Dalies:

Aprīlī Rīgā un Berlīnē sāksies Fotogrāfijas biennāle - NEXT 2019

Aprīlī Rīgā un Berlīnē sāksies Fotogrāfijas biennāle - NEXT 2019
  • 11. Mar. 2019

No 4. aprīļa līdz 28. jūnijam Rīgā un Berlīnē norisināsies laikmetīgās mākslas notikums Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2019, piedāvājot apmeklētājiem izstādes, porfolio skati, lekcijas un simpoziju par aktīvismu Baltijas jaunākajā mākslā. Biennāles starpgadu programma “NEXT” veidota, pievēršot uzmanību jaunajiem māksliniekiem, kas vēl ir savas radošās karjeras sākumā, un dodot viņiem iespēju pieteikt sevi plašākā kontekstā.

Izstāde “(Ne)dabiskie ķermeņi”

No 4. līdz 6. aprīlim Rīgā notiks RFB – NEXT 2019 atklāšanas pasākumi. Latvijas Fotogrāfijas muzejā 4. aprīlī tiks atklāta Polijas jauno mākslinieku izstāde “(NE)DABISKIE ĶERMEŅI”. Izstāde pievēršas jēdziena “nedabiskie ķermeņi” analīzei. Izstādes autorus interesē ķermeņi, kuri neiekļaujas monolītajā kultūras sabiedrībā, ir savādi un šķietami nesaprotami. Mākslinieki aicina sajust tuvību ar ķermeņiem, kas atklājas savā jutekliskumā, intimitātē un ievainojamībā. Darbus radījuši Poznaņas (Polija) Mākslas universitātes fotogrāfijas nodaļas studenti un absolventi. Izstādes ietvaros 5. aprīlī turpat muzejā notiks arī kritiķa un kuratora Ādama Mazura (Adam Mazur, Polija) lekcija ‘’Mūsu ķermeņi fotogrāfijā’’.

Zanda Puče. No sērijas "Frago". Kuldīgas novada muzeja arhīvs. 2018 

Portfolio skate un tikšanās ar nozares pārstāvjiem

Šogad pirmo reizi festivāla vēsturē RFB rīko portfolio skati, aicinot jaunus un arī profesionālus fotogrāfus satikties ar nozares pārstāvjiem no Baltijas valstīm, Ziemeļvalstīm un citām Eiropas valstīm, gūt vērtējumu un ieteikumus tālākai attīstībai. Skate notiks 5. aprīlī ‘’Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvija’’ telpās un ISSP Galerijā Berga Bazārā visas dienas garumā.

Savukārt festivāla centrālajā notikumā, kas norisināsies turpat, varēs skatīt RFB 2019 balvas "Meklējam jauno fotogrāfijā!" finālistu darbus. Balvas rezultātus starptautiska žūrija paziņoja jau 2018. gada novembrī, taču RFB – NEXT 2019 ietvaros tie pirmo reizi kļūs apskatāmi arī publiski. Līdz ar finālistu darbu skati tiks atklāta arī šī gada balvas uzvarētājas Annijas Muižulas (Latvija) personālizstāde “Priecīgi uzņēmēji izklaidējas birojā”, kuras darbu žūrija novērtēja kā “humoristisku un kritisku laikmetīgās fotogrāfijas analīzi”. Balva "Meklējam jauno fotogrāfijā!" tiek pasniegta jau trešo reizi. Turpmāk RFB balva “Meklējam jauno fotogrāfijā!” tiks rīkota biennāles starpgadu programmas “NEXT” ietvaros.

Agņeška Hinca. No sērijas “UX”. 2018

Starptautisks simpozijs “(Ne)Aktīvisma manifestācijas Baltijas jaunākajā mākslā”

6. aprīlī ISSP Galerijā notiks starptautisks simpozijs “(Ne)Aktīvisma manifestācijas Baltijas jaunākajā mākslā”, tiecoties apzināt politiskā un sociālā aktīvisma esamību Baltijas jauno mākslinieku radošajās praksēs un skatot aktīvisma un mākslas attiecības kopumā. Simpozijā piedalīsies gan paši jaunie mākslinieki, gan kuratori un mākslas zinātnieki. Viņu vidū ir māksliniece Mētra Saberova (Latvija), mākslas kritiķe, kuratore Jana Kukaine (Latvija), mākslas teorētiķe un kuratore Airi Trīsberga (Airi Triisberg, Igaunija), māksliniece Kaiza Māzika (Kaisa Maasik, Igaunija), fotomākslinieks Šarūns Kvietkus (Šarūnas Kvietkus, Lietuva), mākslinieks, fotogrāfs Rafals Milahs (Rafal Milach, Polija)  un citi.

GolfClayderman. “Der ßtrumpf”, attēls no sērijas “FARM™ GC TV”. 2019

Diānas Tamanes izstāde “Asinsspiediens” Berlīnē

Savukārt 12. aprīlī Berlīnē RFB pirmo reizi sadarbībā ar Berlīnes mākslas galeriju pavlov’s dog atklās latviešu mākslinieces, RFB balvas “Meklējam jauno fotogrāfijā!” 2018 ieguvējas Diānas Tamanes (Latvija) izstādi “Asinsspiediens”. Radot izstādi, autore iedvesmojusies no attēlu kolekcijas, ko atradusi savas vecmāmiņas ģimenes fotoalbumā. Lipinot kopā savas un tuvinieku pieredzes vienotā kolāžā, kas sastāv gan no Tamanes veidotiem, gan atrastiem attēliem un tekstiem, stāstniecības procesā atklājas ne tikai personīgais, bet arī daudz plašāks nesenās vēstures un mūsdienu sabiedrības spogulis.

V. Ekstas izstāde par nakts maiņas darba ietekmi uz cilvēka ikdienas dzīves ritmu

25. aprīlī galerijā “Alma” atklās mākslinieces Viktorijas Ekstas izstādi “P” – vizuālu vēstījumu par nakts maiņas darba ietekmi uz cilvēka ikdienas dzīves ritmu, iedvesmojoties no franču mākslinieces Sofijas Kalles (Sophie Calle) un viņas eksperimenta ar cilvēkiem, kurus viņa dokumentēja aizmigušus savā gultā.

Georgs Avetisjans. No sērijas "Krunk. Dzērve, kas pārlidoja tēvzemi". 2005 – turpinās

Kataržinas Sagatovskas lekcija un noslēdzošais pasākums pilī “Ziemeļblāzma”

29. aprīlī ISSP galerijā notiks Kataržinas Sagatovskas (Katarzyna Sagatowska, Polija) lekcija tiem, kurus interesē mākslas fotogrāfiju tirgus profesionālās stratēģijas.

Bet RFB – NEXT 2019 noslēdzošais pasākums notiks 19. maijā Kultūras pilī “Ziemeļblāzma”. Tiks atklāta Lietuvas izdevniecības NoRoutine Books balvu saņēmēju – Madaras Gritānes (Latvija), Ievas Balodes (Latvija) un Reiņa Lismaņa (Latvija) – darbu un grāmatu izstāde. 2019. gada februārī Lietuvas Kultūras ministrijas žūrija ierindoja Madaras Gritānes grāmatu “Slāņi” (izdevējs NoRoutine Books, Lietuva) starp sešām labākajām 2018. gadā Lietuvā publicētajām mākslas grāmatām, kas apliecina uzticēšanos un līdzīgo pasaules skatījumu, ko izdevies vienotā darbā radīt autorei un izdevējiem.

Madara Gritāne. No sērijas “Slāņi’’. 2017-2018

Lai aktualizētu un veicinātu domu apmaiņu laikmetīgās mākslas teorijā un starpdisciplināru skatījumu uz Latvijas mākslas vidē notiekošajiem procesiem, arī šogad sagatavots ''Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2019'' izdevums. Kā neatkarīgs projekts kataloga ietvaros būs aplūkojama mākslinieku apvienības ''GolfClayderman'' attēlu sērija “FARM™ GC TV” (2019), kas ir veidota kā TV šova epizodes. Izdevumu varēs iegādāties festivāla norises vietās.

Par Rīgas Fotogrāfijas biennāli

Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) ir starptautisks mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju, aptverot dažādas jomas un vērienīgus notikumus, sniedzot iespēju satikties ar daudziem starptautiski atpazīstamiem mākslas profesionāļiem. Fotogrāfija biennāles nosaukumā tiek izmantota kā apvienojošs jēdziens ļoti dažādām attēla veidošanas mākslinieciskajām praksēm, kas 21. gadsimtā turpina transformēt laikmetīgās mākslas valodu. Jau ierasti RFB starpgados akcents tiek likts uz Baltijas, Ziemeļvalstu un citu Eiropas jaunajiem un perspektīvajiem māksliniekiem, kas vēl ir savas radošās karjeras sākumā, dodot iespēju viņiem pieteikt sevi plašākā kontekstā.

GolfClayderman. “Grill Season”, attēls no sērijas “FARM™ GC TV”. 2019

Lasītākās ziņas valstī

Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2019 sadarbības partneri un atbalstītāji:  Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Adama Mickeviča Institūts (Polija), Goethe-Institut Riga, ISSP Galerija, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, galerija ALMA, kultūras pils “Ziemeļblāzma”, galerija pavlov’s dog (Vācija), NoRoutine Books (Lietuva), Latvijas Fotogrāfijas muzejs, Igaunijas, Polijas, Somijas, Zviedrijas vēstniecības Latvijā, Lux Express, Rixwell Hotel, Valmiermuiža, Hibners un citi.

Foto: Annija Muižule. No sērijas “Priecīgi uzņēmēji mētājas ar dokumentiem un izklaidējas birojā”

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti