Dalies:

Priedainē aizvadīts Ērika Raistera fonda sarīkojums

Priedainē aizvadīts Ērika Raistera fonda sarīkojums
Priedaine
  • 27. Apr. 2019

7. aprīlī mazliet pēc vieniem pēcpusdienā Priedaines pilnajā, pavasaŗa ziedu rotātajā zālē sāka kūkot dzeguze. Vispirms klusām, tad biežāk un skaļāk, līdz intriģēti, klausītāji pievērsa nedalītu uzmanību kūkotājai. Pie mikrofona bija pienākusi Raistera fonda iepriekšējā ilggadīgā priekšniece mākslas vēsturniece Eleonora Šturma. Ar dzeguzes dziesmu un tad ar mīļiem vārdiem viņa pieminēja dzejnieku un redaktoru Ēriku Raisteru un pirmā ar lielu, krāšņu rožu pušķi apsveica šī gada ERPF laurētu dizaineru un grafiķi Uģi Nīgalu.

Pēc Šturmas ievada zāles priekšā tika lūgts laureāts ar dzīvesbiedri Lailu Medni. Tur sēžot, abi kļuva daļa no Līgas Balodes sakārtotā poētiskā teātŗa „Dzejnieku jautājumi māksliniekam”. Ar dažādu latviešu dzejnieku tekstiem par pilsētu un āķīgiem jautājumiem kā „Vai Tu patiesi mīlēji savu Ņujorku?” un „Ko jūs jūsu gadsimtā gribējāt mums pateikt?” mākslinieku uzrunāja pati poētiskā teātŗa sakārtotāja Balode un ducis Uģa ģimenes locekļu un draugu.

Uz dažiem viņam prasītajiem jautājumiem Nīgals skaļi atbildēja ar skaidru „jā!”, citus klusi pārdomājot, viņš tikai pasmaidīja. Pēc teātŗa un „aktieŗu” fotografēšanās ar laureātu Ērika Raistera piemiņas fonda valdes locekle Sarma Muižniece Liepiņa iepazīstināja klausītājus ar Nīgala darbu un panākumu dažādību referātā „Uģis Nīgals. Laikmeta dizainers. Laikmeta namatēvs”. Ņujorkas dzejnieks un mākslinieks Voldemārs Avens Muižnieces Liepiņas stāstījumam pielika piemērotus krāšņus punktus, nolasot divus savus mūsdienīgus dzejoļus Uģim par godu.

Lasītākās ziņas valstī

Nu bija iespēja Nīgalam pašam par savu darbu mazliet pastāstīt, sevišķu vērību pievēršot „da Loft” laikmetam, piecpadsmit gadu posmam no 1976. līdz 1991. gadam, kad Uģa un Lailas Manhatenas loftā ciemojās un satikās neskaitāms daudzums latviešu no visām pasaules malām. Uģa izmeklētās fotografijas uz lielā ekrāna bija aizraujošas. Skatītāji tajās atpazina pazīstamus sabiedriskos darbiniekus, māksliniekus, mūziķus. Daži ieraudzīja sevi.

ERAF priekšniece un sarīkojuma galvenā koordinātore Anita Bataraga kopā ar Sarmu Muižnieci Liepiņu pasniedza Nīgalam balvu, ievadot apsveikumus. Nīgalu sirsnīgi apsveica Amerikas latviešu mākslinieku apvienības (ALMA) priekšniece Linda Treija no Teksasas, vēsturniece Maija Laiviņa, Uģa ilggadīgais draugs un kollēģis Pēteris Dajevskis un pārstāvji no Filadelfijas Brīvo latvju biedrības un Ņudžersijas latviešu skolas, īpaši pieminot Nīgala zīmētos logotipus viņu organizācijām.

Programmas formālā daļa izskanēja ar mūziķes Artas Jēkabsones džeza aranžējumiem par lielpilsētas temu. Jēkabsone jau ceturto gadu ir arī „ņujorkiete” un viņa efektīgi sapina savas kompozicijas ar fonā redzamajiem Nīgala izstādītajiem dizaina darbiem un F. Milta Ņujorkas pilsētas ainām. Gleznas sarīkojuma papildināšanai bija aizdevuši vairāki Milta darbu kollekcionāri.

ERPF valde, kuŗā trešo raga, Indra Avena, Kristīne Putene un Sarma Muižniece Liepiņa, izsaka sirsnīgu paldies Priedaines saimei par fonda ikgadējā sarīkojuma viesmīlīgo uzņemšanu. Pateicamies saimniecei Terēzei Apsītei, technikas meistaram un saimniekam Jānim Grigalinovičam, Priedaines literātūras pulciņam, katram, kas atveda kopējam cienastam kādu gardumu, aizdeva gleznas un citus priekšmetus izstādei, piekrita lasīt dzejoļus un uzdot jautājumus māksliniekam, pirka un pārdeva izlozes lozes, rotāja galdus ar pavasarīgajiem ziediem un citādi veicināja sarīkojuma labvēlīgo un gaišo garu.


Autors: Sarma Muižniece Liepiņa
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti