Latvijas pēdas pasaulē: Atis Folkmanis - rotaļlietu tīkla Folkmanis līdzdibinātājs

Latvijas pēdas pasaulē: Atis Folkmanis - rotaļlietu tīkla Folkmanis līdzdibinātājs

Atis Folkmanis kopā ar sievu Džūdiju Folkmanis (Judy Folkmanis) 1976. gadā nodibināja  rotaļlietu uzņēmumu Furry Folk Puppets Kalifornijā, ASV, vēlāk kļūstot populārs ar nosaukumu Folkmanis. Roku leļļu izveide aizsākās jau 60tajos gados, kad Džūdija Folkmanis, apvienoja savu radošumu un lielo mīlestību pret dabu un dzīvniekiem, darinot pirmos rotaļlietu eksemplārus. Pamanot sabiedrības lielo sajūsmu un interesi par rotaļlietām, Atis iedrošināja sievu izveidot savu uzņēmumu un darboties šajā sfērā profesionāli.

Šobrīd uzņēmums ir kļuvis par vienu no pasaulē zināmākajām plīša rotaļlietu manufaktūrām, kas piedāvā vairāk nekā 200 dažādu sirdi sildošu, reālistisku, detalizēti izstrādātu dzīvnieku. Katru gadu uzņēmums pārdot vairāk nekā miljons rotaļlietu.

Turklāt Atis Folkmanis un viņa sieva Džūdija ieguldīja lielu darbu un finansiālos līdzekļus, lai glābtu Antiohijas universitāti no slēgšanas, iesaistoties 2007. gadā. Laulātais pāris uzsvēra, ka šī ir bijusi nozīmīga vieta viņu dzīvēs, ar tās starpniecību abu likteņi ir savijušies kopā, līdz ar to nav varējuši noskatīties uz universitātes lejupslīdi.

Atis devās bēgļu gaitās Otrā pasaules kara laikā, būdams vēl mazs zēns. 1944. gada jūlijā Ata ģimene aizbēga no kuģa, kas veda no Latvijas uz Poliju. Pēc tam viņi devās uz Vācijas pilsētu Drēzdeni. Pēc kara beigām Ata tēvs aizveda savu ģimeni uz Fuldu, kur nodzīvoja četrus gadus. Prezidents Harijs Trūmens 1948. gadā parakstīja pārvietoto personu aktu, kas deva pastāvīgo dzīvesvietu 400,000 Otrā pasaules kara bēgļiem. Likums pieprasīja visu imigrantu sponsorēšanu, kuri ieceļoja ASV. Yellow Springs pilsētas baznīca Presbyterian Church sponsorēja Folkmaņu ģimeni, un Antiohijas universitāte nodrošināja Ata tēvam darbu.

Plašāka informācija angļu valodā

Foto: Folkmanis Puppets

Latviesi.com rakstu sērijas Latvijas pēdas pasaulē galvenais mērķis vienuviet apkopot būtiskāko informāciju par savā jomā izcilām un pasaulē atpazīstamām personībām, kuru saknes meklējamas Latvijā.

Izsaki viedokli