Dalies:

Latvju dziesmas un danči izskan Anglijā

Sestdienas vakarā Lielbritānijas pilsētu Mansfieldu piepildīja latviešu dziesmas un danči – tur notika Anglijas latviešu folkloras kopu sadziedāšanās.

Šobrīd Lielbritānijā darbojas piecas latviešu folkloras kopas. Londonā tādas ir pat divas – "Austrumkalns " un "Kokļu zapte", Bredfordā – "Dūdalnieki", Pīterborovā – "Žeperi", bet Mansfieldā – "Novadi". "Dūdalnieki" izveidojušies jau tā sauktās "vecās" trimdas laikā, savukārt "Austrumkalns" pirms pieciem gadiem. "Austrumkalnā" apvienojušies muzicētāji, kas trimdā ir jau trešajā paaudzē, tādējādi pierādot, ka, arī svešumā iespējams saglabāt latviskumu. Pārējās trīs folkloras kopas arī veidojušās salīdzinoši nesen

Mansfieldā tikās "Austrumkalns ", "Žeperi" un "Novadi". Klāt bija arī bērni un jaunieši no šīs pašas pilsētas studijas "Varavīksne", kā arī deju kopa "Jumis" Jāpiebilst, ka "Žeperi" un "Novadi" bija tikušies jau maijā. Sadziedāšanās organizators, folkloras kopas "Novadi" vadītājs Helmuts Feldmanis teic: "Mēs, folkloristi, Anglijā tomēr esam diezgan kupls pulks. Šķita, ka ir svarīgi satikties kopīgā pasākumā, sadraudzēties, iepazīties. Katrai folkloras kopai ir sava savdabība. Ar to esam krāsaini un bagāti."

Mansfieldas aptuveni desmit fokloristi mēģinājumos tiekas ik svētdienu – dzied un spēlē dažādus instrumentus – basģitāru, akustisko ģitāru, perkusijas, akordeonu, blokflautu u.c., tā cenšoties zināmas dziesmas bagātināt ar jaunām skaņām.

Sestdien notikušajā folkloras kopu saietā ieradās ap 100 skatītāju un 50 sadziedāšanās dalībnieku. Vispirms katra folkloras kopa uzstājās atsevišķi, tostarp "Austrumkrasts" prezentēja savu nesen iznākušo albumu "Akcenti". Bija iecerēts, ka ar savu albumu "Svešu zemi staigājot" iepazīstinās arī "Dūdalnieki", taču diemžēl vadītāja slimības dēļ šī kopa nevarēja ierasties.

Koncerta noslēgumā visi tā dalībnieki vienojās dziesmā "Vai tā mana vaina bija, ka man tika padziedāt". Pēc tam sākās pasākuma saviesīgā daļa: balle, kuras iesākumā "Austrumkalns " spēlēja tradicionālos latviešu dančus. H. Feldmanis teic: ir svarīgi, lai šī tradīcija atkal atdzimtu. Arī "Novadi" spēlē danču repertuāru un popularizē šo tradīciju. "Ne jau visus vēl izdodas "piecelt" uz šiem dančiem, jo tā nav tikai stampāšana, jāzina arī soļi, bet ceru, ka pēc gada jau būs vairāk dancotāju," viņš saka.

Pēc tradicionālajiem dančiem spēlēja grupa "Brīvdienas", kas viesos pie tautiešiem bija atbraukusi no Latvijas. Pasākuma laikā publiku iepazīstināja arī ar H. Feldmaņa jauno bērnu dziesmu krājumu un CD ''Nāc zaļā pļavā''

Foto: Publicitātes attēls

Raksts tapis projekta "Latvijas Diasporas LV100 notikumu atspoguļošana plašsaziņas līdzekļos" ietvaros ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Lasītākās ziņas valstī

Citas ziņas