Dalies:

Alvis un Kalvis no Hamiltonas siltās salās

Alvis un Kalvis no Hamiltonas siltās salās
Foto: Publicitātes attēls
  • 08. May. 2019

Visiem zināms, ka Hamiltona Ontario atrodas klimatiski mērenā joslā, mērenas ziemas un mērenas vasaras. Kas Hamiltonā nodzīvojis jau pusgada simteni, zina, ka īsta ziema šeit sākas vidus janvārī un beidzas tā ap marta vidu. Ir arī izņēmumi. Šogad nebija nekāds izņēmums.

Februāŗa vidus bija ļoti nelabs. Sniegputenis ar dziļu sniegu, atkusnis, atkal sniegputenis, lietus, apledojušas ielas un ietves. Temperātūra no 0C līdz 20C. Nē, te vairs nav patīkami! Pasūtinām biļetes uz siltām salām. Vispirms lidojums uz Porto Riko (Puerto Rico), tad ar peldošo viesnīcu (Cruise) tālāk uz Karību jūras salām.

Ir zināms, ka Titaniks bija 260 m gaŗš, tad daudzi no šiem kuģiem pārsniedz 300 metrus gaŗumā un ir daudz platāki. Tie var uzņemt vienā braucienā līdz 2000 tūristus ar 800 apkalpotājiem. Un kā tur tajos visa nav! Desmit stāvi un pat vairāk. Peldbaseini augšējā pa daļai atvērtā klājā. Vairākas zāles ar skatuvi. Ap kuģa vidu liela plaša telpa vārdā „Atrium”, septiņu stāvu augstumā ar balkoniem katrā stāvā, no kuŗiem var skatīties, kas notiek lejā. Atrium pamatstāvā pakavveidīga lete, kur apkalpo apkārt sēdošos tūristus ar dažādiem dzērieniem.

Lasītākās ziņas valstī

Katram viesim uzkāpjot uz kuģa, izdod karti, uz kuŗas ieraksta visu uz kuģa pirkto. Šī karte ir arī istabas atslēga un jāuzrāda, nokāpjot no kuģa, salu ostās un nākot atpakaļ. Osta no lidlauka apmēram kādus 12 km. Jābrauc ar taksīti. Gar šoseju apstādījumu josla, tālāk baltas daudzstāvu celtnes. Visas nav identiskas, bet katra atšķiŗas ar savdabīgu veidojumu.

Esam ostā. Gājiens pa gaŗu molu līdz iekāpjam kuģī. Mūsu kajīte 4. stāvā. Skaisti! Bet šis tomēr ir tas pats zemākais tūristu kabīņu stāvs. Zem mums tikai viens nenumurēts stāvs apkalpotājiem. Citos kuģos no apakšas sākas ar pirmo, bet 4 izklausās labāk. Divstāvu gultas. Bez logiem – kuģa vidus. Ekonomijas klase. Maksā vairāk  dabūsi logu. Maksā dubulti, tev būs skatlogs un dažkārt pat privāts balkoniņš. Mēs kajītē pavadījām tikai nakts melnumu.

Ko mēs saucam par Karību salām, īstā vārdā saucas Antilu salas. Tās sākas, varētu teikt, kā turpinājums Floridas pussalai. Sākot ar Kubu un beidzot ar Arubu jau tuvu pie Venecuēlas krastiem, ar lielu loku atdala Karību jūru no Atlantijas okeāna.

Ceļotāji pirmo reiz uz kāda liela viesnīcas kuģa sapērkas zāles pret jūras slimību. Izrādās, ka tās nemaz nav vajadzīgas. Jau pirmā braucienā ceļotājs nemaz nejūt, ka kuģis ir sācis kustēties. Arī pa visu brauciena laiku kuģa šūpošanās ir gandrīz nemanāma. Lielākos viļņos staigājot jūt, ka dažkārt samisas kājas. Reizēm liekas dīvaini, ka kuģa smaguma centrs atrodas virs ūdens līmeņa. Šis varētu būtu iemesls, ka šie lielie desmitstāvu kuģi nedodas jūrā vētras laikā.

Dodoties no vienas salas uz otru, tie parasti atstāj ostu ap saulesrietu. Ceļoties no rīta, kuģis ir jau piestājies jaunā ostā. Ne justs, ne manīts, kuŗā laikā tas ir noticis. Izejot uz klāja, paveŗas, ar maziem izņēmumiem, gandrīz vai līdzīgs skats, kā iepriekšējās salās. Ostas ēkas, taksīši, agrie tūristi dodoties uz peldvietām, un par visu pāri, tuvu un tālu, apaļīgie ar krūmiem noaugušie kalni. Dažkārt tik tuvu, ka liekas, ka kuģis atdūries kalnā.

Pēc pirmās apkārtnes apskates laiks doties brokastīs. Milzīga telpa ar galdiem un pašapkalpošanās bufeti. Izvēle liela. Var arī pasūtināt omleti, ko acu priekšā jauns pavārs gatavo, vienlaicīgi uz četrām pannām, veikli apmetot uz otru pusi un apkaisot ar brokastotāja izvēlētām piedevām. Pēc otras kafijas tases, prom uz pludmali.

Visvienkāršākais veids kā tikt uz pludmali, ir nokāpt no kuģa un atrast vienu gaidošo taksīti. Tagad visas cenas ir jau noteiktas uz katru galveno pludmali, un nav kā pirms pieciem gadiem, kad bija „jādiņģējas”. Svārstās cenas starp pieciem un piecspadsmit dolariem katrā virzienā, kas tomēr ir daudz lētāk nekā kuģa sabiedrības sarunātie braucieni. Paņemam arī gaŗāku izbraucienu pa Sv. Lūcijas salas kalniem.

Jau pirmā pludmales dienā dabūjam pietiekoši saulīti, ka nākamās dienās bija jāiet peldēt ar kreklu mugurā un cepuri galvā.

Vietējie iedzīvotāji galvenokārt ir pēcnācēji kolonistu ievestiem āfrikāņiem. Vietās runā angliski, citur krīol (Creole), bet Porto Riko galvenā valoda ir spāņu. Pagātnē salās strādāja cukurniedru laukos un audzēja banānus, bet tagad galvenais ienākuma avots ir tūrisms. Mūsu brauciena laikā mēs neredzējām nevienu banānu koku, bet tie esot citās salu daļās.

Katru dienu jau puspiecos jāatgriežas uz kuģa. Sanāk īss laiks atvilkt elpu, kad jau jāgatavojas uz vakariņām. Vakariņu reizēs mūs apkalpoja pie klātiem galdiem, un varējām pasūtināt no ēdienkartes. Vienā ēdienreizē mums blakus piesēdās kāds vecāks vīrs bereta cepurē, ko viņš atstāj galvā visā ēdienreizē. Tā kā mēs sarunājamies savā starpā tikai latviski, tad ieklausījies, viņš jautāja mums, kas mēs tādi esam. Pēc īsas paskaidrošanas viņam tā bilde bija skaidra. Noskaidrojās, ka viņš ir pazīstams spāņu kartūnists, vārdā Arturo Yeper. Sarunas beigās viņš teica: Es jūs uzzīmēšu! Un tā arī izdarīja.

Katru vakaru ir izrādes gan lielajā zālē, gan komiķu un mūziķu uzvedumi citur uz kuģa. Ja nekas no šīm izrādēm nevelk, tad var iet un pamest savu naudu lielajā kazīno. Gar vienu kuģa malu, devītā stāvā, vismaz simts metru gaŗumā stiepjas „Hollywood Boulevard”, ar ieejām uz izrāžu telpām un arī kafejnīcām, krogiem un pat juvelieŗa veikaliem. Izpriecas bez gala!

Pēdējais posms ar kuģi no Sv. Maartenas salas atpakaļ uz Porto Riko. Vēl mazas pastaigas pa San Juan’as vecpilsētu. Apskatām cietokšņus un lielos mūŗus, kas kā liecinieki tam, ka vairākus gadu simteņus nedz angļi, nedz franči nespēja atņemt spāņiem šo salu. Salīdzinot ar citām mūsu apciemotām salām, kuŗas ir gājušas roku rokā savas divpadsmit reizes starp frančiem un angļiem.

Ar taksīti uz lidlauku. Lidojums uz Toronto. Autobuss uz Hamiltonu... sniegputenis ar dziļu sniegu, atkusnis, atkal sniegputenis, lietus, apledojušas ielas un ietves.

Autori: Jānis Avens un Kalvis Auziņš
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti