Dalies:

"2x2" pēc 30 gadu prombūtnes atgriežas Kanādā

"2x2" pēc 30 gadu prombūtnes atgriežas Kanādā
  • 11. Mar. 2019

Pasaules latviešu jaunatnes seminārs “2x2” ir unikāla satikšanās telpa, kuru 1964. gadā aizsāka Brunis un Biruta Rubesi kā vietu, kas saved kopā trimdas latviešu jauniešus no visas pasaules, zinošus un iedvesmojošus lektorus, ieviržu un projektu vadītājus, kā arī domubiedrus un tos, kuri domā atšķirīgi.

Šī gada vasarā seminārs “2x2” atgriežas Kanādā pēc 30 gadu prombūtnes. Raidījumā Globālais latvietis. 21.gadsimts tika pārrunāts, kāda bijusi “2x2” vēsturiskā nozīme latvietības saglabāšanā, kā mainījusies diasporas jauniešu izpratne par Latviju un kas raksturo “2x2” kustību mūsu laikos.

Pasaules latviešu jaunatnes semināra "2x2" padomes priekssēdētāja Liene Dindone dzimusi Zviedrijā, bet augusi un izglītību ieguvusi Amerikā. Studējusi bioloģiju un veterināro medicīnu. Latvijā Liene pirmo reizi ieradās ekskursijā 1973.gadā, bet 1994.gadā ar ģimeni pārcēlās uz Latviju. Diemžēl šeit izturēja vien 13 mēnešus - bērni tā arī nespēja iedzīvoties Latvijā, īpaši tās izglītības sistēmā. Tikai tad, kad bērni bija izskoloti, Liene ar vīru Jāni Grantu Latvijā atgriezās otrreiz 2012.gadā. Šobrīd Liene ir veterinārārste, kā arī aktīvi piedalās nometnes “2x2” veidošanā.

Lienei jaunībā “2x2” bija vieta, kur varēja atrast kopības sajūtu un vienaudžus, kas domāja līdzīgi, kā viņa. “Uzsvars “2x2” ir uz to, ka mēs mēģinām iepazīties ar savu mantojumu, latvisko senču devumu, kā arī izzināt paši sevi un savu vietu kā globālam latvietim Eiropā un visā pasaulē,” stāsta Liene.

“2x2” veidoja bēgļi. Man liekas, ka mūsdienu latviešiem ir aizmirsies, ka tie cilvēki, kas ārzemēs uzsāka tādas organizācijas kā “2x2”, bija bēgļi, viņi bija spiesti atstāt savu tēvu zemi, atstāt savus vecākus, savas mājas. Aizbraucot uz ārzemēm, viņi redzēja, cik ļoti ātri jaunieši pazaudē saikni ar latvietību,” teic Liene.

Savukārt Aivars Osvalds kādreiz pats kā jaunieties bijis nometnes dalībnieks un arī septiņas gadus vadījis "2x2" nometnes, šobrīd strādā pie tā, lai “2x2” vēsture būtu apzināta un saglabāta, izzinot un apkopojot  "2x2" vēsturi. Vācot materiālus par semināra 2x2 vēsturi, ir tikusi izveidota arī Facebook grupa “2x2” atmiņas, kurā bijušie “2x2” dalībnieki var publicēt fotogrāfijas un komentārus.

“2x2” ir manu dzīvi pilnīgi izmainījusi,” teic Aivars. Uzaugot pilsētā, kur nebija neviena latvieša, “2x2” deva iespēju iepazīt jauniešus ar līdzīgu pieredzi un eksistenciāliem jautājumiem. Iepriekš līdz galam neizprotot savu identitāti, Aivars tagad ir pārliecināts, ka ir latvietis Amerikā.

Aivars uzskata, ka tas, ka “2x2” seminārs pēdejos gadus notiek arī Latvijā, ir bijis ļoti, ļoti vērtīgi. “Es domāju, ka tā ir iespēja satikties, iepazīties un uz nedēļu atslēgties no ikdienas pienākumiem un izbaudīt to, kas mums ir kopējs,” stāsta Aivars.

Pasaules latviešu seminārs "2x2" Kanādā šogad notiks no 26.jūnija līdz 3.jūlijam Saulainē, netālu no Toronto. Latvieši no visas pasaules sanāks kopā izdziedāt, izdancot, izzināt, izjust un izbaudīt savu latvietību, pavadot nedēļu ar pieredzējušiem programmu vadītājiem un iedvesmojošiem dalībniekiem. Pēdējo reizi Kanādā seminārs notika 1988. gadā. Pieteikties aicināti gan ārzemēs, gan Latvijā dzīvojošie jaunieši no 19 līdz 30 gadu vecumam. Seminārs notiks pirms XV Dziesmu svētkiem Kanādā, kas savukārt norisināsies no 4. līdz 7. jūlijam.

Bet pēc mēneša no 26. jūlija līdz 2. augustam seminārs "2x2" notiks Latvijā, Latgalē, atpūtas kompleksā "Virogna", kas atrodas 30 kilometrus no Daugavpils. Arī šim semināram aicināti gan ārzemēs, gan Latvijā dzīvojošie jaunieši no 18 līdz 30 gadu vecumam. Dārta Apsīte šo pasākumu organizē kopā ar Mārci Benužu.

Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti