādīja, ka saņemtas sūdzības, ka sniegta pretrunīga informācija, vai arī noteikumi mainās. Rinkēvičs paskaidroja, ka valstis un aviokompānijas savus lēmumus maina ļoti bieži, "tāpēc arī mēs ne vienmēr varam laicīgi reaģēt".

Video avots: skaties.lv

 

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti