Dalies:

2x2 kustība ar kopābūšanu stiprina piederību tautai

2x2 kustība ar kopābūšanu stiprina piederību tautai
Latvijas Radio
  • 30. Dec. 2019

Nupat latviešu jaunieši no visas pasaules sabraukuši Kurzemē, lai no 29. decembra līdz 1. janvārim piedalītos 2x2 ziemas salidojumā "Mirklis".  2x2 ir unikāla satikšanās telpa, jo saved kopā latviešu jauniešus no visas pasaules, un kopīgas nodarbes ļauj stiprināt piederību Latvijai. 2x2 rīkotajos semināros piedalās jaunieši no 18 līdz 30 gadiem, savukārt 2x2 salidojumos var piedalīties ikviens, kurš kaut reizi ir piedalījies kādā 2x2 seminārā.

Pirmais 2x2 izmēģinājums bija neliels seminārs, kas notika 1962. gadā 2. Latviešu Jaunatnes svētkos Čikāgā, ASV. Savukārt pirmā 2x2 nometne notika 1964. gadā Ohaio pavalstī. 

2020. gadā iecerētas četras 2x2 norises:

Lasītākās ziņas

no 15. līdz 22. augustam Bērzainē būs 2x2 Vācijas seminārs Bez robežām, ko vadīs Rozīte Katrīna Spīča un Linards Kalniņš; 

no 26. decembra līdz 1. janvārim būs 2x2 Latvijas seminārs, ko vadīs Jānis Lazovskis un Madara Mazjāne; 

2x2 Mežā - trīs dienu seminārs / pārgājiens ar nopietnām lekcijām un diskusijām, ko vadīs Agita Berga;

2x2 Jāņi - trīs dienu seminārs ar diskusijām, gatavošanos Jāņiem un kopīgu svinēšanu, ko vadīs Eduards un Ieva Krūmiņi.

2x2 semināra "Bez robežām" vadītājs Vācijā 2020. gadā Linards Kalniņš raidījumā Globālais latvietis. 21. gadsimts stāsta, ka atšķirībā no salidojuma 2x2 seminārā ir klasiskais 2x2 rāmis - skaidra dienas struktūra: projekti, ievirzes utt., tikai katram semināram ir sava, atšķirīga odziņa. Semināram "Bez robežām" šī odziņa būs tā, ka tas ritēs Bērzainē, Freiburgā, Vācijā. 

2x2 salidojuma vadītājs Āris Pūseps papildina, ka klasiskajā 2x2 rāmī ietilpst arī koplekcija un aktīva atpūta pie dabas.

2x2 semināra "Bez robežām" vadītāja Vācijā 2020. gadā Rozīte Katrīna Spīča piebilst, ka katras semināra dienas noslēgumā ir vakara programma, dienas ir ļoti intensīvas. 

Arī salidojuma veidotāji ir izveidojuši programmu, taču tur tik intensīva ir tikai viena diena, atšķirībā no semināra jeb nometnes, kur tādas ir septiņas dienas. Ir jābūt lielai izturībai, taču visi tiek ierauti 2x2 virpulī, un tad to var ļoti viegli izturēt. 

Āris Pūseps teic, ka 2x2 kustībai piesaista maģiskā sajūta, esot starp kolosāliem, iedvesmojošiem cilvēkiem, kas grib darīt un dara. Par spīti tam, ka diennaktī iznāk labi, ja četras stundas miega, 2x2 ļoti pozitīvi uzlādē, enerģijas pietiek visam nākamajam gadam. 

2x2 salidojuma dalībniece Arlita Laine Dombrovska uzsver, ka viņai 2x2 ir sajūta. Un tas ļoti labi sasaucas ar salidojuma vadmotīvu - "Mirklis". Ar mirkli pietiek, lai noķertu sajūtu. 2x2 ir sajūta, ka viss ir ļoti viegli un labi, ka pilnībā vari uzticētis un vari būt tu pats. 

Linards Kalniņš apstiprina, ka 2x2 fiziski tu esi pilnībā pārguris, taču emocionāli - kā degoša liesma. 2x2 katram liek sevi motivēt - būt savai labākajai versijai - ne  tikai semināra septiņas dienas, bet kopumā. Tās ir ļoti labas sajūtas, un ir ļoti grūti negribēt to piedzīvot vēlreiz. 

Āris Pūseps stāsta, ka pēc semināriem šī labā sajūta turpinās, par to liecina 2x2 salidojumi, kur ir iespēja visiem satikties. Uz Kurzemes salidojumu, kas šobrīd notiek, cilvēki pieteicās ļoti īsā laikā. Šajā salidojumā vietas ierobežojuma dēļ satiksies līdz simt cilvēkiem, ieskaitot lielo dalības loku un dalībniekus. 

Rozīte Katrīna Spīča smejas, ka 2x2 ir īpaša terminoloģija un laikam drīz būs jāizdod īpaša 2x2 vārdnīca. Mazais loks ir cilvēki, kas ir mazajā kodolā, kas rīko nometni vai salidojumu. Piemēram, Vācijas 2x2 tā ir viņa ar Linardu un vēl daži tuvāk stāvošie. Savukārt lielais dalības loks ir visu ieviržu, projektu vadītāji, vieslektori - cilvēki, kas ir iesaistīti visā nometnes saturiskajā programmā. 

Runājot par Kurzemes salidojumu, Āris Pūseps teic, ka 2x2 salidojums notiek otro reizi - ar mērķi dot iespēju baudīt 2x2 gaisotni bez vecuma ierobežojuma. 

Arlita Laine Dombrovska papildina, ka salidojumā būs gan strādāšana - sevis izzināšana un kaut kā jauna atklāšana, gan ballēšanās, Jauno gadu sagaidot. Uzsvars likts uz to, ka viena diena ir tipiska 2x2 diena ar ievirzēm un projektiem - lai tie, kuri jau kādu laiku nav bijuši nometnē, mazliet sajūt nostaļģiju. Savukārt Vecgada diena tiks pavadīta tikai un vienīgi ar gatavošanos svētkiem un svētku sagaidīšanu. 

Āris Pūseps turpina uzskaitījumu - mielasts, koncerts, šampanietis. Tomēr, lai dalībniekos nostiprinātu latvietību, arī ievirzes un projekti salidojumā būs saistīti ar latvisko, kur triecientempā viss tiks apspriests. Arī svētku vakarā modernais savīsies ar tradicionālo, piemēram, būs bluķa vilkšana - taču tā, lai visi izprastu tā jēgu. 

Savukārt, runājot par 2x2 Bērzaines semināra nosaukumu, Rozīte Katrīna Spīča teic, ka viņa ar Linardu nonākusi pie secinājuma - Latvija ir jēdziens, kas jau sen nenozīmē tikai ģeogrāfiskās robežas. Jaunieši, kas satiekas 2x2 nometnē, kas darbojas un ir aktīvi, viņi ir visā pasaulē. Ja tu dzīvo Minhenē vai Kopenhāgenā, tad tas nenozīmē, ka tu nevari iesaistīties 2x2 kustībā, ka tu nevari būt aktīvs jaunietis un darīt kaut ko Latvijas labā, vai sajust latvisko identitāti jebkur, kur tu esi. Mēs dzīvojam laikmetā, kad vairs nejūtam ģeogrāfiskās robežas. Tāpēc mēs nonācām pie šī saukļa - Bez robežām. Un kur vēl labāka nometnes vieta kā Vācija, kas Berlīnes mūra dēļ labi zina, kā ir dzīvot ar konkrētu robežu. 

Linards Kalniņš papildina, ka pēdējā 2x2 nometne Vācijā ir notikusi 1987. gadā, tomēr Bērzainē, Daugavas Vanagu Vācijā īpašumā, tā notiks pirmo reizi. Kādreiz tā bijusi kāda vācu dzejnieka vasaras villa, taču tagad tas pārtapis par latviešu viesu namu. Runājot par robežām, interesanti, ka Bērzainei tuvumā satiekas triju valstu robežas - Vācijas, Šveices un Francijas. 

Turklāt Berlīnes mūra krišana ir svarīga ne tikai vāciešiem, bet arī latviešiem, jo tas nojauca robežu starp trimdas un Latvijas latviešiem. Arī 2x2 dalībnieki parasti puse ir no Latvijas, puse - no vecās trimdas vai jaunās diasporas. Un savienojot viņus kopā vienā septiņu dienu nometnē, kur viņi kļust par labākajiem draugiem, robežas izšķīst un vairs nav. 

Vācijas 2x2 pieteikšanās pavisam nesen ir sākusies, L. Kalniņš teic, ka puse dalībnieku vēl nav pieteikusies, taču viņš iesaka pasteigties, jo līdz 1. februārim dalības maksa ir 290 eur, bet pēc šī datuma 390 eur. Pieteikušies jau dalībnieki no Vācijas, Latvijas, Nīderlandes, Islandes. 

Rozīte Katrīna Spīča uzskata, ka galvenā 2x2 vērtība ir, ka diasporas jaunieši var sadraudzēties ar Latvijas jauniešiem, kā arī uzzināt daudz ko jaunu un diskutēt ne tikai ar zinošiem ieviržu vadītājiem, bet arī ar vienaudžiem par lietām, kas sen jau ir grauzušas. Šī viedokļu apmaiņa veido arī Latvijas tēlu, kas ir tuvāk patiesībai. 

Runājot par Latviešu kultūras centrā, Bērzainē, nesen parakstīto jauniešu apņemšanos atjaunot Eiropas Latviešu jaunatnes apvienību (ELJA), R. K. Spīča skaidro, ka 2x2 kustībā jauniešiem rodas ļoti daudz labu ideju un ELJA palīdz viņiem šīs idejas īstenot. Tādā veidā 2x2 un ELJA sadarbojas viena ar otru. Turklāt aktīvie jaunieši bieži vien ir tie paši, kas darbojas gan 2x2, gan Jauno līderu kustībā, kas veido ELJU. 


Autore: Ieva Freinberga

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti