Dalies:

Latvija Amerikā: Jaunzēlandietis meklē latviskās saknes

Marta sākumā Latvijas Radio korespondente Māra Rozenberga intervēja Kelliju Heteringtonu, kas uzņēmis filmu “Kurzemes cietoksnis” (Kurzeme Fortress).

Kellijs Heteringtons tikai pusaudža gados uzzinājis, ka ir pa pusei latvietis. Viņš ir dzimis Jaunzēlandē, strādā par profesionālu dejotāju un aktieri, tagad dzīvo Austrālijā Brisbenā. Kellija vecvecākus Latvijā izšķīra kaŗš, un smago pagātni viņa vecmāmiņa Jaunzēlandē vairs nevēlējās atcerēties.

Kellijs intervijā stāsta, ka tikai pusaudža gados sācis dzirdēt stāstus par savas vecmāmiņas Millijas pirmo vīru Voldemāru, kuŗš palika Latvijā, un arī par savu vectēvu Aleksandru Kārkliņu, kuŗu vecmāmiņa satika jau vēlāk, dzīvojot Jaunzēlandē. Kad vectēvs bija uz nāves gultas, viņš sāka stāstīt par savām kaŗa gaitām. Tas ieinteresēja jaunieti un viņš gribēja uzzināt, kur ir Latvija, kāda ir tās kultūra un vēsture. Kad Kellijs 22 gadu vecumā pārcēlās dzīvot uz Austrāliju, tad viņš satika arvien vairāk latviešu, ar ko dalījās savas ģimenes piedzīvojumos un tā uzzināja vēl vairāk.

Tā kā Kellijs darbojās kino jomā, tad nolēma, ka stāsts par vecmāmiņu un viņas pirmo mīlestību ir jāizstāsta arī citiem.

Voldemārs pirms kaŗa bija dienējis Latvijas armijā, bet pēc okupācijas iesaukts sarkanajā armijā. 1941. gada vasarā pie Abrenes iebēga mežā, taču tika noķerts un nokļuva kaŗagūstekņu nometnē Lietuvā un pēc tam kaŗoja vācu pusē. Millija tikmēr gaidīja bērniņu. Viņi visu laiku centās uzturēt sakarus, Milijai piedzima dēls Andris. 1945. gadā Kurzemē Voldemārs pazuda un Millija ar dēlu bija spiesta doties bēgļu gaitās, sākumā uz Vāciju, tad Jaunzēlandi, kur viņa satika Aleksandru, kuŗš arī bija no Latvijas.

Taču stāsts ar to nebeidzas. Pēc 50 gadiem viņa uzzināja, ka Voldemārs ir dzīvs. Kāda viešņa no Latvijas tikās ar Milliju, un Millija lūdza noskaidrot, kas noticis ar Voldemāru. Viņš savukārt bija domājis, ka Millija ar dēlu gājuši bojā. Tad nu viņa dēls Andris, kuŗš visu mūžu nebija saticis savu tēvu, aizveda Milliju uz Latviju un viņi satikās pēc gandrīz 50 gadu pārtraukuma.

Kellijs nožēlo, ka tajā laikā nebija vairāk ieklausījies vecmāmiņas pārdzīvojumos, jo bija aizņemts ar savu dejotāja karjēru un meitenēm. Tagad viņš atzīst, ka jākļūst par labāku mazdēlu un jāatdod viņai šis parāds.

Millijas un Voldemāra dēls Andris pēc tēva satikšanas nolīga jaunzēlandiešu juristu un vēsturnieku Ronu Krosbiju un nolēma uzrakstīt par to grāmatu. Viņi brauca uz Latviju, intervēja visus, kas kaut ko zināja par viņu ģimenes vēsturi, pārtulkoja angliski Voldemāra dienasgrāmatu. Tā radās grāmata “Andri, kur tu esi?”, ko sarakstījis Rons Krosbijs.

Tieši šis ģimenes stāsts pamudinājis Kelliju kļūt par režisoru. Filmā “Kurzemes cietoksnis” aktieŗi nerunā, bet fonā skan stāstnieka balss latviešu valodā. Tās īpašnieks esot Māris Caune balss aktieris no Austrālijas dienvidiem.

Tagad Kellijs ir nolēmis iemācīties latviešu valodu un noteikti apmeklēt Latviju, domājot arī par kādu kopīgu filmu projektu.

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Foto: Publicitātes attēls, Kurzeme Fortress

Citas ziņas