Dalies:

Vairāk nekā 100 latviešu kopā ar folkloras kopu Rāmupe atzīmē Lieldienas Latviešu centrā Bērzainē, Dienvidvācijā

Aizvadītās nedēļas nogalē latvieši pasaulē atzīmēja Lieldienas. Lielā diena latviskās noskaņās aizvadīta svētdien, 16. aprīlī, Latviešu centrā Bērzaine Dienvidvācijas pilsētā Freiburgā kopā ar Katlakalna folkloras kopu Rāmupe.


Ciemiņi ar nama saimniekiem, putnu dziesmu un dūdu balsu pavadīti, svētdienas rītā plkst. 6.43 devās saullēktu raudzīties. Kā zināms, visi, kas no rīta redz saules staru deju, iemanto laimi, bagātību un veselību. Tāpat neizpalika arī olu krāsošana, ripināšana un, protams, ēšana. Ola latviešu tradīcijās simbolizē sauli, dzīvību un auglību, kā arī citi apaļi ēdieni, kas tika likti galdā, piemēram, sieri, plācenīši un pankūkas. Galvenais, ko ievēroja visi Bērzaines ciemiņi, ir ēst olas ar sāli, lai nākamajā gadā izpaliktu melošana. Latvisko gaisotni papildināja šūpoļu kāršana un šūpošanās, lai pēcāk izvairītos no odu un dunduru kodumiem. Visas dienas garumā nama saimnieki kopā ar ciemiņiem un folkloras kopu Rāmupe dziedāja latviešu Lieldienu dziesmas, devās rotaļās, atminējās sentēvu tradīcijas un paražas un vēlēja viens otram laimi, veselību, stiprumu, spēku, auglību un labu gadu.


Kopumā Latviešu centrā Bērzainē Lieldienas svinēt bija ieradušies vairāk nekā simts viesu, kas ceļu bija mērojuši gan no tālākām, gan tuvākām valstīm, proti, Latvijas, Vācijas, Francijas un Čehijas.


Ķekavas novada Katlakalna folkloras kopa Rāmupe Bērzainē viesojās pirmo reizi. Lai gan svinību dienas pirmajā pusē saulīte klusi slēpās aiz mākoņu segas, folkloras kopas administratore Gunta Saule teic, ka citādi gan svīnības aizvadītas godam latviskās, sirsnīgās un mājīgās noskaņās, un sapnis nokļūt tik daudzinātajā latviešu centrā ir īstenojies ar uzvijām. Folkloras kopa ciemošanās laikā apskatīja ne tikai Bērzaines un Cēringenas pilskalna apkārtni, bet gan aplūkoja tālākas vietas Vācijā un Francijā, piemēram, viens no apskates objektiem bija Francijas vīna ceļš.


Daugavas Vanagu Vācijā īpašums Bērzaine ir aktīvs Vācijas, Francijas un Šveices latviešu centrs un viesu nams, ko, apceļojot Eiropu, ir iecienījuši latvieši no visas pasaules. Dienvidvācijas pilsēta Freiburga atrodas stratēģiski izdevīgā vietā, netālu no Dreiländereck, - kur robežojas trīs zemes, - tādēļ Bērzaine ir lieliska un izdevīga izvēle, kur apmesties trīs un vairāk dienas, lai izbaudītu neskaitāmus apskates objektus Vācijā, Francijā un Šveicē!


Citas ziņas