Dalies:

ABN: Sallija Benfelde - Britu valdības ieteikumi «Brexit» sliktākajā scenārijā – par piekļuvi banku kontiem un uzņēmumu sadarbību ar ES

ABN: Sallija Benfelde - Britu valdības ieteikumi «Brexit» sliktākajā scenārijā – par piekļuvi banku kontiem un uzņēmumu sadarbību ar ES
  • 24. Aug. 2018
Lielbritānijas valdība publicējusi pamācības “Brexit” sliktākajam scenārijam, kas ir Lielbritānijas izstāšanās no bloka bez vienošanās ar Eiropas Savienību (ES). Dokumenti liecina, ka uzņēmējiem nāksies saskarties ar lielāku birokrātiju uz valsts robežām un būs jāmaksā vairāk par kredītkaršu izmantošanu.

Varbūtība, ka Lielbritānija varētu izstāties no Eiropas Savienības, nenoslēdzot vienošanos par abu pušu turpmākajām attiecībām, ir reāla, taču ļoti attālināta. Par to ceturtdien, 23.augustā, paziņojis britu “Brexit” lietu ministrs Dominiks Rābs, paužot viedokli, ka pašlaik ir saskaņoti aptuveni 80% no izstāšanās līgumā iekļautajiem jautājumiem un abām pusēm izdevīga vienošanās jau saskatāma tālumā.

Taču vienlaicīgi ministrs iepazīstinājis sabiedrību ar 24 valdības izstrādātajām vadlīnijām un ieteikumiem iedzīvotājiem un uzņēmējiem gadījumam, ja sarunas par vienošanos ar Briseli tomēr izgāžas. Kopumā līdz vasaras beigām britu valdība ir plānojusi publiskot vairāk nekā 80 tehniskos ieteikumus, kas aptver dažādas ikdienas dzīves sfēras.

Piemēram, publiskotajos dokumentos britu valdība brīdina, ka vienošanās nenoslēgšanas gadījumā Lielbritānijas bankas varētu zaudēt pieeju ES maksājumu sistēmai. Tāpēc gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem būs jārēķinās ar eiro transakciju lēnāku apstrādi, kā arī lielākām kredītkaršu komisijas naudām. Vēl vairāk – ES dzīvojošie britu banku klienti var zaudēt piekļuvi aizdevumu un depozītu pakalpojumiem un apdrošināšanas līgumiem.

Lasītākās ziņas

Savukārt uzņēmējiem jāņem vērā, ka var tikt pārtraukta preču brīva aprite starp ES un Lielbritāniju un atjaunosies muitas deklarāciju pildīšana.

Tieši tāpēc uzņēmumiem jau tagad esot ieteicams padomāt, vai šo jauno izaicinājumu risināšanai nevajadzēs piesaistīt muitas brokerus vai loģistikas speciālistus, vai arī nodrošināties ar atbilstošu programmatūru.

Dominiks Rābs informējis arī par vienu no “Brexit” sarunu sarežģītākajiem jautājumiem – robežu starp Ziemeļīriju un Īriju. Jau tagad uzņēmumi, kuri nodarbojas ar pārrobežu tirdzniecību, tiek aicināti domāt par iespējamām konsultācijām ar Īrijas valdību.

Lai arī Dominiks Rābs atzīst, ka valdība ir apņēmības pilna pastiprināt sarežģīto sarunu procesu, viņš paudis pārliecību, ka galu galā uzvarēs veselais saprāts: “Ir labs pamats domāt, ka pat vienošanās nenoslēgšanas scenārijā abās pusēs saglabāsies labā griba un pietiekami liela sadarbība. Kāpēc? Kaut vai runājot par pensionāriem – diezin vai Spānijas dienvidu interesēs ir nodarīt ļaunumu tur dzīvojošajiem britu pensionāriem.

Es esmu pārliecināts, ka pat mazāk ticamā līguma nenoslēgšanas gadījumā uzvarēs veselais saprāts un praktiskā sadarbība.”

Lai arī britu puse ir pārliecināta, ka vienošanās nenoslēgšanas gadījumā traucējumi un neērtības būs īslaicīgi, Eiropas Komisija no savas puses ir brīdinājusi – sarežģījumi būs neatkarīgi no tā, vai vienošanās ar Londonu būs, vai nē. Arī britu “ēnu Ministru kabineta” “Brexit” ministrs Kīrs Stārmers pēc šīsdienas paziņojumiem norādījis, ka ministra Rāba uzrunā bijis maz detaļu un maz satura, kā arī nav sniegtas atbildes uz to, ko valdība plāno darīt, lai mazinātu iespējamās negatīvās “Brexit” sekas.

Pēc Stārmera vārdiem, ja vienošanos neizdosies panākt, tā būs uzskatāma par pilnīgu pašreizējās valdības sarunu izgāšanos.

Raksta autore: Sallija Benfelde

Foto: CC0 licence

Raksts publicēts sadarbībā ar portālu anglobalticnews.co.uk.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti