Dalies:

Ar Latvijas vēstniecības Kanādā atbalstu Janopoles Romeru dzimtas mantojums atgriežas Latvijā

Ar Latvijas vēstniecības Kanādā atbalstu Janopoles Romeru dzimtas mantojums atgriežas Latvijā
  • 19. Sep. 2018

2018. gada 6. septembrī Latgales Kultūrvēstures muzejā (LKM), Latvijas valstiskuma simtgades zīmē, norisinājās starptautiskā konference, izstādes atklāšana un kataloga prezentācija “Atgriešanās. Janopoles Romeru mantojums”. Pasākums tika veltīts Romeru dzimtai, kas no 1811. līdz 1939. gadam dzīvoja Rēzeknes novada Janopolē - Janopoles muižā, un viņu saglabātajām kultūrvēsturiskajām vērtībām, kas, pateicoties sadarbībai ar Romeru dzimtas pārstāvjiem, kas dzīvo Kanādā (Henriju Severīnu de Romera kungu un viņa dēlu Andrē de Romeru), Latvijas Republikas vēstniecību Kanādā un Ārlietu ministriju, atgriezušās Rēzeknē,  Latgales Kultūrvēstures muzejā.

Romeru dzimtas pētījumā liela nozīme un vērtība ir  H. S. de Romera mātes, muižnieka Antonija Kazimira Romera (Antoni Kazimierz Römer, 1889–1973) sievas Annas Soltanes-Romeres (Anna Sołtan Römer, 1895–1974) mākslinieciskajai darbībai. 20. gs. 20.–30. gados māksliniece A. Soltane-Romere bija pazīstama gan Latvijā, gan visā Eiropā. Viņa daudz ceļoja un eksponēja savus darbus lielākajās Eiropas pilsētās. Šobrīd Latgales Kultūrvēstures muzejā ir aplūkojama mākslinieces akvareļu un citu krājumā iegūto Romeru dzimtas materiālu izstāde “Atgriešanās. Janopoles Romeru mantojums”.

Izstādes atklāšanas pasākumā viesojās arī Romeru dzimtas pārstāve – A. Soltanes-Romeres mazmeita Bernadete Montgelasa no Vācijas. Ar savu klātbūtni un uzrunu pasākumu pagodināja arī Latvijas vēstniecības Kanādā pārstāve Ināra Eihenbauma, Latvijas vēstnieka Kanādā dzīvesbiedre.

Lasītākās ziņas valstī

Nopietns izpētes Romeru mantojuma darbs risinās tikai pēc apjomīgā H. S. de Romera pētījuma (2008. g.) un  nozīmīgā dāvinājuma no Kanādas saņemšanas (2016. g.). Romeru ģimenes devums un atstātais kultūrvēsturiskais mantojums ir nenovērtējams ieguvums gan Rēzeknes pilsētai, gan Latvijai kopumā.

Izstāde “Atgriešanās. Janopoles Romeru mantojums” Latgales Kultūrvēstures muzejā ir apskatāma līdz 10. novembrim.

Fotogrāfijas autors ir Eduards Utāns.

No kreisās: Inese Dundure, LKM mākslas nodaļas vadītāja, Anastasija Strauta, LKM direktore, Ināra Eihenbauma, Latvijas vēstniecības Kanādā pārstāve uzrunā klātesošos izstādes atklāšanā, Bernadete Montgelasa, pēdējo Janopoles muižas īpašnieku pārstāve no Vācijas, Ināra Krancāne.

Pamatinformāciju sagatavoja Inga Klīdzēja, Latgales Kultūrvēstures muzeja muzejpedagoģe.

Avots: Latvijas vēstniecība Kanādā

Foto: Latvijas vēstniecība Kanādā

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti