ALA valdes priekšsēdis nosūta vēstuli ASV Senāta Ārlietu komitejas vadībai; aicina izvērtēt ASV Ārlietu ministra kandidāta ārpoltiskos uzskatus

ALA valdes priekšsēdis nosūta vēstuli ASV Senāta Ārlietu komitejas vadībai; aicina izvērtēt ASV Ārlietu ministra kandidāta ārpoltiskos uzskatus

Cieši sekojot līdzi ASV jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa valdības izveidei, Amerikas latviešu apvienības priekšsēdis Pēteris Blumbergs otrdien, dienu pirms Ārlietu ministra kandidāta Rex Tillerson liecināšanas ASV senātā, nosūtīja vēstules ASV Senāta ārlietu komitejas vadībai, aicinot senatorus pirms apstiprināšanas rūpīgi iztaujāt kandidāta pasaules un ārpolitiskos uzskatus. Savā vēstulē ALAs priekšsēdis pauda bažas par Baltijas valstu drošības jautājumiem – ASV un NATO militāro klātbūtni, ASV reakciju uz Krievijas kiberuzbrukumiem un dažāda veida provokācijām, kā arī Krievijas mēģinājumiem izveidot ietekmes sfēras Eiropā un pasaulē.

Vēstulē Ārlietu komitejas priekšsēdim, Tenesijas pavalsts senatoram republikānim Bob Corker, un komitejas vietniekam, Merilandes senatoram demokrātam Ben Cardin, ALAs priekšsēdis raksta: “Tillersona kungs ir veiksmīgs biznesmenis ar plašu starptautisko pieredzi, bet viņa specifiskie uzskati par ārpolitiku sabiedrībai īsti nav zināmi. ALA aicina Senāta ārlietu komiteju rūpīgi iztaujāt Ārlietu ministra kandidātu. ASV nacionālajās drošības interesēs ir tas, ka Tillersona kungam ir sapratne par draudiem ko izraisa Krievijas militārās un kiberprovokācijas. Mēs ceram, ka viņam ir tāda pati vērtību sistēma kā mums, un viņš tic NATO lomai un mērķiem, kā arī valstu pašnoteikšanās tiesībām.”

Kā iepriekš ziņots, Amerikas latviešu apvienība, Apvienotā baltiešu komiteja (JBANC) un Centrālās un Austrumeiropas valstu koalīcija (CEEC) rūpīgi seko līdzi jaunās ASV valdības veidošanas procesam. CEEC pat sagatavoja konkrētus jautājumus kandidātiem. Baltiešu pārstāvji ir tikušies ar saviem vēlētajiem pārstāvjiem, lai pārrunātu šos jautājumus, un plānojam būt klāt rītdien Senātā, lai būtu liecinieki Ārlietu ministra apstiprināšanas procesam.

ALA izsaka savu pateicību Senatoriem Bob Corker un Ben Cardin, ka viņi atrada laiku satikties ar Latvijas Republikas Saeimas delegāciju 2016. gada decembrī, lai uzklausītu Latvijas politiķu bažas par drošības situāciju Austrumeiropā. Mēs ticam, ka šo tikšanos pieredze ļaus viņiem labāk izvērtēt Rex Tillerson kandidatūru. ALA arī pateicas senatoriem John McCain, Lindsey Graham un Amy Klobuchar par to, ka viņi ziedoja savu laiku Ziemassvētku – Jaungada brīvdienās, lai apmeklētu Baltijas valstis un Austrumeiropu, lai personīgi saprastu situāciju šajā pasaules reģionā.

Foto: ALA/Pēteris Blumbergs


Izsaki viedokli