Dalies:

Ar rekordlielu dalībnieku skaitu noslēgusies pirmā "Jauno līderu skola" Minsterē

Ar rekordlielu dalībnieku skaitu noslēgusies pirmā "Jauno līderu skola" Minsterē
  • 20. Sep. 2018

Trīs nedēļas nogales latviešu jaunieši no vairāk kā desmit Eiropas valstīm Latviešu centrā Minsterē tikās vienuviet, lai kopīgi mācītos, gūtu jaunas pieredzes iedvesmotos un piedzīvotu lielisku laiku kopā ar domubiedriem. Katrs no semināriem tika veltīts atšķirīgai tēmai, kurā ieskatu deva tādas Latvijas mediju vidē zināmas personības kā Ansis Bogustovs, Aiva Rozenberga, Vita Timermane-Mora, Jānis Kreilis, Inga Spriņģe, Zuarguss Zarmass, un citi. Tas bija īsts enerģijas lādiņš un spēcīga motivācija atmodināt sevī līderi.

 

Diskusijas rosinošas tēmas

Lasītākās ziņas valstī

            Seminārnometne notika trīs ciklos par tēmām Es esmu Latvian, Fake news Latvijā un Latvijas tēls pasaulē, bet noslēdzošais Jauno līderu skolas seminārs aizvadītajās brīvdienās - 21. gadsimta latviešu jaunietis pasaulē. Nometnes vadītājas Rasa Jansone un Rozīte Katrīna Spīča atklāj, ka tēmu izvēle nav bijusi nejauša: “Mēs vēlējāmies veidot līderus, kuri apzinās savu izcelsmi, pasaulē notiekošos procesus un visbeidzot spēj būt līderi 21.gadsimta pasaulē.”

            Visas līderu skolas garumā ar tās dalībniekiem tikās vairāk kā 15 lektori - pieredzes bagāti eksperti, kuri sniedza gan jaunas zināšanas, gan rosināja jauniešus apzināties, ka tieši viņu rokās ir iespēja darīt labāku šodienas un rītdienas Latviju, tās tēlu pasaulē, mazināt viltus ziņu izplatību. Tāpat arī uzņemties iniciatīvu un mainīt esošo situāciju, realizējot savus sapņus. Ar lekcijām un diskusijām referenti jauniešus iekustināja gan tiešsaistes sarunās, gan klātienē. No Latvijas ceļu mēroja žurnālists Ansis Bogustovs,  Latvijas Institūta direktore Aiva Rozenberga, Ārlietu ministrijas Latvijas valsts simtgades projektu koordinatore Vita Timermane-Mora un citi.

            Ar stāstiem dalījās arī Minsterē dzīvojošie latvieši un arī tādi, kas šeit gan dzimuši gan auguši - Neil Ebden, Andris Gobiņš, Zuze Krēsliņa - Sils, Dārta Sils un Arnis Drille.

 

Jaunas draudzības kopīgās dziesmās, dejās

            Ikvienā nedēļas nogalē mājīgu un jautru atmosfēru sagādāja Jorens Šteinhauers jeb tautā mīļi sauktais Latiņš. Pārdomu stāsti un diskusijas mijās ar labi zināmām un jaunām dziesmām. Bez tā katru piektdienas un sestdienas vakaru no 31. augusta līdz 16. septembrim jaunieši apvienojās kopīgos dančos un izdziedāja tradicionālās melodijas.  Tas bija ne vien veids, kā vēl vairāk visiem sadraudzēties, bet arī stiprināt latvietību un  mūsu tradīcijas. Jāatzīst, ka esot ārpus dzimtās zemes, tām ir pavisam cita krāsa un vērtība.

 

Dalībnieki - kolorītas personības un latvieši pasaulē

            Pasākums kopā pulcēja gandrīz 100 dalībniekus no vairākām Eiropas valstīm - Vācijas, Nīderlandes, Luksemburgas, Austrijas, Itālijas, Anglijas, Skotijas, Islandes, Latvijas. Daži no latviešiem ārpus dzimtenes dzīvo vien dažus gadus, citi lielāko daļu savas dzīves, bet citi - gan dzimuši, gan auguši ārvalstīs. Semināriem pievienojās arī vācieši Enno Walkenfort un Tobias Möller - jaunieši, kuriem nav latvisku sakņu, bet kuri devušies Eiropas brīvprātīgajā darbā uz Latviju tādējādi iemācījušies gan valodu, gan iepazinuši kultūru. Puiši labprāt dalījās ar gūto pieredzi, interesantajām  un  mulsinošajām situācijām, kuras reti kuru nesasmīdināja. Semināra dalībnieki, 16 līdz 30 gadus jaunie līderi, veidoja spēcīgu komandu - gribas sacīt, ka tādu Latvijas nākotnes kodolu, kādu vēlētos redzēt savu valsti vislabākajā iespējamajā versijā - inženieri, sportisti, mārketinga, reklāmas, valodu, kultūras jomas speciālisti, mākslinieki, arhitekti un mediķi. Katrs no tiem nometnes kopējā atmosfērā deva nozīmīgu lomu - cits sēdās pie klavierēm, radot sajūtu, ka brokastis notiek smalkā franču bulanžērijā, citi vakara dančus papildināja ar flautas, akordeona skaņām vai lika lietā savas koridirģenta spējas. Bet cita enerģiskie smiekli iedeva pozitīvisma devu visai dienai un vēl daļiņu aizvest mājās. Tas bija piedzīvojums, kurā pieredzētais īpaši emocionālu padarīja nometnes noslēgumu, gan ar pārliecību tikties vēlreiz, gan ar nelielu devu sentimenta, taču, kā vienā no vakariem iestarpināja Jorans: “Tas, kurš neaizbrauc, nevar atgriezties.”

 

Kas būs tālāk?

            Diskusijās un radošajās darbnīcās tika apspriesti jautājumi, par to, kā latviešiem pasaulē turēties kopā un pārdomāti risinājumi, kā to darīt interesantāk un oriģinālāk. Seminārnometnes noslēgumā lielākā daļa dalībnieku apstiprināja, ka jūtas iedvesmoti un gribasspēka pilni darboties - veidot projektus vienaudžiem, uzsākt ko jaunu un sajutuši, ka ir laiks piepildīt savus sapņus, ignorējot bailes. Arī semināra vadītājas, enerģiskās Rasa Jansone un Rozīte Katrīna Spīča atzīst, ka ir gandarītas par paveikto un ar smaidu un siltām atmiņām dosies mājup : “Mums ir liels prieks, ka izdevās šeit apvienot tik daudz diasporā dzīvojošos jauniešus, kas arī bija viens no galvenajiem mērķiem. Ir svarīgi viņu vidū veidot tīklu, un tad jau kad visa pamatā ir ielikta savstarpēja uzticība, kopā var paveikt ļoti daudz. Ir ļoti laba sajūta, redzēt, ka jaunieši pat projekta laikā īstenoja pāris no pārrunātajām idejām! Tas nozīmē, ka šis ir tikai sākums.”

Raksta autore: Sintija Melne

Foto: Edgars Korsaks-Mills

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti