Dalies:

Arī pieaugušie Bostonā mācās latviešu valodu

Arī pieaugušie Bostonā mācās latviešu valodu
Bostonas Latviešu Skola
  • 02. Mar. 2020

Reizi nedēļā Bostonas Trimdas Draudzes baznīcas telpās pulcējas neparasta Bostonas Latviešu Skolas (BLS) audzēkņu grupa - tie ir pieaugušie, kas vēlas apgūt latviešu valodu LSL (Latvian as Second Language) mācību programmas ietvaros. Grupas dalībniekiem ir dažāds valodas priekšzināšanu līmenis un iemesls, kāpēc viņi katru sestdienas rītu dodas uz Bostonas Trimdas Draudzes baznīcas telpām, lai mācītos vārdus, locījumus un sarunu valodas pamatus skolotājas Dzintras Zielinski vadībā. Daži audzēkņi brauc pat no Rhode Island štata, kas ir vairāk nekā stundas attālumā.

Šāda mācību programma Bostonā ir pieejama pirmo gadu. Ideja radās kādas skolas vecāku  sapulces laikā, apmainoties idejām par to, kā padarīt vietējās latviešu kopienas sabiedriskās aktivitātes pretīmnākošākas un saprotamākas tiem mūsu lokam piederīgajiem, kas viena vai otra iemesla dēļ nerunā latviski. Vietējās latviešu sabiedrības vidū ir cilvēki, kurus latvietībai piesaista dzimtas sakņu, laulības, vai sabiedriska rakstura saites. Ir bijuši gadījumi, kad par Latviju, tās valodu un kultūru sāk interesēties pavisam nejaušu apstākļu vai notikumu iespaidā. Daudzi no latviski nerunājošajiem kopienas locekļiem jau gadiem piedalās latviešu centra un draudzes aktivitātēs, taču nespēj to darīt pilnvērtīgi valodas barjeras dēļ. 

Vienkāršākais risinājums šādā situācijā būtu palielināt angļu valodas lietojumu sabiedriskajos pasākumos un kopienas locekļu savstarpējajā saziņā. Tas jau tiek darīts svētku dievkalpojumos un saskarsmē ar cittautiešu izcelsmes BLS vecākiem. Taču, samazinot latviešu valodas lietojumu vietējās latviešu sabiedrības saziņā, tiek apdraudēta Trimdas Draudzes Baznīcas un BLS pamatfunkcija - nodrošināt latviešu valodas un kultūras zināšanu saglabāšanu un, ja iespējams, pat vairošanu Bostonas un tās apkārtnes tautiešu vidū. Kā risinājums šai problēmai tika piedāvāta neparasta pieeja - vai kopiena varētu palīdzēt tās valodu neprotošajiem dalībniekiem iemācīties runāt latviski?

Lasītākās ziņas valstī

2019. gada rudenī Bostonas Latviešu Skolā tika izveidotas divas jaunas klases: LSL1 un LSL2, kuru dalībnieku vecums ir no 20 līdz 60+ gadiem. Mācībās tiek izmantoti Latviešu Valodas Aģentūras metodoloģiskie materiāli pieaugušajiem, kas latviešu valodu apgūst kā svešvalodu.

LSL1 ir domāta iesācējiem. Šobrīd klasē ir 12 audzēkņi, un vairāki no viņiem vietējā latviešu sabiedrības dzīvē agrāk nav piedalījušies nemaz. Toties tagad viņi cītīgi mācās latviešu valodu un, cerams, ka aktīvāk piedalīsies arī skolas un draudzes organizētajos pasākumos. Visa klase uzstājās latviešu skolas Ziemassvētku koncertā, un lielākajai daļai no viņiem A. Lindgrēnas stāsta “Ziemassvētki kūtiņā” dramatiskais lasījums bija pirmais priekšnesums mūžā, ko viņi izpildīja latviešu valodā.

LSL2 klase ir tiem, kas jau runā latviski, bet vēlas uzlabot savas sarunvalodas prasmes. Šobrīd klasē ir 6 audzēkņi. Ziemassvētku sarīkojumā viņi dziedāja dziesmu par Ziemassvētku tamatiku ar “Bēdu, manu lielu bēdu” melodiju. Koncertā piedalījās četri šīs klases audzēkņi.

Dalībnieku motivācija apgūt latviešu valodu ir dažāda:

  • Kaijas mamma ir no Latvijas, un viņa kopā ar savu jaunāko māsu, kas runā latviski, bieži tur ciemojas. Kaijai likās apgrūtinoši, ka sarunās ar radiem un draugiem Latvijā viņai vienmēr jālūdz māsai tulkot. Kaija piebilst, ka Latvijā viņa jūtas kā mājās un gribētu tur padzīvot ilgāku laiku.
  • Elizabete latviešu ģimenē ir ieprecējusies, un latvietība kļuvusi par svarīgu viņas bērnu un laika gaitā arī pašas Elizabetes identitātes sastāvdaļu. Viņai patīk mācīties valodas, un viņa ļoti novērtē šo Bostonas Latviešu Skolas jauno iniciatīvu, kas ļauj Elizabetei pilnīgāk iesaistīties vietējās latviešu kopienas sabiedriskajā dzīvē.
  • Jadsons ir brazīliešu izcelsmes amerikānis, kurš sešus mēnešus nodzīvoja Latvijā, spēlējot futbolu Rīgas un Balvu komandā. Viņš valodas pamatus apguva jau Latvijā un šobrīd cenšas uzlabot savu sarunvalodas prasmi. Jadsonam ļoti patika Latvija, un viņš plāno tur drīzumā atkal atgriezties, lai turpinātu savu profesionālā futbolista karjeru.
  • Maika ģimene ir ļoti aktīva Bostonas latviešu sabiedriskajā dzīvē, un viņš jau gadiem piedalās skolas un draudzes aktivitātēs. Mājās Maika sieva Annija un meita Kira runā latviski, un viņš vēlas pilnīgāk piedalīties viņu saziņā.
  • Dace nāk no latviešu ģimenes, kas ir dzīvojusi dažādās ASV daļās, un laika gaitā viņa ir piedalījusies vairāku latviešu kopienu sabiedriskajā dzīvē. Kaut arī Dace jau agrāk ir meklējusi iespējas mācīties latviešu valodu, augstākminētā programma Bostonā ir pirmā iespēja sen loloto ieceri īstenot.

Daudziem no mums pārsteidzoša un neparasta var šķist doma, ka latviešu valodu apgūt vēlas arī tādi cilvēki, kuriem nav tiešu pēctecības saišu ar Latviju. Šis apstāklis manī rada piesardzīgu optimismu par latvietības iespējām un lomu nākotnē - bagātinot to cilvēku dzīves pieredzi, kas sevi uzskata par Latvijai piederīgiem, jo tieši cilvēki ir tie, kas uztur valodu un kultūru dzīvu, rodot tām lietojumu ikdienā. Ņemot vērā pašreizējo negatīvo demogrāfisko tendenci gan Latvijā, gan arī ārpus tās, katrs cilvēks, ko varam pieskaitīt valodas un kultūras zināšanu nesēju skaitam, palīdz uzlabot izredzes, ka latviešu valoda, tradīcijas un apziņa turpinās pastāvēt.

Autors: Krists Kārkliņš

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti