Dalies:

Itālijā ar lepnumu un mīlestību stāda simtgades ozolu

Pagājušajā svētdienā Itālijas ziemeļos Kuneo pilsētā Pjemontes reģionā skaistā, aizkustinošā pasākumā iestādīts pirmais Latvijas simtgadei veltītais ozols Itālijā.

Kā stāsta Vita Začesta, Itālijas un itāļu Šveices latviešu biedrības "ALISI " vadītāja, ideja par to, ka Itālijas latvieši Latvijai simtgadē varētu dāvināt 100 ozolus radusies pērn, kad kultūras ministre Dace Melbārde bija devusies pie Itālijas tautiešiem, lai kopā spriestu, kā diasporā varētu sagaidīt valsts simtgadi. Bijusi spraiga prāta vētra, bet stādīt ozolus, tādējādi Itālijā popularizējot Latviju, ierosinājusi Modēnā dzīvojošā Ilze Siliņa.

Nolemts, ka šā gada laikā Itālijā dzīvojošie tautieši stādīs ozolus. Ja neizdosies iestādīt, tad atradīs ozolu savas dzīvesvietas tuvumā un veltīs to Latvijai. Visi šie ozoli tiks atzīmēti ar plāksnīti, norādot, ka koks veltīts Latvijas un Itālijas draudzībai. Iecerēts, ka katrā ozola stādīšanā vai atzīmēšanā jāpieaicina draugi, kaimiņi u.c., lai itāliešiem stāstītu par Latviju, mūsu valsts vēsturi un kultūru, gaidāmo simtgadi. Itālieši bieži brīnoties par to, ka latvieši jau grasās svinēt valsts simtgadi, jo daudzi maldīgi domā, ka Latvijas valstiskums sācies tikai līdz ar Padomju savienības sabrukumu.

Pirmais ozoliņš, ar kuru atklāts projekts "100 Itālijas ozoli Latvijai", iestādīts ar gana lielu itāliešu publikas klātbūtni, jo tieši 8. oktobrī Kuneo noritēja pilsētas svētki – dāvināšanas diena, kurā ļaudis viens otram dāvāja gan zīmējumus, gan rokdarbus un citas lietas, gan arī skaistus pasākumus.

Projekta "100 Itālijas ozoli Latvijai" bija brīnišķīga šo svētku sastāvdaļa. Ozola stādīšanas laikā dziedāja Milānas latviešu koris. Skanēja "Še kur ozoli, zaļo zemzari", kā arī citas latviešu dziesmas. Bija arī kokļu muzikālais pavadījums. Tautieši bija ieradušies gan no citām Itālijas pilsētām, gan Šveices un Luksemburgas. Daudzi bija tērpušies tautastērpos. Pasākums bija tik aizkustinošs, ka daudziem bija asaras acīs. Arī itālieši, kuri apbrīnojuši te jūtamo mīlestību pret Latviju, latviešu lepnumu par savu valsti un skaistos tautastērpus, apraudājušies.

Klātesošie varēja vairāk uzzināt par Latviju, jo bija arī no mūsu valsts vēstniecības Itālijā sagādāts stends par Latvijas vēsturi, kā arī informatīvie materiāli. Jo sevišķi pie sirds itāļiem gāja cienasts, ko čakli bija sarūpējuši mūsu tautieši, cepot speķa pīrāgus un ābolmaizi, vārot pelēkos zirņus un liepziedu tēju. Baudīt varēja arī žāvētas cidonijas, zefīru, rupjmaizi, šproti un siļķes, kā arī Rīgas melno balzamu. Kaut arī daži no ēdieniem itāliešiem šķituši aizdomīgi, tomēr cienājušies labprāt.

Gan pirmajam, gan nākamajiem simtgades ozoliem plāksnītē ietverts arī QR kods, caur kuru var nonākt projekta Facebook profilā "100 Itālijas ozoli Latvijai". Tajā jau ievietotas ziņas un attēli par pirmā ozoliņa stādīšanu. Pirmais projekta ozoliņš iegādāts stādaudzētavā Itālijā, kur izaudzis jau paliels – četrus metrus garš. Katram ozolam būs pieejamas arī ģeogrāfiskās koordinātas.

V. Začesta atzīst: Itālijā ozols ir retums. Turklāt Itālijas ozoli nav nekādi zemzarīši. Lai tiktu pie zariem Jāņu vainagiem, Itālijas latviešiem nākoties kāpt kokā kā alpīnistiem. Tautieši ir apņēmības pilni simtgadei veltītos ozoliņus čakli laistīt, lai aug skaisti un kupli kā Dzimtenē.

Foto: Publicitātes attēls

Raksts tapis projekta "Latvijas Diasporas LV100 notikumu atspoguļošana plašsaziņas līdzekļos" ietvaros ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Lasītākās ziņas valstī

Citas ziņas