Dalies:

Apsver iespēju ļaut pašvaldību vēlēšanās piedalīties arī ārvalstīs esošiem pilsoņiem

Apsver iespēju ļaut pašvaldību vēlēšanās piedalīties arī ārvalstīs esošiem pilsoņiem
LETA/Edijs Pālens
  • 28. Jan. 2020

Iecerēts dot iespēju pašvaldību vēlēšanās piedalīties balsstiesīgajiem pilsoņiem, kuri atrodas ārvalstīs. To paredz šonedēļ valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā. Plānotais regulējums nepaplašinās vēlētāju loku, bet paredzēs tehniskas iespējas piedalītiespašvaldību vēlēšanās, esot arī ārpus Latvijas.

Likumprojekta mērķis ir veicināt balsstiesīgo Latvijas pilsoņu dalību pašvaldību vēlēšanās, atbalstīt diasporas pilsonisko un politisko līdzdalību un iesaistīt pēc iespējas vairāk diasporas pārstāvju pašvaldību norisēs. Tā tiktu saglabāta saikne ar Latviju un latvisko identitāti, skaidrots grozījumu anotācijā.

Tiesības vēlēt ir personai, kura vēlēšanu dienā sasniegusi 18 gadu vecumu, ir reģistrēta vēlētāju reģistrā un vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas ir reģistrēta dzīvesvietā attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā, vai personai, kurai attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā pieder nekustamais īpašums.

Lasītākās ziņas

Šis balsojums notiktu pa pastu un tam pieteikties varētu vairākos veidos – gan izmantojot Valsts pārvaldes pakalpojumu portālu "www.latvija.lv" vai Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes oficiālo tīmekļvietni "www.pmlp.gov.lv", gan izmantojot oficiālo elektronisko adresi vai vēršoties Latvijas diplomātiskajās vai konsulārajās pārstāvniecībās, ierodoties personiski vai nosūtot pieteikumu pa pastu.

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) izskatīs visus pieteikumus, ko tā ir saņēmusi balsošanai pa pastu vismaz 30 dienas pirms vēlēšanu dienas. Savukārt ne vēlāk kā 20 dienas pirms vēlēšanu dienas CVK vēlētājiem uz elektroniskā pasta adresi nosūtīs tīmekļvietnes adresi, kurā būs pieejami balsošanas materiāli. Vēlētājam pašam būs pienākums izdrukāt balsošanas materiālus un nosūtīt savu balsojumu attiecīgajai republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijai. Izdevumus par balsošanas materiālu izdrukāšanu un balsojuma nosūtīšanu segs vēlētājs.

Lai likuma grozījumi varētu stāties spēkā, tie vēl būs jāizskata valdībā un jāpieņem Saeimā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti