Dalies:

Anšlava Eglīša un Veronikas Janelsiņas fonda balbu saņem Māra Zoltnere no ASV

Anšlava Eglīša un Veronikas Janelsiņas fonda balbu saņem Māra Zoltnere no ASV
  • 05. Dec. 2018

Anšlava Eglīša un Veronikas Janelsiņas fonds piešķir gadskārtēju balvu pārmaiņus literatūrā un mākslā, rakstniekiem un māksliniekiem, kas ar saviem darbiem joprojām bagātina latviešu moderno mākslu un literatūru, dzīvojot ārpus Latvijas. Balvas lielums ASV $20 000.

2018. gada balva mākslā piešķirta Mārai Zoltnerei, ASV. Eksperimentālos fotogrāfiskos un video darbos, un smeļoties no multimedijas avotiem, Zoltnere apvieno attēlus un skaņu, lietojot zīmētus, fotogrāfiskus, video un trīs dimensiju stereoskopisko video elementus, tā radot jaunus orģināldarbus.

Māksliniece saka, ka viņas darbi attīstās novērojot pārmaiņas ikdienas dzīvē, un saistās tieši ar robežu starp šādiem notikumiem un personīgām atmiņām. Attāli, meditatīvi, un minimāli, tie skatītājā izraisa sajūtu, ka vērotais ir pazīstams bet arī noslēpumains. Debesis pārvēršas jūrā, plūstoši mākoņi pazūd slīdošos ledus kalnos, raibu puķu projekcijas atstarojās tūkstošos gaismas plankumos tumšā patiltē. Zoltneres darbos redzam dziļu saistību ar dabu un dabas skatiem; kā arī viņas izjūtu par vietu, telpu, plašumu, un atstarpēm. Pielietojot moderno tehnoloģiju un ieskatus no citām mākslām, Zoltnere veido jaunu vizuālu valodu, ar kuru personīgi jāiepazīstas un tā jāizjūt ir katram skatītājam. 

Lasītākās ziņas valstī

Izglītojusies ASV un Anglijā, Zoltnere ieguva savu doktores grādu 2012. gadā, Anglijas Līdsas (Leeds) Universitātē. Viņa māca kustības nodarbības un digitālo kinematografiju Pratt MWP, Utica, Ņujorkā. Viņas darbi ir atrodami vairāku muzeju kolekcijās un māksliniecei ir bijušas izstādes Amerikā un Eiropā. Tuvāk ar Māras Zoltneras mākslas darbiem var iepazīties apskatot viņas mājas lapu: marazoltners.com.

* * *

Ar šī gada novembri, Anšlava Eglīša un Veronikas Janelsiņa fonds atzīmē pārmaiņu. Pēc 16. gadiem fonda valdē, Gvīdo Augusts atstāj fonda darbību un viņa vietā nāk dēls Gundars. Fonds vēlās izteikt savu pateicību Gvīdo Augustam par ilggadīgo strādāšanu un visu paveikto. Kopš 2002. gada, balvu ir saņēmuši kopumā 29 laureāti, kas ar saviem darbiem ir bagātinājuši latviešu mākslu un literatūru ārzemēs. Fonds ir arī atbalstījis trimdas un mākslas vēsturei nozīmīgus darbus Latvijā. Gandrīz visas A. Eglīša grāmatas ir iznākušas Rīgā, jaunos izdevumos ar komentāriem. Šī gada rudenī Latvijas kinoteātros varēja skatīt filmu 'Homo Novus'. Tuvākā nākotnē ceram sagaidīt A. Eglīša 'Homo Novus' tulkojumu arī krievu valodā. Daudz vēl ir jāpaveic nākotnē, bet par padarīto darbu mēs pateicamies Gvīdo Augustam.

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti