Dalies:

Uz Vācijas-Polijas robežas iestrēgušo Latvijas valstpiederīgo nogādāšana mājās - sarežgīta

Uz Vācijas-Polijas robežas iestrēgušo Latvijas valstpiederīgo nogādāšana mājās - sarežgīta
LETA/Paula Čurkste
  • 17. Mar. 2020

Šodien uz Ārlietu ministriju sarunai par situāciju, kas koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatības dēļ radusies Eiropā, uzaicināta Polijas vēstniece Monika Mihališina. Jau ziņots, ka saistībā ar problēmām uz Vācijas-Polijas robežas iestrēguši Latvijas valstspiederīgie. Iepriekš tika plānots rīkot Baltijas valstu transportlīdzekļu kolonnu, kurā būs ļauts šķērsot Polijas teritoriju.

"Diemžēl šobrīd nav izdevies rast efektīvu risinājumu, neraugoties uz pūlēm," vietnē Facebook skaidroja politiķis, piebilstot, ka tiek turpināts strādāt.

Lasītākās ziņas

Noderīga informācija par alternatīvām iespējām šķērsot Poliju un citām ar ceļošanu saistītām aktualitātēm atrodama Ārlietu ministrijas facebook kontā.

Šodien, 17.martā, mājupceļā no Vācijas devušies vairāki Latvijas valstspiederīgie, kuri ar Covid-19 saistīto ceļošanas ierobežojumu dēļ ir "iesprūduši" pie slēgtās Vācijas-Polijas robežas, informē Ārlietu ministrijā (ĀM). plkst.7 Vācijā esošie Latvijas valstspiederīgie varēja šķērsot Poliju ar vilcienu no Frankfurtes pie Oderas uz Viļņu.

Savukārt ceļotājiem, kuri uz Vācijas-Polijas robežas "iesprūduši" ar savām automašīnām, būs iespēja, iepriekš reģistrējoties, ar prāmi nokļūt no Zasnicas Vācijā uz Klaipēdu Lietuvā. Uz pirmo šādu prāmja reisu ceļotājiem, kuri iepriekš piereģistrējušies, ar automašīnām būs jāierodas Zasnicā šodien plkst.11. ĀM preses sekretārs Jānis Beķeris Latvijas Televīzijai pirmdienas vakarā norādīja, ka šajā prāmī visas vietas jau ir rezervētas.

Vēl viena iespēja atgriezties mājās no Vācijas Latvijas valstspiederīgajiem būs šovakar plkst.23.59 ar "Stena Line" prāmi Trāveminde-Liepāja. Kā liecina informācija "Stenaline.lv" mājaslapā, šodienas reisā brīvu vietu vairs nav, bet tādas ir reisos 23.martā plkst.10 un 24.martā plkst.23.59. Uz prāmja varēs uzbraukt arī ar vieglo automašīnu. Biļetes šiem prāmju reisiem nopērkamas interneta mājaslapā "Stenaline.lv".

Pēc ĀM rīcībā esošajām ziņām, vēlmi nokļūt atpakaļ savā mītnes zemē ir izteikuši Latvijas valstspiederīgie ar aptuveni 1500 automašīnām. Daļa no šiem cilvēkiem gan varēšot Poliju šķērsot pa sauszemi.

Vācijas-Polijas robežpunktu pie Šviecko, iepriekš piesakoties, jau pirmdienas vakarā plkst.18, 20 un 22 varēja šķērsot autobusi un mikroautobusi ar vismaz septiņām pasažieru vietām, teikts ĀM paziņojumā.

Ceļotājiem jārēķinās, ka uz robežas tiks veiktas medicīniskās pārbaudes.

Lai ierobežotu koronavīrusa izplatīšanos, Polija ir slēgusi savas robežas ārvalstu pilsoņiem, kā arī apturējusi aviosatiksmi un dzelzceļa satiksmi ar ārvalstīm.

Kā ziņots, ārvalstīs esošajiem Latvijas valstspiederīgajiem līdz 17.martam bija jācenšas pašiem rast iespēju atgriezties mājās, bet, ja tas neizdodas, obligāti jāreģistrējas Konsulārajā reģistrā. Šos datus ministrija lietos, lai lemtu par repatriācijas pasākumiem.

Konsulārajā reģistrā pašlaik ir reģistrējušies aptuveni 1900 Latvijas valstspiederīgie, kuri Eiropā gaida repatriāciju, sociālajos tīklos vēsta ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Āzijā un Āfrikā repatriāciju gaida 751 Latvijas valstspiederīgie, bet Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā - 198, tādējādi kopumā repatriāciju gaida 2849 Latvijas valstspiederīgie, norādīja Rinkēvičs.

Ārlietu ministrs norādīja, ka patlaban tiek "meklēti papildu prāmji Polijas-Vācijas robežproblēmas risināšanai, kā arī čarteriem".

Ministrija strādā kopā ar Igauniju un Lietuvu, lai rastu risinājumu Polijas šķērsošanai tranzītā. Rinkēvičs atzina, ka uz Vācijas un Polijas robežas atrodas diezgan daudz ne tikai Latvijas, bet arī Igaunijas un Lietuvas valstspiederīgo - gan autobusi, gan automašīnas. "Visu dienu esam strādājuši un ceram, ka mums izdosies izveidot iespēju šiem cilvēkiem strauji, neaizkavējoties, šķērsot Poliju. Polijas varasiestādes šo mūsu lūgumu izskata," informēja ministrs.

Līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.

No šodienas, 17.marta, Latvijā atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu, izņemot pasažieru pārvadājumus ar valsts gaisa kuģiem un militāro transportu.

Tāpat no 17.marta aizliegta personu un transportlīdzekļu pārvietošanās caur lidostu, ostu, dzelzceļa un autoceļu Eiropas Savienības ārējās robežas robežšķērsošanas vietām, kā arī robežšķērsošanas vietās, kas paredzētas vietējai pierobežas satiksmei, izņemot kravu pārvadājumus.

Vienlaikus Latvijas valstspiederīgajiem un ārzemniekiem, kuru pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā, atļauts atgriezties Latvijā caur minētajām robežšķērsošanas vietām. Tāpat ārzemniekiem atļauts caur tām no Latvijas izceļot.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti