Dalies:

Alūksnē tiks atklāta ALA Kultūras fonda atbalstītās „Stāstu segas“ izstāde

Alūksnē tiks atklāta ALA Kultūras fonda atbalstītās „Stāstu segas“ izstāde
  • 08. Feb. 2018

Alūksnes muzejā no 8. februāra līdz 3. martam būs apskatāma ārzemēs dzīvojošo latviešu veltījums Latvijai 100-gadē izstāde “Stāstu sega Latvijai”. Izstādes un Alūksnes novada simtgades atklāšanas pasākums notiks 8. februārī 17.00 Alūksnes muzejā.

Biedrība “Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs” (LaPa) ir privāta, bezpeļņas organizācija, kas dibināta 2007. gadā. Biedrība uztur krātuvi, bibliotēku un biroju ar darbiniekiem Rīgā, kā arī aktīvu valdi un biedrus Latvijā un ārzemēs. LaPa veido ceļojošās izstādes, publikācijas, filmas un citus projektus par latviešu izceļotāju dzīvi, kultūru un devumu Latvijai. Laika gaitā ir plānots izveidot pastāvīgu muzeja ekspozīciju Rīgā vai kādā citā Latvijas pilsētā.

Divus gadus atpakaļ LaPa darbiniekiem radās ideja izveidot stāstu segu Latvijas simtgadei izmantot tekstilmozaīkas (patchwork) rokdarbu tehniku. Tekstilmozaīkas (patchwork) segas ir tradicionāls rokdarbu veids angliski runājošās zemēs. Izmantojot tekstilmozaīkas tehniku, dažādi, nelieli auduma gabaliņi tiek sašūti kopā vienā segā. Šādas segas nereti ieguva pat simbolisku nozīmi, un tika mantotas no paaudzes paaudzē, jo auduma gabaliņi bija ņemti no dažādos dzīves posmos svarīgām tekstīlijām – kāzu vai kristību kleitām, bērnu sedziņām, tautas tērpiem u.c., tādējādi atspoguļojot dzimtas dzīves notikumus daudzu gadu garumā. Segas sašūšanai bieži rīkoja talkas (quilting bees), kurās sievietes kopīgā darbā veidoja segu, vienlaikus stiprinot savstarpējās saites sarunās un dziesmās.

Stāstu segas mērķis ir parādīt un veicināt ārzemēs dzīvojošo latviešu piederību Latvijai, ieguldot kopīgā rokdarbā gan savas domas par Latviju, gan arī darbu. Projekts devis iespēju latviešiem ārzemēs visās paaudzēs aktīvi līdzdarboties Latvijas simtgadē neatkarīgi no viņu dzīves vietas, vecuma un valodas spējām. Stāstu sega ir unikāla dāvana Latvijai, kura liecinās nākotnes paaudzēm, ka Latvijas simtgades laikā dzīvojušajiem latviešiem pasaulē viņu Tēvzeme ir svarīga un mīļa!

Stāstu segas pirmajā posmā (no 2016.gada septembra līdz 2017.gada augustam) muzeja darbinieki izsūtīja informāciju ārzemēs dzīvojošiem latviešiem: biedrībām, draudzēm, skolām, nometnēm, dažādām kopienām, Latvijas vēstniecībām un indivīdiem. Pēc noteiktiem parametriem sagatavotie tekstila darbiņi 15 x 15 cm lielumā visai drīz sāka nākt pa pastu no dažādām valstīm uz muzeja biroju Rīgā.

Kopumā saņēma 1097 kvadrātiņus.

No tiem 840 darbiņus gatavoja sieviešu, 257- vīriešu dzimtas pārstāvji dažādās vecuma grupās;

Sadalījums ģeogrāfiski:

ASV – 564

Eiropas Savienības valstis – 188

Kanāda – 183

Austrālija – 117

Āfrika – 12

Āzija – 8

Otrajā posmā (no 2017.gada septembra līdz 2018.gada janvārim) visus sasūtītos individuālos darbiņus projekta darbinieki glīti un mākslinieciski salika vienā milzīgā kompozīcijā. Stāstu segas salikšana notika LNB vestibilā 2017. gada 14. oktobrī.

LaPa muzeja darbinieki un palīgi šķiroja, kārtoja un salika vairāk kā 1000 kvadrātiņus. Darbību noskatījās interesenti un Nacionālās bibliotēkas apmeklētāji.

Visi Stāstu segai atsūtītie darbiņi kopumā tika salikti 7 1,5m x 3m lielās segās! Pēc tam segas rūpīgi un stingri sašuva Lielvārdes firmas “Linu māja” meistares.

Savukārt, darinātāju pierakstītos stāstus un laba vēlējumus Latvijai muzeja darbinieki pārrakstīja datorā. Datus ievadīja multimediju prezentācijas izveidošanai, kura būs apskatāma līdz ar stāstu segu. Prezentācijā datoros varēs palielinātās bildēs labāk apskatīt individuālos kvadrātiņus un izlasīt darinātāju stāstus.

Projekta trešais posms notiks 2018. gadā, kad Stāstu sega Latvijai apceļos Latviju, vēstot par to kas mūs visus, gan ārzemēs, gan Latvijā dzīvojošus latviešus, saliedē un padara par vienu tautu.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti