Dalies:

51 gadu pēc pirmizdevuma trimdā pārizdod Kārļa Ķezbera pasaku "Brencītis"

51 gadu pēc pirmizdevuma trimdā pārizdod Kārļa Ķezbera pasaku "Brencītis"
  • 14. Dec. 2018

Īsi pirms Ziemassvētkiem, 19. decembrī plkst. 18.00 Durbes pilī (M.Parka ielā 7, Tukumā), svinīgi atvērs Kārļa Ķezbera pārizdoto pasaku "Brencītis", kas pie lasītājiem Latvijā atkal dodas 51 gadu pēc pirmizdevuma trimdā.

Tukuma novada Vecmokās dzimušais rakstnieks Kārlis Ķezbers (1914–2006), kurš savu mūža nogali pavadīja Čikāgā (ASV), latviešu literatūrai devis bagātu mantojumu - romānus, stāstus, taču viņa pavisam īpašais devums ir dzīvnieku brīnumu pasakas. Viena no tām - par kaķīša Brencīša apbrīnojamajiem ceļojumiem. Pasaku pārizdod apgāds "Mansards", literatūrzinātniece - Inguna Daukste - Silasproģe.

Kārlis Ķezbers rakstniecībai pievērsās galvenokārt, dzīvodams svešumā, visu mūžu domājot par zudušo un zaudēto. Prozas darbos atklājas Latvijas laiks, bēgļu gadi Vācijā un pieredzētais trimdā ASV, katrā no šiem posmiem ievijot personīgo stīgu.

Lasītākās ziņas valstī

1967. gadā ASV izdotā pasaka Brencītis ieguva Kārļa Goppera balvu (1968). Sarunā ar Valentīnu Pelēci 1967. gadā, rakstnieks stāsta: ".. pabeidzu Brencīti, stāstu par mazu, melnu, ļoti žirgtu kaķēnu, kas agri zaudējis mājas, tāpat kā grāmatas autors, un devies labāku pasauli meklēt, ieskrien visādās ķibelēs."

Laikmetīgajā, dēkainajā, fantastiskajā pasakā mazais lasītājs aicināts doties aizraujošā ceļojumā kopā ar kaķi Brencīti, reizē ar viņu iepazīstot pasauli, gūstot atziņas un apjautu par vērtībām. Kaķēns, klejodams pa pasauli un pat lidodams kosmosa kuģī, piedzīvo dažādus pārsteigumus, satiekas ar dažādiem zvēriem (lapsa Nanija, pūce Ulla, čūska Ložņa, suņi Pakars un Makars un citi), iepazīstas ar citiem kaķiem un dzīvniekiem, sastopas ar cilvēkiem un pilsētas straujo dzīvi. Citi dzīvnieki atklāj ‘pasauli’ ārpus mājām un ierastās vides, iemācot novērtēt, ko nozīmē dzīvot mājās.

Pasaka par Brencīti saista ar notikumiem bagātu fabulu, reālā dzīve kļūst pasakaina, savukārt pasaka iegūst realitātes nokrāsu, rakstniekam ievijot arī kādus satīriskus pavedienus. "Katram dzīvē ir sava vieta – kaķiem, suņiem un cilvēkiem. Viss, par ko jācīnās, ir, lai viens otram nedarām pāri", Brencīti pamāca cits kaķis Krišs. Pasakā jaušama tuvība gan tautas pasakām, gan citu autoru literārajām pasakām, apliecinot, ka dzīvnieku un cilvēku pasaulē ir daudz līdzību.


Autors: Kristīne Ozola, Tukuma muzeja Komunikāciju nodaļas vadītāja
Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti